Zdrada w związku – jak sobie poradzić?

0
854
zdrada, emocje
Oczywiście ze swoistą traumą, jaką jest zdrada czy towarzyszącej jej często rozstanie, możemy poradzić sobie sami czy z pomocą przyjaciół, niemniej jednak w sytuacji kryzysowej warto pomyśleć także o psychologu | fot.: stock.adobe.com

Przez zdradę potrafią się rozpaść nawet najdłuższe i najtrwalsze związki. To właśnie ta jedna chwila jest w stanie zniszczyć relację, która była budowana przez lata na – jak mogłoby się wydawać – dobrych fundamentach. Często jest to doświadczenie, które przychodzi nagle i niespodziewanie. Właśnie dlatego jest ono tak raniące i strona, która tego doświadczyła, wie jak trudno, jest się pozbierać po zdradzie. Jeżeli jesteś osobą, która aktualnie tego doświadcza i nie wie jak sobie z tym poradzić, spieszymy z pomocą.

Racjonalne myślenie kontra emocje!

Ludzie mają tendencję do kierowania się emocjami, co zazwyczaj oznacza także niestety trudności z ich kontrolą. W tak intensywnej sytuacji emocje potrafią sprawiać ból przez bardzo długi czas, co więcej – w trudnej sytuacji miewamy mętlik w głowie i zdarza się nam patrzeć na sprawy z niewłaściwej perspektywy. Moment, w którym zaczynasz siebie obwiniać lub usprawiedliwiać drugą stronę jest sygnałem ostrzegawczym!
Pierwszym krokiem, który zdecydowanie należy wykonać, aby sobie pomóc jest spojrzenie na tę sytuację z neutralnej perspektywy, czyli poprzez racjonalnie myślenie. Pomoże rzetelna analiza sytuacji – zarówno samodzielna, jak z pomocą osoby bliskiej czy specjalisty, który ma wiedzę i doświadczenie w prowadzeniu podobnych spraw. Poprzez stopniowe uświadamianie, że Ty nie zrobiłeś/zrobiłaś nic złego, przyniesie Ci ulgę oraz pozwoli uspokoić gniew, żal i rozpacz. Dopiero wtedy możesz poszerzyć analizę, skupić się na całości sytuacji i wyciągnąć z niej wnioski. 

Poświęć swoją uwagę czemuś innemu!

Kolejną sprawą, o którą warto zadbać, jest znalezienie sobie zajęcia, które pochłonie Twoją uwagę. Choć zabrzmi to banalnie – warto odwrócić swoją uwagę od bolesnej sprawy i skierować własną energię na coś produktywnego. Tutaj chodzi o to, abyś nie miał zbytnio okazji do nadmiernego rozmyślania, ponieważ może to pogorszyć Twój stan emocjonalny. Przeżywanie codziennie na nowo zdrady we własnej głowie nie jest dobrym pomysłem. Warto pomyśleć nad nowym hobby, zająć się swoją pasją albo skupić się na własnym rozwoju. Wyjście ze znajomymi oraz odnowienie starych relacji także może okazać się pomocne. To wszystko zajmie Twoją uwagę oraz myśli, dzięki czemu zobaczysz, że potrafisz znowu być szczęśliwym człowiekiem.

Postaw siebie na pierwszym miejscu!

Kwestią, której warto poświęcić więcej uwagi jest postawienie samego/samej siebie na najwyższym miejscu w swoim życiu. Nie chodzi tutaj, aby być osobą egoistyczną, lecz o zadbanie o własne potrzeby i spokój psychiczny. Rozważ pójście na masaż, rozmowę z bliską osobą, zadbanie o miejsce, w którym mieszkasz. Skup się na poprawie swojej diety oraz to żebyś czuł się dobrze we własnym ciele. Nie ma nic bardziej leczącego jak bycie zadowolonym z samego siebie, dlatego zrobienie coś z intencją sprawienia sobie przyjemności jest jak najbardziej wskazane!
Gestem troski dla siebie samego jest również zgłoszenie się o pomoc w poradni psychologicznej. Psycholog jest osobą, która może skutecznie Ci pomóc w tej trudnej sytuacji życiowej. Pomoże on lepiej zrozumieć Twoje emocje, zachowania oraz pomoże Ci poradzić sobie ze zdradą oraz rozstaniem. Taką placówką jest na przykład Poradnia Spokój w Głowie w Wołominie https://www.spokojwglowie.pl/. Więcej na ten temat znaleźć można w artykule na blogu poradni Spokój w Głowie.

Życie stawia kolejne wyzwania!

Życie się nie zatrzymuje, nawet w momencie naszych dramatów osobistych. Z perspektywy czasu może się okazać, że ta sytuacja – choć niesamowicie trudna – była potrzebna, abyś stał się bądź stała się jeszcze silniejszą osobą. Bardziej poznać siebie oraz rozwinąć własną osobowość. Bogatszy o to doświadczenie należy wyciągnąć wnioski, które w przyszłości mogą okazać się bezcennymi wskazówkami i nieocenioną wiedzą, która przyda się w budowaniu kolejnej relacji. Takiemu wzmocnieniu sprzyja zorganizowana terapia prowadzona przez specjalistę. Oczywiście ze swoistą traumą, jaką jest zdrada czy towarzyszącej jej często rozstanie, możemy poradzić sobie sami czy z pomocą przyjaciół, niemniej jednak w sytuacji kryzysowej warto pomyśleć także o psychologu. Współpraca ze specjalistą pozwala stosunkowo szybciej przepracować całą sytuację, ale także spojrzeć na nią szerzej i wyciągnąć wnioski na przyszłość. 

OLI