Rzeczy potrzebne w szkole licealiście znacznie różnią się od wyprawki dla uczniów szkoły podstawowej. Sprawdź, co na pewno powinno znaleźć się na liście zakupów do liceum, poza podręcznikami!
Zestaw rzeczy potrzebnych do liceum jest inny niż wyprawka dla ucznia pierwszych klas szkoły podstawowej – uzależnione jest to zarówno od innej formy nauki, zaawansowania zdobywanej wiedzy, sposobów uczenia się, jak i zmieniających się gustów nastolatków. Co powinno znaleźć się na liście zakupów do liceum… i jak powinny wyglądać szkolne gadżety?
Plecak
Wygodny, raczej w stonowanych, uniwersalnych kolorach bądź z wzorem odpowiednim dla młodego człowieka, którego tylko kilka lat dzieli od dorosłości. Pamiętaj, jak różnorodne zainteresowania mają nastolatkowie. Najlepiej, żeby dziecko wybrało plecak samo. Może to być plecak bez nadruków i wzorów, a może wskazywać na hobby danej osoby – ulubiony film, grę, zainteresowania motoryzacyjne, przyrodnicze itp. W sklepach Carrefour znaleźć można zarówno markowe plecaki (Puma, Converse i in.), jak i plecaki ilustrujące konkretne zainteresowania, jak kolekcja Gamer.
Co ważne, plecak powinien być wygodny i ergonomiczny. Godzin lekcyjnych w liceum jest niemało, więc jeśli podsumujemy wagę podręczników, zeszytów, przyborów do nauki, dodatkowo stroju na WF itp., przekonamy się, że warto wybrać produkt ze sztywnym tyłem wzmocnionym pianką i pokrytym oddychającą siateczką. Warto sprawdzić, czy plecak oprócz głównej komory ma mniejsze kieszenie (w tym wewnętrzną), a także czy zmieści się w nim bez problemu teczka, zeszyt lub książka formatu A4.
Zeszyty
Przed wyjściem na zakupy warto podliczyć, ile różnych przedmiotów, do których potrzebne będą zeszyty, przewidzianych jest w tym roku szkolnym. Oprócz języka polskiego, do którego zeszyty standardowo są w linię, pozostaje podsumować pozostałe i wybrać zeszyty w kratkę. Warto przemyśleć grubsze zeszyty A5 lub wygodne zeszyty A4. Jeśli wybór padnie na zeszyt na spirali – najlepiej wybrać taki ze spiralą o niewielkiej średnicy, która nie będzie przeszkadzała w pisaniu.
Do pisania i zaznaczania
Dobrej jakości długopisy to podstawa. Najlepiej kupić zestaw co najmniej kilku, bądź długopis z wymiennymi wkładami. Ponadto warto nabyć paczkę zakreślaczy. To nieoceniona pomoc przy powtarzaniu materiału i zaznaczaniu najistotniejszych elementów notatek.
Przydatne drobnostki
Samoprzylepne karteczki („sticky notes”) pomagają zapamiętać istotne fakty, wzory, definicje, a ich mniejsze wersje w formie „zakładek” będą idealne do zaznaczania ważnych informacji w notatkach, a także podręcznikach. Na takiej karteczce można dodać też drobną notatkę. W podręcznikach językowych może ona zaznaczać słówko, które trudniej zapamiętać i zapisać na niej tłumaczenie. Wszystko to bez pisania po podręcznikach, choćby i ołówkiem.
Bardzo przydatne, szczególnie przed większymi klasówkami, są fiszki z poszczególnych przedmiotów. Najbardziej znane są fiszki językowe, ale nie brakuje i matematycznych, fizycznych itd.
Przyrządy matematyczne
Na lekcjach matematyki w szkole podstawowej kalkulatory nie są potrzebne – uczniowie powinni przyswoić działania matematyczne wykonywane na papierze, a tabliczki mnożenia tradycyjnie nauczyć się na pamięć. W liceum kalkulator jest pomocnikiem, który przyspieszy skomplikowane obliczenia. Dobre kalkulatory wykonują też bardziej skomplikowane działania czy wskazują wartości funkcji trygonometrycznych.
Potrzebne będą również podstawowe przyrządy geometryczne – linijka, kątomierz, cyrkiel i dobry ołówek, którym będzie można kreślić cienkie linie. Może to być np. ołówek HB.
Strój sportowy
Strój na WF zwykle obejmuje sportowe spodenki i koszulkę, które można wybrać samodzielnie, chyba że szkoła ma określone wymagania odnośnie do tego stroju. Jeśli zajęcia będą obejmowały także ćwiczenia na zewnątrz, warto dokupić również dres czy przynajmniej długie spodnie sportowe. Buty sportowe powinny być przede wszystkim wygodne i wytrzymałe.
Lunchbox
Pojemnik na drugie śniadanie przydaje się nie tylko w szkole podstawowej. Niezależnie od tego, jaki lunch uczeń będzie miał ze sobą, sprzedawane obecnie śniadaniówki i lunchboxy posiadają wygodne przegródki, dzięki którym można przynieść do szkoły np. kanapkę i sałatkę, nie mieszając ich ze sobą. Pojemnik powinien być szczelny. Warto dołączyć do niego również bidon bądź butelkę z filtrem, a zimą – kubek termiczny.
Materiał partnera