Drugi miesiąc ciąży – okres błyskawicznego wzrostu płodu

0
811
kobieta w ciąży z zdjęciem usg
Ciąża to szczególny czas w życiu każdej kobiety | fot.: stock.adobe.com

Każda kobieta która miała okazję doświadczyć ciąży wie, że to szczególny czas. Szczęśliwy – bo oto spełnia się marzenie o posiadaniu dziecka, ale jednocześnie – pełen pojawiających się niepokojów. Obserwujemy reakcje naszego ciała, zastanawiając się, czy ciąża przebiega prawidłowo i nic nam ani dziecku nie zagraża. A ponieważ pierwszy trymestr bywa trudny, radość z perspektywy zostania matką przeplata się z licznymi mdłościami i mnożącymi się pytaniami o to, co należy do normy, a co nie. Dziś opowiemy o drugim miesiącu ciąży. To jest szczególny okres błyskawicznego wzrostu płodu, który z dnia na dzień coraz wyraźniej przybiera kształty przyszłego dziecka. Co warto wiedzieć o drugim miesiącu ciąży?

Zarodek w 2 miesiącu ciąży – wygląd i rozwój

2 miesiąc ciąży to czas, w którym dziecko ma około 4 cm długości. Mierzy się go w sposób od ciemienia do końca tułowia, więc nie wliczając do rachunku nóg. Głowa posiada nieproporcjonalny jeszcze kształt. Na dokładnym badaniu można byłoby zobaczyć oczy jako ciemne plamki jak również niewielki zarys noska. Kończyny są ukształtowane łącznie z palcami w stopach oraz dłoniach połączone tymczasowo błoną. Ręce i nogi powoli zaczynają zginać się w łokciowych jak również kolanowych stawach.

Podczas 2 miesiąca ciąży praca zarodka jest bardzo intensywna mimo dopiero tak krótkiego czasu istnienia. W tym czasie rozwija się przede wszystkim układ nerwowy. Ponadto serce zostało już uformowane, a ilość jego uderzeń wynosi około 70 na minutę. Ponadto zaczynają pojawiać się u dziecka płuca, i około 10 kręgów kręgosłupa, nerwy dziecka, rdzeń kręgowy jak również mózg już zdążyły się wstępnie rozwinąć. Dodatkowo nerki występuję we właściwym miejscu, a z upływem czasu rozpoczną swoją ważną i istotną pracę. W tak małej istocie w tym czasie tworzą się także gruczoły nadnerczy czy tarczycy wydzielające niezbędne hormony w kolejnych miesiącach życia w łonie matki. Kości wraz ze skórą już coraz bardziej przypominają dziecięcy wygląd, a mięśnie zaczynają się tworzyć. Od 38. dnia ciąży, zarodek otacza się pęcherzem płodowym, którym jest worek wypełniony płynem amortyzującym wstrząsy oraz chroniącym go przed ewentualnym uciskiem z zewnątrz. Od 2 miesiąca płodowego życia tworzą się powieki. Wraz z ich wzrostem, stopniowo zasłaniają już coraz większą powierzchnię oka.

2 miesiąc ciąży – samopoczucie matki

W tym okresie nasz brzuch jeszcze nie zdradza zazwyczaj naszego stanu odmiennego (wyjątkiem bywają kolejne ciąże), coraz intensywniej pojawiają się już jednak dolegliwości ciążowe. Typowe objawy mamy to: odczucie zmęczenia i senności, bladość cery, ból głowy, wymioty itd. Nie każda kobieta przechodzi je intensywnie, ale niestety doświadcza ich zdecydowana większość mam. W tym czasie kobiety powinny więcej czasu przeznaczać na sen, co zdecydowanie wpływa nie tylko na kondycję fizyczną, ale i psychiczną. Organizm stopniowo przygotowuje się na zachodzące w nim zmiany. Kobieta może odczuwać zmienność nastrojów, co jest jak najbardziej normalnym zjawiskiem. Dzieje się to bowiem za sprawą buzujących hormonów.

Obowiązkowa jest wtedy kolejna wizyta u ginekologa. Podczas badaniu USG specjalista oceni rozwój płodu, przy okazji sprawdzi on również wielkość macicy, która powinna być wielkości gęsiego jaja. Pamiętajmy także o tym, żeby przestrzegać kalendarza wizyt u lekarza, który prowadzi naszą ciążę.

O czym warto pamiętać?

Drugi miesiąc ciąży to okres od piątego do ósmego tygodnia ciąży i należy on do pierwszego trymestru ciąży. W czasie organogenezy rozwijają się wszystkie potrzebne i niezbędne do życia narządy przyszłego dziecka. Należy pamiętać wówczas o przyjmowaniu kwasu foliowego. Podczas ciąży zarodek jest wrażliwy na różne czynniki, które zagrażają mu w prawidłowym kształtowaniu się, do których można zaliczyć: alkohol, papierosy, promieniowanie RTG, itp. Trzeba ich bezwzględnie unikać.

Warto pamiętać także o obostrzeniach dotyczących diety przyszłej mamy: unikanie surowego mięsa i jaj, serów pleśniowych i niepasteryzowanych przetworów mlecznych oraz tuńczyka. Warto także pamiętać, że początkowy etap ciąży – choć bywa już czasem zachcianek ciążowych – warto zachować umiar. Każdy nadprogramowy kilogram może bowiem okazać się problematyczny już po przyjściu dziecka na świat.

Warto także unikać sportów o charakterze wyczynowym, nadmiernego obciążenia organizmu oraz skrętów i nadwyrężania okolic brzucha. Zwłaszcza, jeśli nie byłyśmy aktywne przed ciążą, zostawmy zwiększoną aktywność fizyczną na 2 trymestr. Pamiętajmy także, aby wszelkie treningi uzgadniać wcześniej z lekarzem prowadzącym. Na początek postawmy na spacery i ewentualnie delikatne rozciąganie.

Ciąża to szczególny czas w życiu każdej kobiety. Niejednokrotnie zmęczenie, wymioty (tzw. poranne nudności) czy zmiany, jakich trzeba dokonać w trybie życia, przysłaniają radość wynikającą z perspektywy zostania mamą. Pamiętajmy jednak, że podstawą w ciąży jest pozytywne nastawienie i unikanie stresów czy nadmiernego wysiłku. Słuchajmy własnego ciała, a w razie wątpliwości nie wahajmy się zadawać pytań naszemu lekarzowi prowadzącemu.


OLI