Zdrada w związku – jak sobie z nią poradzić?

0
477
zdrada w związku
Wiele osób nie radzi sobie samodzielnie ze zdradą. Dotyczy to zarówno osób, które chcą kontynuować związek, jak i tych, które po zdradzie pragną go zakończyć | fot.: stock.adobe.com

Zdrada ukochanej osoby jest wydarzeniem bardzo przykrym i trudnym, zarówno dla osoby zdradzonej, jak i zdradzającej. Niestety, wspólne więzi bardzo ciężko odbudować, nawet gdy para wciąż darzy się uczuciem. Nie oznacza to jednak, że jest to niemożliwe. Istnieją skuteczne sposoby na odbudowę zaufania po zdradzie. Niemniej jednak, przed parą ciężka praca, której efektów nie dojrzymy od razu. 

Szczerze porozmawiaj z drugą połówką

Jak już wspomniano na wstępie, zdrada ukochanej osoby jest wydarzeniem niesamowicie bolesnym. Niemniej jednak, trzeba jakoś sobie z nim poradzić lub przynajmniej podjąć taką próbę. Istnieje spore prawdopodobieństwo tego, że nam się uda. Najtrudniejszy zdaniem wielu osób jest moment dowiedzenia się o zdradzie. Poznanie tak trudnej do zaakceptowania prawdy budzić może przeróżne emocje. Najczęściej pojawia się gniew, niezrozumienie czy chęć odwetu. Nie warto jednak podążać za tymi uczuciami. Dobrze jest dać sobie czas i spokój, który jest niezbędny do zaakceptowania bolesnej rzeczywistości. Kiedy już będziemy gotowi, warto przystąpić do rozmowy ze swoją druga połówką. Rozmowa ta może być trudna i nieprzyjemna, ale jeżeli obie strony chcą ratować związek, jest ona niezbędna. Warto omówić przyczyny zdrady oraz zastanowić się nad tym, jak można zniwelować jej skutki. Nie każdy po zdradzie ma jednak ochotę kontynuować związek. Jeżeli należymy do tej grupy osób, nie narzucajmy sobie obowiązku odbudowy relacji. Odejście od partnera, który zdradził również łatwe nie jest, dlatego należy dać sobie czas na żałobę po związku, który się rozpadł. W tym przypadku również może pomóc rozmowa z byłym już partnerem, ale nie jest ona oczywiście obowiązkowa. 

Skorzystaj z pomocy profesjonalisty

Wiele osób nie radzi sobie samodzielnie ze zdradą. Dotyczy to zarówno osób, które chcą kontynuować związek, jak i tych, które po zdradzie pragną go zakończyć. Należałoby zdawać sobie sprawę z tego, że są miejsca, w których możemy poszukiwać skutecznej pomocy. Jednym z takich miejsc jest oczywiście Poradnia psychologiczna. Znajdziemy ją w każdym dużym mieście. Jeżeli chcemy zapisać się na terapię w ramach NFZ, potrzebne będzie nam jednak skierowanie od lekarza. Może to być lekarz rodzinny bądź lekarz innej specjalności, na przykład psychiatra. Oczywiście można skorzystać z pomocy psychologa także prywatnie. Bez względu na to, na które z rozwiązań się zdecydujemy, należy mieć na uwadze to, że terapia to podróż w głąb siebie. Nietrudno się więc domyślić, że nie jest ona łatwa. Dobrze byłoby mieć również świadomość tego, że parom, które chcą ratować swój związek może być polecana psychoterapia partnerska. Dzięki niej będziemy mogli odpowiedzieć sobie na wiele ważnych pytań dotyczących związku.

Zdrada ma bez wątpienia bardzo niszczący potencjał na związek. Nie ulega wątpliwości, że trudno jest pogodzić się z faktem, że zostało się oszukanym przez najbliższą osobę. Trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie o to, czy chce się kontynuować relację czy też nie. W pogodzeniu się ze zdradą może pomóc na przykład psycholog. 

AUN