Nietypowe symptomy stresu

0
719
dziewczyna stres
Znajdowanie się w stanie permanentnego napięcia nerwowego może być widoczne na skórze, choć osoby, które doświadczają problemów skórnych bardzo rzadko wiążą je ze swoją sytuacją emocjonalną | fot.: stock.adobe.com

Każdy człowiek doświadcza raz na jakiś czas stresu i zazwyczaj doskonale rozpoznaje jego objawy: napięcie nerwowe, przyspieszone bicie serca oraz pocenie dłoni. Zdarza się jednak, że osoby, które pod wpływem stresora znajdują się nieustannie, z czasem przyzwyczajają się do bycia w stanie ciągłej gotowości i mogą mieć problem z połączeniem nietypowych objawów właśnie z napięciem emocjonalnym. Jakie są zatem nietypowe symptomy stresu?

Stres a problemy skórne

Znajdowanie się w stanie permanentnego napięcia nerwowego może być widoczne na skórze, choć osoby, które doświadczają problemów skórnych bardzo rzadko wiążą je ze swoją sytuacją emocjonalną. Liczne badania udowodniły jednak, że stres może negatywnie wpływać na kondycję naskórka i to nie tylko krótkoterminowo, ale także w dłuższej perspektywie – osoby doświadczające długotrwałego napięcia są znacznie bardziej podatne na wystąpienie alergii skórnej, pokrzywki oraz dyskomfortu w postaci zaczerwienienia, pieczenia czy swędzenia. Stres często zaburza ponadto gospodarkę hormonalną organizmu, która pełni z kolei istotną rolę w utrzymaniu odpowiedniego nawodnienia oraz poziomu produkcji sebum; z tego względu osoby mające problemy emocjonalne często zmagają się albo z nadmiernym przesuszeniem skóry, które może skutkować nawet jej łuszczeniem, albo z nadprodukcją łoju, który z kolei przyczynia się do powstawania dużej ilości nieestetycznych wyprysków oraz trądziku.

Stres, a problemy z koncentracją

Krótkotrwała sytuacja stresowa wpływa mobilizująco na organizm, pobudza mózg do pracy i wyostrza zmysły. Osoby, które znajdują się w stanie ciągłego napięcia, doświadczają jednak objawów zupełnie przeciwnych. Mogą mieć problemy z pamięcią i koncentracją, czasem zdarzają się nawet kłopoty z doborem odpowiednich słów oraz jąkanie. Długotrwały stres często uniemożliwia wykonywanie codziennych czynności, które do tej pory nie sprawiały najmniejszego problemu oraz znacznie komplikuje pracę umysłową; prowadzi także do występowania uczucia permanentnego zmęczenia i wyczerpania, więc efektywność pracy fizycznej i wysiłku także znacznie spada. Sygnałem alarmowym, który powinien nakłonić do odpoczynku i znalezienia przynajmniej chwili dla siebie jest także zwiększenie bądź zmniejszenie apetytu bez wyraźnego powodu. Część osób w sytuacji stresowej zaczyna „zajadać” problemy, inne z kolei nie są w stanie niczego przełknąć.

Występowanie siniaków

W sytuacjach stresogennych organizm zużywa bardzo dużą ilość witamin z grupy B, które odpowiadają głównie za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, oraz witaminy C. Objawy niedoboru tej drugiej często są nietypowe i nie są wiązane z nadmiernym napięciem nerwowym, niemniej mogą prowadzić do znacznego pogorszenia funkcjonowania organizmu. Powstawanie siniaków pomimo braku uderzenia, krwawienie dziąseł oraz częste występowanie aft, zajadów i ran w jamie ustnej – wszystkie te symptomy świadczą o tym, że poziom witaminy C w organizmie jest bardzo niski i powinny być wskazaniem do jego zbadania.

DHA