Znaki zodiaku – skąd się wzięły i komu zawdzięczamy ich opracowanie?

0
4607
znaki zodiaku wizualizacja
Wierzono, że ruchem gwiazd i planet kierują bogowie, a życie ludzi było kształtowane przez dany gwiazdozbiór Zodiaku jaki był widoczny podczas dnia ich narodzin | fot.: stock.adobe.com

Znaki Zodiaku to rodzina dwunastu gwiazdozbiorów znajdujących się w pasie ekliptyki, czyli wielkim okręgu na sferze niebieskiej. W trakcie całego roku na kole przesuwa się środek Słońca i pozostaje w każdej z konstelacji Zodiaku przez około miesiąc. Wielu ludzi wierzy, że znak pod którym się urodziliśmy ma wpływ na nasze życie.

Krótka historia powstania znaków zodiaku

Ekliptyka została podzielona na dwanaście części przez Babilończyków około 500 roku p.n.e., natomiast same nazwy gwiazdozbiorów są dużo starsze. Nadali je Sumerowie kilka tysięcy lat temu. Samo słowo „zodiak” pochodzi z greckiego i oznacza „zwierzę”, pomimo tego że aż pięć znaków nie wzięło swojej nazwy od zwierząt.

Już w czasach starożytnych ludzie próbowali zgadywać jaki wpływ miały gwiazdy na losy całego świata i każdego człowieka. Wierzono, że ruchem gwiazd i planet kierują bogowie, a życie ludzi było kształtowane przez dany gwiazdozbiór Zodiaku jaki był widoczny podczas dnia ich narodzin. W starożytnych kulturach prognozy astrologiczne były powszechne, zwłaszcza wśród władców państw. Dzisiaj znaki Zodiaku stanowią podstawę do tworzenia horoskopów. Niektórzy sądzą, że powinno się zaktualizować daty odpowiadające poszczególnym znakom, gdyż pozycja Ziemi zmieniła się w ciągu wieków. Pojawił się również kolejny znak w Zodiaku pomiędzy Skorpionem, a Strzelcem – Wężownik.

Charakterystyka znaków

Znaki Zodiaku dzielono następnie na różne grupy np. męskie (pozytywne) i żeńskie (negatywne).

Przyporządkowano je również do czterech żywiołów. Baran, Lew i Strzelec to znaki ogniste i uważa się, że osoby urodzone w tym czasie są wesołe, inteligentne i towarzyskie. Do znaków ziemskich należą Panna, Koziorożec i Byk. Są konserwatywni w poglądach, praktyczni, uparci i dbają o bezpieczeństwo materialne. Bliźnięta, Waga i Wodnik to znaki powietrzne i według horoskopu osoby urodzone pod tymi znakami są energiczne, ciekawskie i pomysłowe. Do żywiołu wody przypisuje się Raka, Skorpiona i Ryby. Osoby spod tych znaków są wrażliwe, skryte i posiadają silną intuicję.

Istnieje też podział znaków na trzy jakości: stałą, zmienną i kardynalną. Znaki stałe (Byk, Skorpion, Lew, Wodnik) są wytrwałe, spokojne i zorganizowane. Znaki zmienne (Panna, Strzelec, Bliźnięta, Ryby) zmieniają świat przez swoje działania, tak aby zapanował ład i mądrość. Dla znaków kardynalnych (Baran, Waga, Rak, Koziorożec) najważniejszy jest rozum i głowa.

Także znaki znajdujące się w kole naprzeciwko siebie są powiązane. Osoby takie przyciągają się i odpychają. Znakami Zodiaku nazywa się też epoki astrologiczne, zwane też erami w dziejach ludzkości, które zmieniają się co 2150 lat. Przez ostatnie dwa tysiące lat żyliśmy w Erze Ryb, a obecnie ludzie wkraczają w Erę Wodnika, która ma charakteryzować się rozwojem duchowym, przebudzeniem świadomości i miłosierdziem.

Jak widać gwiazdozbiory od wieków fascynowały ludzkość i służyły nie tylko do nawigacji dla podróżników. Zodiak odpowiadał na wiele pytań dotyczących ludzkości, mówił o charakterze każdego człowieka i jego przeznaczeniu, a także służył do przepowiadania przyszłości.


NMA