Kim są yuppies i yummies oraz jak w stosunku do nich zmienia się rynek marek ekskluzywnych?

0
2312
młody mężczyzna z tatuażami na rampie skate parku
W dzisiejszych czasach określenie yuppie zostało wyparte przez termin yummie, czyli Young Urban Male | fot.: stock.adobe.com

Branża modowa należy do najprężniej rozwijających się gałęzi biznesu. Na rynku wciąż przybywa nowych projektantów, którzy w bardzo szybkim czasie pozyskują sobie stałych klientów gotowych zapłacić każdą cenę za wymarzone odzienie. Na ulicach większych miast pojawiają się butiki o nazwach, które nie budzą na razie żadnych skojarzeń, ale być może w niedalekiej przyszłości zyskają popularność i będą mogły rywalizować z najbardziej rozpoznawalnymi markami o zasięgu światowym. Na renomę i uznanie świata mody trzeba sobie jednak zapracować. Większość osób, szczególnie młodych, stawia na znane marki, wierząc, że jest to niezbędny element budowania własnego wizerunku.

Zbuntowany hippie staje się pragmatycznym yuppie

Obserwacja tendencji modowych pozwala wysunąć kilka ciekawych wniosków. Z pewnością prawie każdy zetknął się ze stereotypem „młodego wielkomiejskiego przedstawiciela wolnego zawodu”. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, że powstało określenie odnoszące się do tej kategorii społecznej. Yuppie to skrót od amerykańskiej nazwy: Young Urban Professional lub Young Upwardly Mobile Professionals, stosowanej do scharakteryzowania pokolenia młodzieży ze Stanów Zjednoczonych, które w latach 80. XIX wieku rozpoczęło pracę zawodową. Ludzi należących do tej grupy wyróżniał styl życia, który był widoczny również w sposobie kreowania wizerunku zewnętrznego. Yuppies przywiązywali dużą wagę do luksusowych marek, nosili garnitury oraz aktówki, które miały przypominać o ich awansie społecznym oraz nieustannym dążeniu do sukcesu finansowego.

Yuppies a yummies – podobni czy zupełnie inni?

W dzisiejszych czasach określenie yuppie zostało wyparte przez termin yummie, czyli Young Urban MaleTym razem pojęcie dotyczy wyłącznie mężczyzn, a wyznacznikami przynależności do tej kategorii społecznej są młody wiek oraz miejsce zamieszkania. Yummie to chłopak z miasta. W przeciwieństwie do yuppies, w przypadku Young Urban Male na pierwszy plan wysuwa się styl życia współczesnych mężczyzn, a nie aktywność zawodowa. Obie grupy cechuje zamiłowanie do luksusu oraz towarów najwyższej jakości, różne są jednak sposoby pozyskiwania pieniędzy. Young Urban Professionals mogli sobie pozwolić na demonstrowanie swojego przywiązania do marek dzięki dużym możliwościom finansowym, będących efektem pracy ponad siły. Natomiast Yummies w przeważającej części wydają pieniądze zarobione przez swoich rodziców. Obecnie wśród specjalistów panuje przekonanie, że yummies przyczynią się do wzrostu sprzedaży dóbr luksusowych.

Jak pokolenie yummies może wpłynąć na rynek światowy?

Young Urban Male to grupa szczególnie atrakcyjna, jeżeli weźmie się pod uwagę potencjał zakupowy. W powszechnej świadomości wciąż istnieje przekonanie, że najlepszym klientem marek ekskluzywnych jest kobieta. Z najnowszych badań wynika, że w ostatnim czasie wzrosło zainteresowanie towarami luksusowymi wśród młodych mężczyzn (najczęściej singli). Coraz więcej przedstawicieli płci męskiej korzysta także z zabiegów medycyny estetycznej. Zjawisko to nie uszło uwadze producentów, którzy pragną dostosować swoją ofertę do wymagań tej grupy. Trendy wyznaczane przez yummies z pewnością nie przejdą bez echa.

JID