Pierwszy fotelik rowerowy – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

0
695
dziewczynka w foteliku rowerowym
Dzieci można wozić rowerem w foteliku do około 4 lat | fot.: stock.adobe.com

Jazda rowerem daje mnóstwo przyjemności. Radością jest ona i dla dziecka. Zanim samo będzie mogło jeździć, może jechać wraz z osobą dorosłą. Na specjalnym foteliku będzie mu wygodnie i będzie bezpieczne. Trzeba tylko znaleźć właściwy dla dziecka i dobry fotelik.

Miejsce mocowania fotelików rowerowych

Fotelik może znajdować z przodu roweru. Mocowany jest do kierownicy albo na ramie. To dobry wybór, zwłaszcza jak jest to pierwszy fotelik rowerowy, czyli zwykle dla malutkiego dziecka. Dozwolone jest przewożenie dzieci już od 9 miesiąca życia, jeśli potrafią stabilnie siedzieć. Gdy tego nie potrafią, trzeba poczekać. Gdy fotelik jest z przodu, malec znajduje się w zasięgu wzroku. Inne miejsce montażu to bagażnik. Dziecko znajduje się wtedy z tyłu. Miejsce montażu to pierwsze kryterium wyboru. Wybiera się taki model, który można mocować w tym miejscu, które się preferuje.

Przewożenie dziecka a jego waga

Dzieci można wozić rowerem w foteliku do około 4 lat. Jednak to nie lata są decydujące, ale waga dziecka. Na ten sam czynnik patrzy się i przy wyborze fotelika. Każdy model przeznaczony jest dla dzieci, których waga mieści się w określonym przedziale. Są np. foteliki rowerowe dla dzieci o wadze od 9 kg do 15 kg. W opisie takiego produktu mogą być podane lata, ale traktować to trzeba orientacyjnie. Dzieci mogą ważyć sporo powyżej lub poniżej średniej ustalonej dla ich wieku. Jeśli wybiera się pierwszy fotelik rowerowy, a dziecko ma 12 kg, to lepszy będzie inny model niż do 15 kg. Są foteliki, w których można przewozić cięższe dzieci.

Inne kryteria wyboru fotelika na rower

Fotelik musi być bezpieczny. Składa się na to wiele cech. Można mieć pewność, że jest pod tym względem właściwy, jeśli spełnia pewne normy. Te, które dotyczą fotelików rowerowych, to EN 14344 i TUV/GS. Ważna dla bezpieczeństwa i wygody cecha to pasy o regulowanej długości. Powinny być trzypunktowe albo jeszcze lepsze (5 poziomów regulacji). Dziecko będzie rosło, a pierwszy fotelik rowerowy wciąż będzie tak samo komfortowy. Kilkustopniowa regulacja pozwala idealnie dopasować go do wzrostu dziecka. Kolejna ważna cecha to regulowane podnóżki. Warto, aby fotelik pozwalał na dopasowanie ich do dziecka. Mocno zabudowane boki to także cecha ważna dla wygody i bezpieczeństwa. Mniejsze znaczenie ma kolor, ale warto wiedzieć, że i na to można zwracać uwagę. Ten sam model może być dostępny w różnych wersjach kolorystycznych. Można wybrać fotelik rowerowy pod kolor tego pojazdu albo taki, który najbardziej się spodoba. Jak dziecko ma już swoje preferencje pod tym względem, to można je uwzględnić. Milej będzie się mu podróżowało.

Ważne, by fotelik był dostosowany do wagi dziecka. Musi dać się zamocować w wybranym miejscu. Trzeba też zwrócić uwagę na to, czy jest wygodny i bezpieczny. Inne zalety stanowią dodatkową zachętę do zakupu. Cenne może być np. to, co sprawia, że łatwiej przechowuje i przenosi się ten przedmiot. Wraz z zakupem fotelika warto zainteresować się kaskami dziecięcymi. Ta dodatkowa ochrona jest bardzo ważna.

SBA