Toksyczny związek – po czym go poznać?

0
966
toksyczny związek
Pierwszym i najistotniejszym krokiem jest uświadomienie sobie, iż nasz związek jest toksyczny | fot.: stock.adobe.com

W niektórych związkach często odczuwamy niepokój, brak szczęścia oraz utratę kontroli nad naszym życiem. Mogą to być pierwsze sygnały toksycznej relacji. Warto zastanowić się nad wszystkimi poczynaniami naszego partnera i skorzystać z pomocy, jeżeli podejrzewamy, iż nasza relacja działa na nas w sposób destrukcyjny. 

Czym jest toksyczny związek?

Toksyczny związek jest, wtedy kiedy w relacji zaczynamy czuć się gorsi oraz mniej szczęśliwi. Mimo wielu starań czujemy się coraz dziwniej, nic nie sprawia przyjemności i powoli oddalamy się od siebie. Główną cechą toksycznego partnera jest chęć przejęcia sterów nad naszym życiem. Zbyt częste kontrolowanie, próba wzbudzenia poczucia winy oraz celowe obniżanie wartości drugiej osoby jest alarmującym sygnałem. W takich związkach często jest narzucane zbyt szybkie tempo życia. Planowanie wspólnej przyszłości, ślubu oraz zakładanie rodziny po miesiącu znajomości może doprowadzić do wielu problemów. Warto zwolnić i przyjrzeć się czy w takim trybie związek jest równie dobry. Toksyczny partner lubi stawiać siebie na piedestale. Próbuje podporządkować sobie drugą połówkę, nie licząc się z jej zdaniem i uczuciami. Często reaguje płaczem, agresją lub złością, jeżeli nie spełnimy wszystkich zachcianek. To może doprowadzić do poważnych problemów w związku.

Jak rozpoznać toksyczny związek?

Rozpoznanie toksycznej relacji bywa ciężkim wyzwaniem. Codzienna rutyna oraz pewne przyzwyczajenia potrafią zamglić nam obraz drugiej osoby. Jednakże warto zwrócić uwagę na pewne symptomy, które powinny wzbudzić w nas czujność. Najczęściej toksyczny związek charakteryzuje się:

  • zbyt szybkim tempem rozwoju związku – jeżeli nasz partner od chwili poznania składa poważne deklaracje, planuje szczegółowo przyszłe życie, może być to złym znakiem. Miłość jest piękna, ale zbyt szybkie podejmowanie decyzji może skończyć się niepowodzeniem.
  • odczuwanie braku własnej przestrzeni – głównym celem toksycznego partnera jest przejęcie kontroli nad naszym życiem. Dlatego często próbuje doprowadzić do ograniczenia naszych relacji z rodziną oraz przyjaciółmi. Może również starać się niwelować nasze pasje oraz zajęcia poza domem. Dąży do wykonywania wszystkiego we dwoje w imię prawdziwej miłości. 
  • druga połówka wydaje się ideałem – jeżeli nasz partner za wszelką cenę próbuje pokazać, jak bardzo jest do nas dopasowany, może to być sygnał ostrzegawczy. Często jest to metoda manipulacji, w celu przywiązania nas do siebie. 
  • nieustanne kontrolowanie – toksyczny partner zamierza kontrolować całe nasze życie. Często ingerując nawet w nasz wygląd, czy wybierając znajomych, z jakimi możemy się spotykać. Nie pozwala na podejmowanie samodzielnych decyzji i wymaga informowania o wszystkich poczynaniach w ciągu dnia.
  •  
  • oszukiwanie oraz przekłamywanie rzeczywistości – należy zwrócić uwagę czy to, co mówi partner, ma pokrycie w życiu rzeczywistym. Częste manipulacje, oszustwa, chaotyczne odpowiedzi, czy zmienianie wersji wydarzeń może być złym sygnałem. 
  • gaslighting – to jedna z najbardziej perfidnych manipulacji partnerem i konsekwencja wcześniejszego podpunktu. Manipulujący partner wmawia drugiej osobie, że ta ma zaburzony obraz rzeczywistości. Standardem są stwierdzenia podważające jej osąd świata, zdolności poznawcze czy pamięć.

Jeżeli często towarzyszy nam poczucie bezradności, frustracji, czy permanentny lęk może to być sygnał toksycznej relacji. Przebywanie z taką osobą doprowadza do powstawania zaburzeń emocjonalnych, depresji oraz napadów paniki. 

Jak wyjść z toksycznej relacji?

Pierwszym i najistotniejszym krokiem jest uświadomienie sobie, iż nasz związek jest toksyczny. Po zrozumieniu problemu nie należy bać się prosić o pomoc osób bliskich, czy psychologa. Profesjonalny terapeuta może pomóc w zrozumieniu naszej relacji oraz odkryciu jej powodów. Pokierowanie naszym postępowaniem, może doprowadzić do uniknięcia takich samych sytuacji w przyszłości.

Na każdym etapie życia, możemy mieć do czynienia z osobami toksycznymi. Wczesne wykrycie symptomów takiej relacji pozwala na nakierowanie własnego życia na prawidłowe tory. Tkwienie w złym związku doprowadza do destrukcji własnego organizmu oraz psychiki, co może odbić się na późniejszym życiu. Jeżeli nie możemy poradzić sobie sami, warto udać się do specjalisty z zakresu psychologii, który poinstruuje nas w sposób prawidłowy.

NCZ