Antresola – jak wysokie mieszkanie trzeba mieć, by sprawdziła się we wnętrzu?

0
1475
Mieszkanie z wejściem na antresolę
Moda na antresole od kilku lat przeżywa rozkwit – pojawiają się one zarówno w małych mieszkaniach, jak i obszernych domach. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Moda na antresole od kilku lat przeżywa rozkwit – pojawiają się one zarówno w małych mieszkaniach, jak i obszernych domach. Dlaczego antresola cieszy się taką popularnością i kiedy właściwie staje się ona niezbędna w domu?

Antresola – komu zazwyczaj jest polecana?

Stosuje się ją wszędzie tam, gdzie przestrzeń ma zostać podzielona na różne strefy. Mimo że nie osłania się jej pełnymi ściankami, stanowi odrębną część wnętrza, w której najczęściej umieszcza się strefę sypialnianą i zabezpiecza ją barierką. Z punktu codziennego użytkowania, niezwykle ważne są wymiary antresoli – pod antresolą, jak i nad nią, powinno być 2-2,2 m wolnej przestrzeni. Dzięki temu w obu miejscach domownicy będą mogli swobodnie się przemieszczać. Zatem, by antresola była w pełni wygodna, potrzeba mieszkania o wysokości co najmniej 4,2 m (licząc, że konstrukcja antresoli będzie miała ok. 20 cm grubości).

Antresola w wersji mini

Jeśli masz niższe wnętrza, możesz zdecydować się na mniejszą przestrzeń pod antresolą, np. o 1,2 m wysokości. Może się tam znaleźć przesuwna szafa, garderoba, półka na książki lub schowek. Powyżej umieścisz miejsce do spania, które również będzie krótsze, ale wciąż pozostanie wygodne w użytkowaniu. Warto zaznaczyć, że antresola pełniąca funkcję sypialni powinna mieć min. 1,2 m. Najlepiej skonsultować się z fachowcem, który doradzi odpowiednie rozwiązanie dopasowane do konkretnego pomieszczenia.

Z czego budowana jest antresola?

Najczęstszym budulcem są stalowe profile lub drewniane kantówki, w zależności od tego, na jaki typ obciążeń będzie narażona antresola. W zależności wymiarów antresoli i ilości dostępnego miejsca, możesz wyposażyć ją w drabinkę do wspinania lub wąskie schody kręcone. Najważniejsze, by było bezpiecznie.

Niech nastanie światłość!

Jeśli antresola będzie pełnić funkcję sypialni, warto pamiętać o specyficznych wymaganiach tego obszaru. Nie powinno się montować tam mocnego oświetlenia sufitowego – lepiej sprawdzi się punktowe w obu strefach. Do oświetlenia antresoli możesz wykorzystać np. taśmę LED, którą oświetlisz m.in. schody.

Co warto wiedzieć przed podjęciem decyzji o budowie antresoli?

Decydując się na nią, należy zmierzyć się z niedogodnościami, jak przepływ powietrza (ciepłe powietrze unosi się ku górze, przez co na antresoli może być o kilka stopni cieplej niż na dole wnętrza). Może to być szczególnie dokuczliwie w czasie letnich upałów czy zimowego ogrzewania, gdy ciepło będzie nierównomiernie odczuwalne. Kolejnym wyzwaniem jest akustyka wnętrza. Jeśli antresola jest umieszczona w salonie, a mieszka z Tobą wielu domowników wstających o różnych porach, może dochodzić do spięć na tym polu.

Antresola – czy warto?

Rodzi się zatem pytanie – czy warto budować antresolę? Jeśli ma się do tego możliwości, zna się najważniejsze wady i zalety tego rozwiązania, jest się przygotowanym na to, jak będzie wyglądać codzienne użytkowanie, antresola jest niebanalnym dodatkiem do wnętrza, który prezentuje się pięknie zwłaszcza w loftowym stylu. Jeśli zatem wiesz, że antresola sprawdzi się u Ciebie, nie czekaj!


Materiał partnera zewnętrznego