Kiedy z dzieckiem do logopedy?

0
532
dziewczynka u logopedy
Na konsultację logopedyczną można udać się zarówno w ramach NFZ, jak i prywatnie | fot.: stock.adobe.com

Logopeda to specjalista, który zajmuje się leczeniem wad wymowy, ale również innych patologii układu mowy. Nie jest on lekarzem, jednak często ściśle z nim współpracuje. Kiedy należy udać się z dzieckiem do logopedy i w jaki sposób uzyskać skierowanie?

Maluch nie mówi

Najczęstszą przyczyną, z powodu której pacjentami zostają już malutkie dzieci jest fakt, iż nie wypowiadają one słów ani nawet nie wydają z siebie dźwięków. Specjaliści nie są jednak zgodni co do tego, w jaki wieku powinna mieć miejsca pierwsza wizyta u logopedy z tego powodu. Teoretycznie dziecko w wieku 2 lata powinno już wymawiać pierwsze słowa. Jeśli do tego czasu nie podejmuje on prób mówienia, zwykle lekarz zleca wizytę u logopedy. Niemniej jednak niepokojący może być fakt, iż roczne dziecko nie wypowiada pojedynczych sylab. Wtedy również warto udać się do logopedy. Przyczyną może być na przykład zbyt krótkie wędzidełko podjęzykowe, jednak możliwe jest również występowanie różnego typu zaburzeń rozwoju mowy. 

Gdy dziecko mówi niewyraźnie

Zdarzają się sytuacje, w których dziecko choć podejmuje próby wypowiadania słów, mówi bardzo niewyraźnie. Spokojnie, w wieku 2 lat jest to normą i nie wymaga konsultacji logopedycznej. W wieku 3 lat takie zachowania są jest akceptowane, szczególnie jeśli dziecko zaczęło późno mówić. Jeśli stale pracuje nad prawidłową wymową, to tym bardziej nie ma się czym martwić. Jeżeli jednak niewyraźne wypowiadanie słów znacznie się przeciąga w czasie, należy udać się z dzieckiem do logopedy. Zwykle zleca on w takiej sytuacji wykonywanie ćwiczeń, które mają na celu poprawę jakości wymowy dziecka. Powodem wizyty u logopedy może być również  niewypowiadanie głoski „r”, nawet jeśli dziecko potrafi się komunikować i ładnie wypowiada większość liter. Ze starszym dzieckiem również warto udać się do logopedy, szczególnie gdy ma problemy w nauce czytania i pisania. Mylenie podobnych liter także może być powodem wizyty u logopedy, tak samo jak pomijanie pewnych elementów zdania bądź niedopowiadanie słów (na przykład ucinanie wyrazów) czy stosowanie zbyt dużych skrótów myślowych.

Konsultacja logopedyczna dla dziecka

Na konsultację logopedyczną można udać się zarówno w ramach NFZ, jak i prywatnie. W przypadku chęci skorzystania z niej w ramach NFZ, konieczne jest skierowanie, najlepiej od lekarza rodzinnego lub neurologa. Jeżeli jednak chcemy iść z dzieckiem na wizytę prywatnie, skierowanie nie jest potrzebne. Pamiętajmy jednak, że za wizytę prywatną zapłacimy około 150-200 zł, natomiast w ramach NFZ możemy skorzystać z pomocy logopedy za darmo. Na pierwszej wizycie specjalista zdiagnozuje problem dziecka, na kolejnych zaś będzie przeprowadzał z maluchem różnego typu ćwiczenia. 

Z wizytą u logopedy nie warto zwlekać, ponieważ dziecko z czasem będzie utrwalać złe nawyki, a co gorsza może pojawić się u niego frustracja dotycząca tego, że nie potrafi się porozumieć ze światem i zakomunikować swoich potrzeb. Logopeda to osoba z odpowiednim przygotowaniem, która z pewnością pomoże naszemu dziecku. 

DTK