Gogle do wirtualnej rzeczywistości – dla kogo i jakie możliwości oraz atrakcje skrywają?

0
1202
gogle VR
Są różne rodzaje gogli, w zależności od przeznaczenia i półki cenowej. Możemy spotkać okulary przeznaczone do konsoli, do komputera oraz do smartfona | fot.: StockAdobe.com

Gogle do VR są produktem dostępnym na rynku już od dawna i wraz z upływem czasu stają się coraz bardziej znane, ale dla niektórych nadal ta technologia jest czarną magią. A szkoda. Wirtualna rzeczywistość daje bardzo wiele możliwości, które mogłyby zauroczyć nawet największych sceptyków. Warto zatem poznać odpowiedź na pytanie kogo, i czym, mogą zainteresować gogle do wirtualnej rzeczywistości.

Do czego można używać okularów VR?

Najbardziej chyba znanym zastosowaniem takich gogli jest oglądanie krótkich filmików, wysokiej jakości, najczęściej skoncentrowanych na akcji, mających dostarczyć emocji i zachwycić możliwościami jakie daje wirtualna rzeczywistość. Tym zastosowaniem były najgłośniej reklamowane, gdy wchodziły na polski rynek, nic więc dziwnego, że większość osób o tym słyszała lub nawet miała okazję samodzielnie spróbować tej formy rozrywki. Jednak to w żadnym wypadku nie jest jedyne zastosowanie tej technologii. Pozostając jednak w temacie filmów, okulary VR będą świetnym wyborem dla osób, które cenią sobie jakość kinową w domowych warunkach. Wirtualna rzeczywistość pozwala oglądać filmy w rozdzielczości wyższej niż ta, którą możemy spotkać w telewizorach Full HD. Osoby, które chętnie korzystają z szerokich zasobów YouTube’a, również będą zadowolone, już każdy film z tej platformy można obejrzeć w tej technologii, czując się niemal jak w kinie, bo filmiki w tej opcji wyświetlają się jako ekran w czarnej próżni. Gogle do wirtualnej rzeczywistości oferują też możliwości dla graczy. Używając samych gogli, lub, dla uzyskania jeszcze większych możliwości, gogli i kontrolera można zarówno efektywnie jak i efektownie cieszyć się wysokiej jakości rozrywką, jaką oferują gry. Pomimo tych szerokich możliwości rekreacji i relaksu jakie oferują gogle VR, nie jest to ich jedyna funkcja. Wirtualna rzeczywistość oferuje opcje poprowadzenia lub uczestniczenia w zebraniu czy spotkaniu a nawet odbycia wirtualnego szkolenia lub lekcji. Można powiedzieć, że gogle są w tym zakresie ewolucją wideorozmów. Tak naprawdę jedynymi ograniczeniami są te które narzuci nam wyobraźnia lub budżet, bo, jak przy każdym sprzęcie, wraz z liczbą funkcji i jakością, odpowiednio wzrasta cena.

 Dla kogo gogle do wirtualnej rzeczywistości będą ciekawą opcją?

Przede wszystkim dla ludzi lubiących interaktywną i urozmaiconą rozrywkę, chcących wypróbować alternatywne sposoby relaksu. Zadowoleni będą fani kina i innych wizualnych atrakcji, ceniących dobrą jakość konsumowanych treści. Wśród użytkowników gogli znajdzie się także miejsce dla graczy, chociaż raczej okazjonalnych, bo, po kilku godzinach noszenia na głowie, każde urządzenie ma prawo zacząć ciążyć. Poza tym profesjonalni gracze przyzwyczajeni do kart graficznych za kilka tysięcy mogą nie być do końca zadowoleni z jakości oferowanej przez technologię, która cały czas się jeszcze rozwija. Oczywiście istnieją dodatki i rozszerzenia, które mogą sobie z tym problemem poradzić, ale akurat osoby zajmujące się graniem profesjonalnie, są całkiem obeznane z możliwościami jakie dają w tym zakresie nowe technologie. Możliwości jakie daje wirtualna rzeczywistość mogą też być przełomowe w biznesie i marketingu, jeśli wykorzysta się gogle do wideokonferencji. Tym zastosowaniem mogą być zainteresowane osoby zajmujące się szkoleniami a także biznesową działalnością, szczególnie prowadzoną w wielu miejscach.

Co jeszcze warto wiedzieć o goglach VR?

Są różne rodzaje gogli, w zależności od przeznaczenia i półki cenowej. Możemy spotkać okulary przeznaczone do konsoli, do komputera oraz do smartfona. Niektóre, szczególnie te, do których używania potrzebujemy tylko telefonu mają duży rozstrzał w funkcjach jakie oferują. Możemy spotkać zarówno gogle kartonowe, które byłyby fajną opcją sprawdzenia jak czujemy się z wirtualną rzeczywistością, jak i urządzenia żywcem wyjęte z filmów science fiction. Co istotne gogle nie wymagają podłączenia kabli podczas korzystania, a najprostszych modeli w ogóle nie trzeba zasilać. Bardziej zaawansowane modele możemy podłączyć bezpośrednio do telefonu, a większość można po prostu ładować. Możemy rozszerzyć funkcje jakie daje nam VR przez używanie chociażby wspomnianych kontrolerów, które pozwalają na szerszą obsługę gier, regulację głośności, robienie zdjęć czy używanie kursora myszki. Można także wykorzystywać, przy używaniu gogli, słuchawki, gamepady czy, chociażby, karty pamięci.

Gogle do wirtualnej rzeczywistości dają wiele możliwości, o których wielu ludzi do tej pory nie słyszało. Warto zapoznać się z tą technologią, chociażby w najprostszej formie. Po pierwsze, żeby zobaczyć czy nie jest to coś z czego będziemy chcieli korzystać na co dzień ze względów rozrywkowych, Po drugie zaś, żeby odkryć szeroki zakres możliwości, jaki daje takie urządzenie, a który z pewnością będzie jeszcze rozwijany. W końcu wszystko wskazuje na to, że przyszłość rysuje się w wirtualnych barwach.


WMA