Kiedy warto udać się z dzieckiem do psychodietetyka dziecięcego?

0
1146
małę dziecko z pączkami na twarzy
Praca nad kształtowaniem zdrowych nawyków żywieniowych obejmuje całą rodzinę | fot.: stock.adobe.com

Kiedy warto udać się z dzieckiem do psychodietetyka dziecięcego?

Nie od dziś wiadomo, że zdrowe odżywianie u dziecka jest podstawą prawidłowego rozwoju fizycznego. Jednak zdarzają się sytuacje, kiedy tracimy kontrolę nad odżywianiem dziecka, bądź planujemy jego dietę nieprawidłowo, a wtedy może dość do nadwagi lub otyłości dziecka, a nawet do chorób dietozależnych (cukrzyca, alergie pokarmowe). Nieurozmaicona dieta również może być powodem nieprawidłowości zdrowotnych. Kiedy rozkładamy ręce z bezsilności, ponieważ wszystkie nasze próby i pomysły zawodzą, pora udać się z dzieckiem do psychodietetyka.

Kim jest psychodietetyk dziecięcy?

Psychodietetyka to stosunkowo młoda dziedzina medycyny i w ogromnym uproszczeniu możemy określić ją jako psychologię odżywiania. O ile dietetyk zajmuje się dostosowaniem zapotrzebowania kalorycznego, oraz stworzeniem optymalnej diety, o tyle psychodietetyk odpowiada na pytanie jak skutecznie przeprowadzić zmiany żywieniowe. Psychodietetyk w kontaktach z pacjentem dorosłym pracuje na ukształtowanym organizmie. Dorosły pacjent samodzielnie podejmuje decyzje, a biorąc udział w sesjach ze specjalistą, świadomie pracuje na mechanizmach, które są przyczyną jego problemów. Z dzieckiem jest inaczej, ponieważ to jednostka niesamodzielna i cała rodzina musi zaangażować się w proces terapeutyczny małego pacjenta. Praca nad kształtowaniem zdrowych nawyków żywieniowych obejmuje całą rodzinę, co przekłada się na zaangażowanie wszystkich jej członków. Nawet dorośli mają problem z utrzymaniem diety, a co dopiero dziecko, które nie rozumie, dlaczego nagle nie może zjeść pączka, a na talerzu widzi same warzywa, dlatego zadaniem psychodietetyka dziecięcego jest dostosowanie takich technik, które aktywnie będą wspierać zmianę zachowania wpływającego na odżywianie dziecka.

Kiedy udać się do psychodietetyka dziecięcego?

Nie tylko poważne zaburzenia wagi u dziecka są wskazaniem do wizyty u psychodietetyka. Często pacjentami są dzieci i nastolatkowie cierpiący na zaburzenia odżywiania takie jak bulimia i anoreksja. To ogromny problem zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców, którzy nie posiadają wystarczającej wiedzy, aby pomóc swojemu dziecku. Inną grupą pacjentów są dzieci, które wykazują symptomy typowych niejadków. W sytuacji, kiedy dziecko całkowicie odrzuca poszczególne grupy zdrowych pokarmów, a  zjada tylko te niezdrowe, lub wybrane, może dojść do poważnych zaburzeń funkcjonowania organizmu spowodowanych niedostateczną podażą witamin i minerałów. W tej sytuacji psychodietetyk pracuje z rodzicami i dzieckiem nad wdrożeniem zdrowego odżywiania, zapewniającego prawidłową gospodarkę organizmu dziecka, oraz uzupełniającego niedobory. Psychodietetyk pomoże również dzieciom, które borykają się ze schorzeniami wpływającymi na prawidłową wagę organizmu takimi jak zaburzenia tarczycy.

Rodzice pełnią niezwykle odpowiedzialną funkcję, będąc opiekunami swoich pociech. Ważne jest, aby w momencie nieporadzenia sobie ze sposobem odżywiania dzieci, pozwolili na pomoc specjalistów, którzy posiadają rozległą wiedzę i metody pomagające w rozwiązaniu problemu.

DKR