Jakie zabawki rozwijają wyobraźnię i kreatywność dziecka? Postawmy na klasykę

0
682
wesołe dzieci z ojcem budujące konstrukcje z klocków drewnianych
Zabawką, która niewątpliwie doskonale wpływa na myślenie kreatywne dzieci w każdym wieku są klocki, zarówno te drewniane, bardzo proste i klasyczne w formie, jak i plastikowe przyjmujące różnorodną postać | fot.: stock.adobe.com

Wybór odpowiedniej zabawki dla dziecka zawsze nastręcza wielu trudności i problemów, bo wcale nie jest łatwo sprostać oczekiwaniom i potrzebom współczesnych dzieci, zwłaszcza tych w okresie wczesnoszkolnym, kiedy większość zabawek rzuconych jest w kąt po krótkiej chwili zabawy. Dlatego, by zaskoczyć dziecko i zapewnić mu długie godziny zabawy, warto poświęcić czas na zakup wyjątkowej i wartościowej zabawki, która posłuży dziecku przez dłuższy czas.

Twórcza zabawa

Wielu rodziców sądzi, iż ich pociechy powinny dorastać w przyjaznym dla nich otoczeniu. Stąd tendencja do kupowania modnych i atrakcyjnych dla dzieci zabawek znacząco wzrasta. Jednak nawet najbardziej reklamowane zabawki nie zastąpią tych, które pozytywnie wpływają na rozwój wyobraźni dzieci i każda nowa zabawka  prędzej, czy później ląduje w kącie z braku zainteresowania. Dlatego dbając o wszechstronny rozwój małego człowieka, dobrze jest zwracać uwagę na rodzaj kupowanych zabawek, by te oprócz frajdy i świetnej zabawy uczyły i rozwijały w dzieciach kreatywne myślenie i twórcze podejście. Szukajmy więc takich zabawek, które pozostawiają dużo miejsca na wyobraźnię, nie ograniczają się do jednego słusznego rozwiązania i nie odwzorowują rzeczywistości 1:1. Przypomnijmy sobie czasy, kiedy z patyka i sznurka powstawały najciekawsze konstrukcje i zabawki. Czasem pozornie najprostsze rozwiązania są najbardziej cenne. Takie zabawki zawsze znajdą pozytywny odbiór i zapewnią długie godziny fascynującej i odkrywczej zabawy.

Klocki w roli głównej

Zabawką, która niewątpliwie doskonale wpływa na myślenie kreatywne dzieci w każdym wieku są klocki, zarówno te drewniane, bardzo proste i klasyczne w formie, jak i plastikowe przyjmujące różnorodną postać. Niezależnie od tworzywa, z jakich zostały wykonane, klocki znakomicie rozbudzają wyobraźnię małego człowieka, zmuszając go do kreatywności i innowacyjności. Już od pierwszych lat życia, maluchy mające styczność z prostymi klockami plastikowymi czy drewnianym, próbują układać z nich niepozorne wieże. Takie zabawy działają doskonale na ich myślenie twórcze, spostrzegawczość i koncentrację, dlatego warto podsuwać maluszkom takie rozwijające zabawki, by ich rozwój był wszechstronny i harmonijny.

Starszaki zupełnie inaczej organizują zabawy z wykorzystaniem klocków. Tutaj pojawiają się już fascynujące budowle, które wymagają koncentracji, uwagi i cierpliwości. Wiele z nich wymyślona jest na potrzeby danej zabawy i ogromne znaczenie ma tutaj wyobraźnia i kreatywność dzieci. Niezrównane w ich rozwoju są tak lubiane przez dzieci każdej grupy wiekowej klocki Lego, które wykorzystywane w zabawach kształcą myślenie twórcze, koncentrację uwagi, zdolności manualne i oczywiście wyobraźnię dziecięcą. Zamiast popularnych zestawów, które krok po kroku instruują jak wykonać projekt z klocków, wybierzmy te, w których można budować nieskończenie wiele budowli czy pojazdów. Samodzielne konstruowanie przynosi całkiem sporo frajdy. Zabawa z wykorzystaniem klocków stymuluje myślenie przestrzenne, które jest niezbędne w rozwijaniu kompetencji matematycznych. Układanie z klocków uczy planowania i skupiania uwagi oraz niezbędnej do takiego rodzaju cierpliwości. Dlatego wybierając takie zabawki dla dzieci, można mieć pewność, że pociechy będą  harmonijnie się rozwijać, a ich zabawy zawsze będą twórcze.

Istnieje szeroki wachlarz różnorodnych klocków przeznaczonych dla dzieci w każdym wieku, zarówno wykonane z drewna, jak i plastiku. Niezależnie od materiału, z jakich powstają, klocki zawsze posiadają dobroczynny wpływ na rozwój każdego dziecka, bo jak żadna inna zabawka doskonale stymuluje jego rozwój, wpływając na wyobraźnię, kreatywne myślenie i spostrzegawczość, tak ważne i potrzebne  do sprawnej i bezproblemowej nauki szkolnej.

RFI