Gdy dziecko się nudzi – lato w mieście

0
856
Dziecko i bańki mydlane
To bardzo ważne, by mieć pewność, że właściwa osoba zajmuje się maluszkiem podczas nieobecności rodziców. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Dla pracujących rodziców dzieci w wieku przedszkolnym nadejście lata oznacza wzmożony wysiłek organizacyjny. Muszą zapewnić maluchom opiekę na dwa miesiące i tak zaplanować wakacyjne dni, by pociechy się nie nudziły i mogły podzielić się z kolegami i koleżankami z przedszkola swoimi wspaniałymi wspomnieniami. Jak, mieszkając z dzieckiem w dużym mieście, przygotować się do okresu wakacyjnego?

Czas spędzony z rodzicami

Dla przedszkolaka największą wartość będą miały dni spędzone z rodzicami. Ich uwaga i zaangażowanie w zabawy sprawią, że z twarzy dziecka nie będzie znikał uśmiech. Co robić z maluchem podczas urlopu? Można odwiedzić nieznane place zabaw w innych dzielnicach, wybrać się do ogrodu zoologicznego. Ciepłe dni to doskonały czas na wycieczki piesze i rowerowe, zwiedzanie osiedla, jedzenie lodów. Gdy pogoda nie dopisuje, świetnym pomysłem będzie wyjście do kina lub do muzeum. Maluch na pewno z chęcią zaangażuje się w prace domowe, takie jak składanie prania, czy mycie owoców i warzyw. Kilkulatek będzie zachwycony, samodzielnie przygotowując dla siebie posiłek – oczywiście pod czujnym okiem rodzica.

Ciekawe wycieczki weekendowe

W weekendy lub inne, wolne dni, gdy oboje rodzice mają więcej czasu, można zorganizować rodzinną wycieczkę na przykład nad pobliskie jezioro, do Aquaparku lub do lasu. To doskonała okazja, by uczyć malucha gatunków drzew, rozpoznawania odgłosów ptaków, a w sierpniu wspólnie zbierać grzyby. Letnia pogoda sprzyja organizowaniu pikników na świeżym powietrzu. Jeśli rodzina jest liczniejsza lub spędza się czas z przyjaciółmi, którzy również mają dzieci, warto zorganizować zawody sportowe – bieg w workach foliowych, rzucanie piłką do celu, bieganie ze związanymi sznurówkami oraz wiele innych. Najważniejsze, by było wesoło, a rozgrywki przerywały wybuchy śmiechu. Spotkanie można uwiecznić na zdjęciach lub nagrać film, kilkulatek na pewno chętnie wcieli się w rolę w małego fotografa.

Przyjemne chwile u dziadków

Jeśli rodzice nie mogą wziąć wolnego, dobrym pomysłem jest skorzystanie z opieki dziadków – szczególnie gdy mieszkają w innym mieście i wnuczka lub wnuczkę widują tylko od czasu do czasu. Warto pojechać do nich z dzieckiem i przekonać się, czy maluch czuje się z seniorami na tyle dobrze, że będzie chciał spędzić u nich kilka lub kilkanaście dni. Dziadkowie, którzy mieszkają w tym samym mieście, to prawdziwy skarb – zwłaszcza w dużej aglomeracji. Mogą przyjechać rano, gdy maluch jeszcze śpi i zająć się nim aż do powrotu rodziców z pracy. Kontakt z najstarszymi członkami rodziny na pewno pozytywnie wpłynie na psychikę dziecka, poza tym dziadkowie uwielbiają rozpieszczać swoje pociechy. Co jednak robić w sytuacji, gdy brakuje dziadków i nie ma kto zostać z dzieckiem?

Korzystanie z pomocy opiekunki do dziecka

Najrozsądniejszym wyjściem będzie skorzystanie z opieki wykwalifikowanej niani. Gdzie szukać godnej polecenia osoby? Można pytać wśród znajomych, którzy mają dzieci w podobnym wieku, kogo polecają w mieście – jaka jest sprawdzona opiekunka do dziecka w Poznaniu lub szukać w Internecie. Przy wyborze warto kierować się pozytywnymi opiniami innych rodziców oraz własną intuicją. Ważne, by niania była osobą godną zaufania, sumienną i życzliwą, a maluch złapał z nią dobry kontakt już podczas pierwszego spotkania. Po każdym dniu opieki należy pytać dziecko o jego samopoczucie oraz o to, co robiło z nianią. To bardzo ważne, by mieć pewność, że właściwa osoba zajmuje się maluszkiem podczas nieobecności rodziców.

Dwa miesiące wakacji są dla dziecka w wieku przedszkolnym okazją do przeżycia wielu przygód, zdobycia nowych umiejętności i wypoczynku. Warto tak zaplanować wolne dni i opiekę, by maluch nie narzekał na nudę nawet podczas deszczowej pogody.


Materiał partnera zewnętrznego