Jak wybrać materac dla dziecka?

0
489
dziecko w łóżeczku
Materac dla dziecka powinien być dostosowany do jego wagi, wzrostu oraz stanu zdrowia dziecka | fot.: stock.adobe.com

Okres dzieciństwa jest kluczowy dla rozwoju maluszka. Jest to czas kształtowania się mięśni i kręgosłupa. W okresie niemowlęcym dziecko przesypia bardzo dużo godzin. To między innymi dlatego materac, na jakim śpi dziecko jest niezwykle ważnym elementem w procesie rozwijania młodego organizmu.

Nie jest wszystko jedno, na czym śpi Twoje dziecko

Jeśli Twój maluszek nie przekroczył magicznego progu sześciu lat – najlepszym wyborem spośród materacy, będzie materac piankowy. 

Materac dla dziecka powinien być dostosowany do jego wagi, wzrostu oraz stanu zdrowia dziecka. Co najważniejsze, materac dla najmniejszych musi być średnio twardy. 

Nie może być zbyt miękki, ponieważ, na takim podłożu, ciało dziecka będzie się zapadało, co może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji. Z drugiej strony, nie możemy przesadzić z twardością materacyka ponieważ, gdy ten będzie za twardy, mięśnie otaczające kręgosłup, będą zmuszone do ciągłego utrzymywania kręgosłupa w odpowiedniej pozycji podczas snu dziecka. Wówczas nasz maluch może mieć problemy z krążeniem. Efektem tego będą nie tylko nieprzespane noce malucha, ale również rodziców.  

Jaki jeszcze powinien być materac dla dziecka? 

Przede wszystkim taki, który się nie odkształca oraz ma odpowiednią wentylację. Należy również zwrócić uwagę, czy materac wykonany jest z tworzyw hipoalergicznych. Jeśli tak, możemy mieć pewność, że nie wywoła u malucha żadnej reakcji alergicznej. 

Rodzaje materacy dla dzieci 

Materace najchętniej wybierane przez rodziców dla swoich małych pociech, to te, które są wykonane z pianki wysokoelastycznej lub lateksu syntetycznego. 

Czym charakteryzuje się materac wykonany z pianki lateksowej?

Przede wszystkim ugina się jedynie w miejscu nacisku, to znaczy, że odkształca się w obszarach większej masy ciała, a po wstaniu dziecka z łóżeczka, wraca do pierwotnej formy. 

Z kolei materacyk wykonany z pianki wysokoelastycznej wyróżnia się dobrą amortyzacją ruchów. Wkład z pianki wysokoelastycznej sprawia, że materac wraca do swojego pierwotnego kształtu dużo szybciej aniżeli materac wykonany ze standardowej pianki poliuretanowej.

Kiedy zdecydować się na materac sprężynowy? 

Optymalną i bezpieczną granicą odpowiednią dla zamiany materaca na bonellowy lub kieszeniowy, będzie wieku sześciu lat. Niemniej, jeśli zachodzi potrzeba wymiany łóżeczka w pokoju, na materac sprężynowy można zdecydować się już w wieku 5 lat. Tutaj trzeba uważać, przede wszystkim na odpowiednia twardość. Najlepiej zdecydować się na materac z siedmioma punktami twardości, dzięki którym każda część ciała dziecka znajdzie podparcie adekwatne do swojego ciężaru.

Decydując się na zmianę łóżeczka w pokoju dziecięcym, warto wybrać takie, które ma wbudowane szuflady. Możemy tam schować nie tylko pościel ale także zbędne zabawki, których dziecko akurat nie potrzebuje. 

Przy wyborze materaca warto poradzić się również obsługi klienta, która zawsze chętnie pomoże nam w zakupie odpowiedniego podparcia dla kręgosłupa naszych dzieci. 

Przy współpracy z https://materace-dla-ciebie.pl
Materiał partnera