Na czym polega dopełnienie formalności spadkowych?

0
372
tradycyjne czerwone pióro
Akt poświadczenia dziedziczenia to prawdopodobnie najwygodniejszy sposób przejęcia spadku | fot.: stock.adobe.com

Może wydawać się, że przejęcie spadku po rodzicach to coś kompletnie naturalnego. Przy dopełnianiu formalności może dochodzić jednak do problemów. Często wiążą się one z relacjami rodzinnymi, gdzie dzieci przypominają sobie o rodzicach dopiero przy groźnej chorobie. Część rodziców wydziedzicza dzieci, przez co odzyskanie majątku jest prawie niemożliwe. Jakie formalności trzeba dopełnić, żeby otrzymać spadek? 

Akt dziedziczenia  

Akt poświadczenia dziedziczenia to prawdopodobnie najwygodniejszy sposób przejęcia spadku. Dokument sporządza wtedy notariusz, który wskazuje w nim spadkobierców. Wszystko oczywiście za zgodą spadkodawcy, czyli osoby, która zobowiązuje przekazać dobra wraz z chwilą śmierci. Wcześniej sporządza się też zapis windykacyjny, który określa szczegóły zapisanego spadku, czyli np. gospodarstwa rolnego lub przedsiębiorstwa. 

Notariusz spisuje tak zwany protokół dziedziczenia a na sali muszą znajdować się wszyscy spadkobiercy ustawowi i testamentowi, w tym osoby wskazane w zapisach windykacyjnych. Obecne przepisy obowiązują od 2009 roku na podstawie „Prawa o notariacie”. Wskazują one dwa rodzaje porozumienia się spadkobierców: przez notariusza właśnie lub drogą sądową. 

Załatwianie formalności w sądzie 

Drugą opcją załatwienia formalności jest wniosek o stwierdzeniu nabycia spadku. Może go złożyć każdy ze spadkobierców, może to być też wierzyciel spadkowy na podstawie stosunku zobowiązaniowego. W ogólnym znaczeniu wszystkie osoby mające interes w sprawie testamentowej. Wniosek trzeba złożyć w sądzie rejonowym, który jest najbliższy miejscu zamieszkania spadkodawcy. Trzeba dostarczyć mnóstwo dokumentów, a część z nich jest dostępna w gminach i innych administracjach państwowych. Oprócz standardowych danych typu informacje personalne będą potrzebne akty zgonu, akty urodzenia dzieci czy akty małżeństwa zarówno spadkodawców, jak i spadkobierców. Warto zainteresować się takimi dokumentami już wcześniej, bo ich załatwianie może trwać trochę czasu. 

Zadaniem sądu jest ustalenie pełnego kręgu osób, którym należy się spadek. Jego zadaniem jest też dokładne prześledzenie ostatniej woli zmarłego. Dochodzi do serii przepytywań, gdzie grozi nawet 3 lata więzienia za składanie fałszywych zeznań. Odbywa się odpowiednia rozprawa, po której następuje oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku. Wyznacza się dokładnie wysokości, które przysługują danym członkom rodziny lub wierzycielom. 

Oszustwa testamentowe 

Najlepiej sporządzić akt dziedziczenia w obecności specjalisty, w innym przypadku może dochodzić do nieporozumień. Akty notarialne często są fałszowane, aby wykorzystać śmierć samotnego rodzica, którym nie interesują się dzieci. Dochodzi wtedy do podrobionego podpisu, który nie jest dziełem spadkodawcy. Trzeba pamiętać, że fałszowanie dokumentów może skończyć się dotkliwą karą. Trzeba też uwzględnić, że dokument w formie wydruku z podpisem nie jest uznawany za oficjalny testament. Sprawy mogą ciągnąć się latami, dlatego najlepiej sięgnąć po poradę do notariusza lub innego specjalisty. 

MMI