Pościel dla dwulatka – jak wybrać?

0
852
Radosne dziecko w pościeli
Pościel bawełniana i to najlepiej, jeśli tej bawełny jest 100 procent, jest zdecydowanie najlepszym wyborem dla dziecka. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Przychodzi taki czas w życiu maluszka, że nie potrzebuje już spania z rodzicami, jak jeszcze niedawno. Chce mieć własne “duże” łóżko i własną dorosłą pościel. Jak wybrać komplet, który zapewni naszemu maluchowi pierwsze spokojne i przespane noce?

Dwulatek – potrzeba snu

Jeśli wasza pociecha chodzi do żłobka, pewnie ma niedobory snu w ciągu tygodnia. W końcu w żłobku, gdzie jest mnóstwo dzieci nie czas jest na sen, a na zabawę. Dla naszego dwuletniego urwisa, który właśnie wchodzi w okres rewolucji w swoim życiu, sen w żłobku jest czymś zupełnie niepotrzebnym. A nawet jeśli małemu człowiekowi lekko “kleją się oczy”, może mieć problemy z zaśnięciem w miejscu, gdzie jest dużo dzieci i każde jest przyzwyczajone do innych warunków snu. To wszystko sprawia, że sen nocny powinien dawać maluchowi maksimum komfortu.

Wymiana pościeli z niemowlęcej na bardziej dojrzałą wymaga mniej więcej tyle samo uwagi, co wybór pierwszego materaca – pewnie pamiętacie, ile z tym było zachodu. Zakładając, że materaca nie wymieniamy, potrzeba nam tylko kołdry i poduszki o dobrym wypełnieniu i kompletu pościel na początek.

Jak wybrać odpowiedni rozmiar pościeli?

W wieku od 1,5 do 2 lat dziecko na pewno nie potrzebuje rozmiaru kołdry większego niż 80×100 lub 90×120 i poduszki 40×60. Jeśli mamy do czynienia z naprawdę wyrośniętym dwulatkiem, możemy zainwestować w kołdrę o rozmiarach 100×140, ale wiele zależy też od wymiaru łóżka. W przypadku standardów dla dzieci w tym wieku, obie wielkości będą się nadawać. Dopiero kiedy zmienimy łóżko na większe, warto zastanowić się też nad zmianą rozmiaru kołdry na taką o wymiarach 140×200.

Wypełnienie pościeli dla dzieci

Większość rodziców wybierających pościel dla dzieci, decyduje się na naturalne wypełnienia, czyli pierze, wełnę lub np. puch z pierzem. Niestety nie wszyscy mogą, dlatego, że dzieci ze zdiagnozowaną alergią na niektóre naturalne składniki, będą musiały spać pod kołdrą wypełnioną np. granulatem styropianowym. Tego typu pościele także są zdrowe, a ich oczywistą zaletą jest niska waga. Pościeli syntetycznej prawie nie czuć, taka jest lekka – to także może wpływać na poprawę higieny snu u dziecka. Wypełnienie syntetyczne oczywiście nie musi łączyć się z poliestrową pościelą. Równie dobrze, można tu zastosować pościel ze 100-procentowej bawełny.

Jaki materiał na pościel dla dziecka?

Pościel bawełniana i to najlepiej, jeśli tej bawełny jest 100 procent, jest zdecydowanie najlepszym wyborem dla dziecka. W takiej pościeli mamy pewność, że skóra dziecka będzie dobrze oddychać, a materiał doskonale odprowadzi wilgoć. Wybierając materiał pościeli, zwróćmy też uwagę na gramaturę bawełny, im wyższa, tym lepiej, bo pościel będzie trwalsza. Pamiętajmy też, by nie szukać koniecznie pościeli bardzo kolorowych, z bohaterami z bajek itp. To jeszcze nie ten czas, maluchowi zupełnie wystarczy pościel w jasnym kolorze, z mało inwazyjnym wzorem.

Wietrzone pomieszczenie, pościel prana w detergentach bez ostrych zapachów i rutyna snu – to wszystko jest potrzebne, by dwulatek z szaleńczego biegu, zatrzymał się, wyciszył i spokojnie zasnął.


Materiał partnera zewnętrznego