Czy obecność zwierzaka w domu może wpłynąć korzystnie na rozwój Twojego dziecka? W jaki sposób?

0
909
dziewczynka śpiąca ze szczeniakiem
Obecność pupila w życiu dziecka wpływa korzystnie na jego rozwój | fot.: stock.adobe.com

Czworonożni przyjaciele towarzyszą ludziom w życiu od wielu tysięcy lat. W dzisiejszych czasach domowe zwierzęta stają się ważnym członkiem rodziny. Liczne badania potwierdzają fakt, że kontakt człowieka ze zwierzakiem zmienia jakość życia i wpływa pozytywnie na zdrowie. Obecność pupila w życiu dziecka wpływa korzystnie na jego rozwój – a co konkretnie może zmienić? Poniższy artykuł sprawi, że decyzja nad zakupem zwierzaka będzie szybko podjęta i rozwieje wszelkie wątpliwości.

Włochaty kumpel lekarstwem na dolegliwości

Badania wykazują, że osoby, które mają częsty kontakt ze zwierzętami zauważają ogólną poprawę zdrowia, rzadziej odwiedzają lekarza oraz są bardziej zrelaksowani. Poza tym posiadanie psiaka wpływa pozytywnie na pracę  układu krwionośnego. Wielu ludzi potwierdza, że obecność pupila uspokaja ich w sytuacjach stresowych, pomaga przezwyciężyć chorobę czy przetrwać ciężki zabieg. W przypadku dzieci, ich kontakt z czworonogami we wczesnych latach życia usprawnia pracę układu odpornościowego. Posiadanie psa może zmniejszyć ryzyko nadwagi u najmłodszych poprzez częstsze spacery z przyjacielem.

Wpływ zwierząt na psychiczny rozwój dzieci – dogoterapia

Zwierzęta mogą nauczyć dziecko, czym jest miłość lub strata kogoś bliskiego. Nie bez powodu w Polsce wykorzystuje się dogoterapię – czyli terapię dzieci polegającą na kontakcie z psem. Dzieci mające częsty kontakt z czworonogami są bardziej empatyczne w stosunku do innych, wykazują większe poczucie własnej wartości oraz chętniej uczestniczą w zajęciach pozaszkolnych. Oprócz tego obecność psa może u najmłodszych poprawić samopoczucie, zmniejszyć poczucie osamotnienia jednocześnie podwyższając samoocenę. Interakcja z pupilami zwiększa poczucie własnego ja, rozwija wyobraźnię, kształtuje społecznie i moralnie. Dzieci posiadające zwierzę lepiej się zachowują oraz uczą się odpowiedzialności. Badania wykazały, że obecność psa podczas ćwiczeń ruchowych sprawiają większe zaangażowanie oraz poprawiają jakość ćwiczeń.

Pies może pomóc dziecku także w nauce. Osobie, której ciężko jest się nauczyć czytać może pomóc obecność psa. Dziecko, czytając psu, czuje, że nie jest oceniane, bo pupil jest tolerancyjnym towarzyszem. Wykonywanie trudnych zadań w towarzystwie czworonożnego przyjaciela sprawia, że maluch mniej się boi i jest pewniejszy swoich możliwości.

Patrząc na to, jak wiele może zmienić obecność psa w życiu dzieci oraz dorosłych można śmiało powiedzieć, że ich towarzystwo może wpływać pozytywnie na rozwój psychiczny oraz fizyczny człowieka. Przywiązanie oraz stały kontakt z pupilem pomoże w sytuacjach stresowych, poprawia zdrowie, relaksuje oraz pomoże dzieciom uporać się z życiowymi trudnościami.

Bibliografia:

  1. Pieczyńska, N. (2011). Wpływ kontaktu z psem na organizm człowieka–przegląd literatury. Nowiny Lekarskie80(2), 147-152.
  2. Durka, K., Szymańska, J., Dukowicz, A., & Zięba, K. PSYCHOLOGICZNE KONSEKWENCJE WIĘZI CZŁOWIEK-ZWIERZĘ. OCENA STANU FIZJOLOGICZNEGO PAŁECZEK PROPIONIBACTERIUM W ASPEKCIE FUNKCJONALNOŚCI, 62.
  3. Jaślikowska-Nowak, A. DOGOTERAPIA JAKO JEDNA Z FORM PRACY Z DZIECKIEM Z PROBLEMAMI Czym jest dogoterapia?

IKO