Planowanie jest ważne

1
968
Pierwsze tygodnie ciąży są niezwykle istotne z punktu widzenia prawidłowego rozwoju dziecka – a silna i zdrowa mama może zapewnić mu lepsze warunki już na początku jego życiowej drogi | fot.: Fotolia

Każda kobieta pragnie, by jej dziecko urodziło się zdrowe. Wiele zależy od kondycji jej organizmu, a także trybu życia. Dlatego tak ważne jest by przygotowania do ciąży rozpocząć odpowiednio wcześnie.

Większość lekarzy radzi, by przygotowania zacząć przynajmniej sześć miesięcy przed planowanym zajściem w ciążę. Pierwsze tygodnie ciąży są niezwykle istotne z punktu widzenia prawidłowego rozwoju dziecka – a silna i zdrowa mama może zapewnić mu lepsze warunki już na początku jego życiowej drogi.

Polki wiedzą, o co zadbać, planując ciąże

Jak wynika z raportu[i], przeprowadzonego na zlecenie marki Folik, współczesna kobieta wie, że jej potrzeby zmieniają̨ się̨ już̇ na etapie planowania macierzyństwa. Pozwala to cieszyć́ się̨ lepszym samopoczuciem i formą fizyczną, a dziecku zapewnia prawidłowy rozwój. Zdecydowana większość́ ankietowanych pań (97 proc.), za najważniejsze uważa: regularne badania, odpowiednią dietę oraz unikanie stresujących sytuacji. Kobiety wymieniają również inne ważne dla nich kwestie jak: odpowiednia aktywność fizyczna (88 proc.) czy ograniczenie pracy zawodowej (54 proc.).

O czym warto pamiętać?

  • Aktywność fizyczna. Ciąża i poród to dla organizmu kobiety nie lada wysiłek. Kości, stawy i kręgosłup będą poddawane naprawdę ekstremalnym próbom. Wzmocnij je więc jeszcze zanim zaczniecie starania o maluszka.
  • Przyjrzyj się swojej diecie i w razie potrzeby, zmień ją. Postaw na produkty bogate
    w kwas foliowy, który zapobiega powstawaniu wad cewy nerwowej np. brokuły, brukselkę, paprykę, żółtka jaj, pełne ziarna zbóż, kiełki pszenicy, zielone liściaste warzywa (szpinak, sałata, natka pietruszki) i te bogate w wapń, witaminę E, jod, magnez oraz kwasy omega-3.
  • Poproś ginekologa o skierowanie na podstawowe badania: morfologię krwi, badanie moczu, cytologia – z ich wyników naprawdę można się dowiedzieć mnóstwa ważnych rzeczy o stanie zdrowia.
  • Odwiedź dentystę – nieleczone zęby to ryzyko stanów zapalnych, a te z kolei grożą komplikacjami w ciąży.
  • Zbadaj tarczycę – jej niedoczynność może skutkować zarówno zwiększeniem ryzyka powikłań ciążowych, jak i wpływać na stan zdrowia dziecka po porodzie.
  • Sprawdź, czy nie masz pasożytów – niektóre z nich mogą znacząco utrudnić zajście w ciążę, jak i utrzymanie jej!

 Suplementacja

Rozpocznij przyjmowanie witamin a przede wszystkim kwasu foliowego, który jest niezbędny do prawidłowego rozwoju maluszka. Znajdziesz go np. w dostępnym w aptece produkcie Folik.  Jeśli przez dłuższy czas przyjmowałaś preparaty antykoncepcyjne, zwróć szczególną uwagę na suplementację kwasu foliowego, bowiem preparaty antykoncepcyjne osłabiają jego wchłanianie.

Folik jest to kwas foliowy w postaci leku, który zapobiega niedoborom kwasu foliowego u kobiet przed poczęciem i we wczesnym okresie ciąży. Skład: 1 tabletka zawiera 0,4 mg kwasu foliowego. Wskazania: Zapobieganie niedoborom kwasu foliowego u kobiet przed poczęciem i we wczesnym okresie ciąży, w celu zmniejszenia ryzyka powstawania wad cewy nerwowej u potomstwa.

Producent: GEDEON RICHTER POLSKA Sp. z o.o.         Cena: 30 tabletek/ ok. 7 zł

Tylko to, co niezbędne!

Kwas foliowy pełni istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu naszego organizmu. Jest on niezwykle ważnym elementem codziennej diety, który trudno uzupełniać z pożywienia.

[i] Ogólnopolski raport przeprowadzony przez Pollster na zlecenie marki Folik, luty 2017 r.


Materiał partnera zewnętrznego