Przygotowanie roweru do sezonu – co trzeba wiedzieć?

0
611
rower sezon
Jedną z ważniejszych rzeczy związanych z odpowiednim przygotowaniem roweru do sezonu jest oczyszczenie kół z brudu i zanieczyszczeń po poprzednich jazdach | fot.: stock.aodbe.com

Zapaleni rowerzyści i inne osoby, które kochają jazdę na tym wyjątkowym jednośladzie, już nie mogą się doczekać, kiedy znowu wyruszą na spotkanie z fantastycznymi przygodami. Wiosna trwa, a za chwilę zawita do nas lato, dlatego wszyscy, którzy jeszcze nie przygotowali swojego roweru do sezonu, powinni natychmiast to zrobić. W dzisiejszym artykule udzielamy kilku rad na ten temat.

W jaki sposób przygotować swój rower do sezonu, czyli pamiętaj o wyczyszczeniu z brudu, a także nasmarowaniu części

Jedną z ważniejszych rzeczy związanych z odpowiednim przygotowaniem roweru do sezonu jest oczyszczenie kół z brudu i zanieczyszczeń po poprzednich jazdach. W tym celu postaraj się usunąć osad z kół, łańcucha, a także innych lokalizacji. Umyj rower dokładnie, a następnie przystąp do nasmarowania piast i sterów. Co więcej, pamiętaj również o nasmarowaniu łańcucha. Trzeba to zadanie wykonać w sposób prawidłowy, a więc zadbać o naniesienie oleju na każde z ogniw łańcucha. Ponadto, preparat musi wpłynąć do każdego miejsca, a dopiero wtedy możesz wziąć szmatkę i usunąć nadmiar oleju.

Jak przygotować rower do kolejnego sezonu rowerowego, czyli sprawdź stan ogumienia Twojego pojazdu

Kolejny krok w całej procedurze przygotowawczej obejmuje sprawdzenie stanu ogumienia w rowerze. Ważne jest to, aby opony się nie odkształcały. Do takiej sytuacji dochodzi najczęściej wtedy, gdy pojazd przez długi czas przechowywany jest z powietrzem napełnionym w kołach. Gdy niestety u Ciebie także tak było, wymień opony na nowe. W tym przypadku istotne jest ciśnienie, które zgodnie z zaleceniami specjalistów powinno kształtować się na poziomie od 2,5 do 5 Bar. Pamiętaj również o tym, że niższe ciśnienie przyczynia się do znacznie lepszej przyczepności, a także większej wygody w trakcie jazdy po nierównej trasie.

Przygotowanie roweru do sezonu, czyli sprawdzenie stanu linek i pancerzy

Zanim wyjedziesz w trasę pełną wrażeń, zweryfikuj również stan linek i pancerzy w swoim pojeździe. Po pierwsze sprawdź, czy na linkach nie ma rdzy. Co więcej, powinny one również pracować z dużą płynnością. Gdy tak nie jest, to niestety będziesz musiała lub musiał je także wymienić. Możesz także spróbować nasmarować te elementy, ale jeśli zabieg ten nie przyniesie pożądanego rezultatu, wymiana będzie konieczna.

Jak przygotować rower do sezonu, czyli sprawdź hamulce

Do zagwarantowania sobie odpowiedniego komfortu podczas jazdy, ale także bezpieczeństwa musisz sprawdzić również hamulce w rowerze. Skontroluj ich zużycie, a także usuń z nich kurz oraz wszelkie zabrudzenia.

Przygotowanie roweru do sezonu, czyli sprawdzanie stanu oświetlenia

Sprawdź również, czy baterie w lampkach nie uległy wyczerpaniu. W tym przypadku warto usunąć baterie przed zimą, ale jeśli to nie zostało zrobione, trzeba je wymienić, gdy wyczerpią się w takcie okresu postojowego. Sprawne oświetlenie jest bardzo ważne, ponieważ podwyższa bezpieczeństwo rowerzysty, a także innych osób uczestniczących w duchu drogowym. Dlatego warto zainwestować w lampki LED, które działają bardzo długo!

Wystarczy podjąć kilka kroków, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo i wspaniały komfort jazdy!

JWO