Zabawki dla Twojego malucha, które wspomogą jego rozwój oraz rozbudzą kreatywność i wyobraźnię

0
686
kreatywne zabawki dla dziecka
Jakie zabawki rozwijające wyobraźnie i kreatywność warto wybrać dla dziecka? | fot.: stock.adobe.com

Zabawki mają ogromny wpływ na rozwój malucha. Stymulują jego zmysły, rozwijają wyobraźnię i koordynację ruchową, a do tego są pierwszymi poza rodzicami towarzyszami przygód. Jakie zabawki rozwijające wyobraźnie i kreatywność warto wybrać dla dziecka?

Puzzle

Jedną z najlepiej rozwijających zabawek niezależnie od wieku są puzzle. Najprostsze zestawy składające się z 2 elementów o geometrycznych kształtach ułoży już roczniak! Na początku przy zabawie dziecko będzie obserwować rodzica, a z czasem zacznie go naśladować. Warto zadbać o dodatkowe walory puzzli, jak na przykład edukacyjny motyw. Układanki przedstawiające zwierzęta będą dodatkowo ciekawym pomysłem na naukę nowych słów i odgłosów, a scenki rodzajowe świetnie sprawdzą się w nauce opisywania, co dzieje się na obrazku. Układanie puzzli świetnie rozwija motorykę małą, a przy tym przynosi dziecku wiele satysfakcji i radości. Jest to wartościowa alternatywa dla bajek i ciekawy sposób na spędzanie wolnego czasu wspólnie.

Sortery

Nauka kształtów i dopasowywania krawędzi jest niezwykle istotna w rozwoju dziecka. W zależności od momentu rozwoju dziecka na rynku znajdziesz sortery od najprostszych, do tych bardzo skomplikowanych. Pozwalają one na naukę kształtów, kolorów, często również liczb i liter. Wymagają od dziecka skupienia się na wykonywanej czynności i ćwiczą cierpliwość. Praca rączkami wpływa na rozwój motoryki małej. Dziecko potrafi z zafascynowaniem dopasowywać kształty, choć na początku będzie potrzebowało twojej pomocy.

Książki

Klasyk kreatywnych zabawek. Nic nie rozwija wyobraźni tak, jak robią to książki od wielu pokoleń. Już noworodek z zainteresowaniem będzie przyglądał się kontrastowym kartom pierwszych książeczek, roczniak z zapałem powtarzać będzie odgłosy ulubionych zwierzątek i wskazywać kolory, a starsze dzieci powtarzać będą całe wyrazy, a potem zdania. Najważniejsze jednak, że jest to dla dziecka wspaniała zabawa – często dopowiada historię swoich ulubionych bohaterów, wskazuje ich części ciała, a także uczy się poprzez zabawę kolorów, liczb, liter. Dobra książka to zawsze udany prezent i idealna alternatywa dla szkodliwych we wczesnym dzieciństwie bajek telewizyjnych.

Masy plastyczne

Niewiele bodźców rozwija kreatywność dziecka tak, jak tworzenie. I choć najpopularniejsze jest rysowanie, to warto pokazać dziecku również bardziej przestrzenne metody. Idealnie sprawdzi się do tego plastelina, ciastolina lub modelina. Plastyczne masy dziecko może formować w zależności od wyobraźni, a dołączone do zestawów kolorowe foremki, wałek czy kubeczki uzupełnią zabawę o nowe, fascynujące dla dziecka możliwości. To również bardzo dobre ćwiczenie w zakresie integracji sensorycznej, a także motoryki małej. Podczas zabawy z masami plastycznymi możesz uczyć malucha kolorów oraz kształtów.

Rowerek biegowy

W dobie zmasowanych zabawek elektronicznych ruch na świeżym powietrzu nieco odszedł w zapomnienie, co wcale nie jest korzystne dla dzieci! Znany wszystkim od dziecka rower to nie tylko zabawka rozwijająca wyobraźnię i kreatywność, ale także świetny sposób na wspólne spędzanie czasu całą rodziną. Dla maluchów najlepiej sprawdzi się rowerek biegowy, czyli pozbawiony pedałów. Dziecko wykorzystując balans ciała i odpychając się nogami uczy się utrzymywać równowagę, co jest dobrym wstępem do nauki jazdy na rowerze pozbawionym bocznych kółek. Dziecko wspaniale bawi się eksplorując nowe tereny, bada jak rower zachowa się na różnych powierzchniach, a także poznaje zasady poruszania się wśród innych uczestników ruchu na chodniku. Jazda na rowerze ćwiczy motorykę dużą i koordynację ruchową, a do tego stymuluje wiele zmysłów jednocześnie.

Klocki

W tym zestawieniu nie mogło zabraknąć klocków. Różne rodzaje, od dmuchanych, wykonanych z gąbki, gumy czy tkaniny dla maluszków, poprzez większe plastikowe, aż po skomplikowane klocki konstrukcyjne stanowią niezwykle kreatywną zabawkę na każdym etapie życia dziecka. Dzieci poznają faktury różnych materiałów, układają i burzą wierze, a także uczą się, jak łączyć elementy, jak tworzyć stabilne konstrukcje, łączyć kształty i kolory. Niesamowite budowle często stanowią powód do dumy i dają ogromne poczucie satysfakcji. Wielu rodziców lubi ten rodzaj wspólnej zabawy z maluchem, gdyż stanowi ona świetną rozrywkę dla obu stron. Klocki genialnie rozwijają motorykę małą, a dzięki kolorowym nadrukom wspomagają naukę liczb, liter, czy kolorów.

Wybierając zabawkę dla dziecka zawsze pamiętaj, aby kupować produkty bezpieczne i wysokiej jakości. Będziesz miała pewność, że zabawa przyniesie dziecku mnóstwo radości, a przy tym wspomoże jego rozwój na każdym etapie życia.


KPI