Witaminy dla planujących ciążę są ważne dla obojga przyszłych rodziców

0
699
karmienie piersią
Karmienie piersią jest bardzo ważne w pierwszych miesiącach życia dziecka. Dzięki niemu nie tylko niemowlakowi dostarczane są najważniejsze składniki, lecz także pomiędzy matką a pociechą zacieśniają się więzi | fot.: materiał partnera

Planowanie ciąży dotyczy nie tylko samej kobiety, lecz także mężczyzn. Tylko obopólne działanie może gwarantować sukces. Oczywiście to kobieta będzie przez 9 miesięcy tworzyć w sobie nowe życie, jednak podczas planowania ciąży również jej partner jest bardzo istotny. Im zdrowsi przyszli rodzice, tym większe prawdopodobieństwo, że w ciążę zajdzie się szybko i bezproblemowo. Dlatego właśnie zarówno przyszła mama, jak i przyszły tata powinni o siebie zadbać jak najlepiej, dzięki witaminom dla planujących ciążę.

Witaminy dla planujących ciążę – dlaczego powinno się je przyjmować

Witaminy są bardzo ważne nie tylko, gdy staramy się o dziecko, ale również na co dzień. Dzięki witaminom dla planujących ciążę i innym składnikom odżywczym możemy prawidłowo funkcjonować i czuć się dobrze. Nie da się jednak zaprzeczyć temu, że gdy planujemy rodzinę, to dostarczanie sobie witamin jest niezwykle ważne i w znaczącym stopniu wpływa na to, czy nasze starania będą owocne. Lekarze od lat mówią, że witaminy mają istotny udział w trakcie starań o dziecko. W szczególności poleca się oczywiście, by zadbać o odpowiedni poziom „podstawowych” witamin w naszym organizmie, gdy chcemy powiększyć rodzinę, jednak to nie wszystko.

O jakich witaminach nie mogą zapomnieć przyszłe mamy?

Przede wszystkim powinniśmy skupić się na kwasie foliowym, który ma dobroczynne działanie podczas planowania ciąży, jak i w jej trakcie. Jego odpowiedni poziom w znacznym stopniu wpływa na zapobieganie powstawania wielu chorób i defektów. Udowodniono jednak także, że przyjmowanie kwasu foliowego przed ciążą może zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia wad rozwojowych aż o 85% u kobiet z podwyższonego i wysokiego ryzyka.

Istotna w ciąży jest również wspomagająca rozwój kości witamina D oraz kwasy DHA wpływające na prawidłową budowę narządu wzroku dziecka. Kwasy DHA pozwalają również zapobiec wystąpieniu przedwczesnego porodu. Nie należy zapominać o suplementacji witamin B6 i B12 oraz wzmacniającej organizm choliny.

Witaminy dla planujących ciążę – a co z przyszłymi tatusiami?

Zdecydowanie zbyt rzadko mówi się o tym, że podczas planowania ciąży należy zadbać także o zdrowie przyszłych ojców. Wśród witamin dla planujących ciążę oczywiście znajdziemy kwas foliowy, który mężczyźni również powinni przyjmować, gdy starają się o dziecko. Kwas foliowy pozytywnie wpływa na produkcję nasienia i poprawia jakość spermy. Dzięki niemu plemniki są bardziej ruchliwe, a ich żywotność się zwiększa. Nie można również zapomnieć o cynku, miedzi oraz witaminach D i E, które również mają dobroczynny wpływ na nasienie. Starając się o dziecko, należy pamiętać, że witaminy dla planujących ciążę nie są zarezerwowane tylko dla kobiet. Dlatego zarówno kobiety, jak i mężczyźni powinni zdecydować się na suplementację witamin i minerałów. Najlepiej, jeśli będą to preparaty najwyższej jakości, wyróżniające się czystym składem. Co to oznacza? Są to suplementy, w których składzie nie znajdują się zbędne substancje wypełniające, barwniki oraz konserwanty.

Materiał partnera