Proste zabawy z dzieckiem, które można zorganizować w domu

1
7145
w co się bawić z dzieckiem w domu
Potrzebujmy koca i stołu lub krzeseł. Do tego latarki, misie, przebrania i możemy rozpocząć przygodę w lesie, na statku pirackim albo w wiosce indiańskiej | fot.: Fotolia

Wielu rodziców codziennie towarzyszy swoim pociechom podczas ciekawych aktywności, ale kiedyś nawet najlepsze pomysły mogą się znudzić. Na szczęście najprostsze zabawy to te, w których najważniejsza jest wyobraźnia. 

Oto kilka pomysłów na proste zabawy z dzieckiem w domu:

 1. Kredki, farbki, kartki i wycinanki to świetne przedmioty na długą zabawę. Możemy wydrukować dziecku kolorowanki z ulubionymi postaciami, samemu zrobić zagadki, labirynty lub skorzystać z gotowych szablonów. Tutaj zabawa zależy od wyobraźni. Maluchy mogą malować sobie dłonie i stopy i odbijać na dużym papierze. Starsze dzieci rozwiązywać quizy i krzyżówki. To także bardzo rozwijające czynności i ćwiczące przy okazji rękę i pismo.
 2. Ciastolina, czyli must have w ostatnich czasach. Dzieci ją uwielbiają. Można tworzyć figurki, używać do tego gotowych foremek lub wyobraźni. Ciastolinę można kupić lub zrobić samodzielnie w domu.
 3. Piasek kinetyczny jest świetną alternatywą piaskownicy na placu zabaw. Dzieci go kochają. Możemy zorganizować duży karton, a w nim foremki, łopatki, dużo miejsca i świetna zabawa, w której dorośli także mogą uczestniczyć.
 4. Masa solna: możemy za jej pomocą robić figurki, wycinać kształty czy odbijać swoje dłonie i stopy. Ozdoby świąteczne czy prezenty dla bliskich to również świetny pomysł żeby ją twórczo wykorzystać. Jak przygotować masę solną?
  Potrzebujemy: szklankę mąki, szklankę soli, około pół szklanki wody. Mieszamy mąkę z solą i powoli dolewamy wody, ciągle mieszając. Wyrabiamy do uzyskania pożądanej konsystencji, czyli gładkiej masy. Wyroby najlepiej wysuszyć w piekarniku, a po wyschnięciu można przystąpić do malowania i ozdabiania.
 5. Bańki mydlane. To zawsze strzał w dziesiątkę. Wystarczy rozłożyć ręcznik lub koc jeśli nie chcemy pomoczyć podłogi i możemy rozpoczynać zabawę.
 6. Namiot. Potrzebujmy koca i stołu lub krzeseł. Do tego latarki, misie, przebrania i możemy rozpocząć przygodę w lesie, na statku pirackim albo w wiosce indiańskiej.
 7. Teatrzyk lalek lub misiów. Prosta scena i wspólnie z dzieckiem można zaczynać przedstawienie.
 8. Piknik, obiad lub przyjęcie. Jeśli nie posiadamy dziecięcych zestawów, można użyć plastikowych kubków lub w zależności od wieku dziecka także tych „prawdziwych” naczyń. Dzieci uwielbiają naśladować dorosłych, więc obiad przygotowany dla misiów będzie świetnym sposobem na spędzanie czasu.
 9. Przesypywanie produktów spożywczych, m.in mąka, kaszę, makarony, ryż. Z jednej miski do drugiej lub przez lejek.
 10. Wyścig statków, czyli miska z wodą i statki z papieru. Dmuchamy w statki, a pierwszy który dotrze do mety wygrywa!
 11. Nawlekanie koralików na żyłkę. Ta zabawa wymaga skupienia i ćwiczy u dziecka cierpliwość. Można zrobić piękne korale lub bransoletki. Zamiast koralików można użyć różnego rodzaju makaronów.
 12. Gry planszowe są świetną zabawą dla całej rodziny. Jest to miłe spędzanie czasu. Do wyboru mamy mnóstwo gier. Dla starszych dzieci można wybrać kółko i krzyżyk lub kultowe państwa i miasta. Wystarczy kartka i długopis.

Jak widać powyżej jest mnóstwo sposobów na spędzanie czasu w domu z dzieckiem. Przeróżne gry, zabawy, kreatywne rzeczy sprawią dużo radości i małym i dużym. Warto bawić się z dzieckiem i rozwijać jego wyobraźnię, a zaprocentuje to w przyszłości.


AWÓ