Pasjonujesz się fotografią mobilną? Zobacz jak wybrać najlepszego smartfona do robienia zdjęć!

0
1397
robienie zdjęć przyrody smartfonem
Rynek telefonów komórkowych przeznaczonych do fotografii rozwija się nieustająco. Każdy z liczących się producentów co roku wypuszcza na rynek przynajmniej kilka nowych modeli, aby nadążyć za konkurencją | fot.: stock.adobe.com

Aparat robiący dobre jakościowo zdjęcia to nieodłączny element telefonu komórkowego w dzisiejszych czasach. Przydaje się niemal wszędzie – na spotkaniach z przyjaciółmi, na wakacjach i podczas imprez. Dlatego często decyduje o tym, jaki telefon kupimy. Zobaczmy, na jakie parametry zwrócić uwagę, kiedy zależy nam na ładnych zdjęciach.

Cechy dobrego aparatu w telefonie komórkowym

Przede wszystkim – zwróćmy uwagę na rozdzielczość (i wymiar) matrycy. Im większe te liczby, tym lepsze zdjęcia zaoferuje nam aparat.

Poza tym, warto także zwrócić uwagę na rozdzielczość kręconych filmów. Jeszcze niedawno standardem było 720p, ale dzisiaj – jeśli tylko dysponujemy odpowiednim budżetem – bez problemu wybierzemy smartfona z opcją kręcenia filmów w jakości FullHD, a nawet 4K. Coraz więcej modeli jest także wyposażonych w podwójne, a nawet poczwórne aparaty oferujące bardzo zaawansowane możliwości.

Jeśli zależy nam na aparacie, zwróćmy uwagę na to, aby posiadał on optyczną stabilizację obrazu, jasny obiektyw (taki, który nie wymaga znacznych ilości zewnętrznego światła). Ważna jest także możliwość zapisu zdjęć, jako RAW (format znany głównie z lustrzanek). Jeśli chodzi o pozostałe funkcje, przydatne może się okazać:

  • szybki pomiar ostrości,
  • technologia HDR – pogłębienie kontrastu, które wydobywa szczegóły z obrazu,
  • tryb zdjęć nocnych,
  • doświetlająca lampa błyskowa,
  • dodatkowe obiektywy – szerokokątny i teleobiektyw.

Tyle teorii, a co w praktyce – Na jakie modele na rynku zwrócić uwagę?

Najlepszy technologicznie pozostaje Huawei P30 Pro. Został wyposażony w poczwórny aparat (w tym jeden do robienia zdjęć 3D). Do tego oferuje zaawansowany pakiet ustawień i świetne zdjęcia nocne. Telefon jest napędzany przez procesor HiSilicon Kirin 980, który zapewnia niezwykle sprawną i szybką obsługę wszystkich dostępnych opcji.

Kolejny model, na który warto zwrócić uwagę to Samsung Galaxy S10+. Ten telefon posiada potrójny aparat główny i podwójny aparat do robienia selfie. Zarówno jeden, jak i drugi moduł wykorzystuje technologię Dual Pixel PDAF i rejestruje nagrania w rozdzielczości 4K.

Z kolei zyskująca w lawinowym tempie popularność marka Xiaomi może pochwalić się modelem Mi 9 SE. Nie tak spektakularny, jak opisana wyżej konkurencja (a przez to sporo tańszy) telefon nadal oferuje potrójny potężny aparat główny i świetny moduł do robienia selfie. Do tego dochodzi zaawansowana możliwość konfiguracji ustawień.

Oczywiście, nie można pominąć najnowszego modelu Apple iPhone 11 Pro. Ten model posiada trzy obiektywy – zwykły, teleobiektyw oraz obiektyw ultra szerokokątny o bardzo dobrej rozdzielczości. Płynność obsługi zapewnia najnowsza wersja Ios, wspierana przez najmocniejszy procesor mobilny na rynku smartfonów, A 13 Bionic

Rynek telefonów komórkowych przeznaczonych do fotografii rozwija się nieustająco. Każdy z liczących się producentów co roku wypuszcza na rynek przynajmniej kilka nowych modeli, aby nadążyć za konkurencją. Jeszcze kilka lat temu to, co teraz jest normą nikomu nie mieściło się w głowie. Kto wie, co przyniesie nam najbliższa przyszłość?

MSZ