Feng shui – dom w zgodzie z człowiekiem

0
1386
feng shui w domu
Feng-shui to nauka o energii, która pozwala nam na zachowanie wewnętrznej harmonii | fot.: Fotolia

Feng shui oznacza w dosłownym tłumaczeniu wiatr i wodę. To nauka o energii chi, dzięki której możemy żyć w harmonii z otoczeniem. Uczy nas gospodarowania przestrzenią: gdzie ma się znajdować miejsce pracy, a gdzie miejsce wypoczynku. Naukę tę praktykuje się w Chinach od tysięcy lat. Obecnie nadal zwraca się uwagę na to, by budować domy w miejscach przynoszących szczęście, a przedmioty i pomieszczenia sytuować zgodnie z zasadami, co wpływa na harmonię życia. Poniżej prezentujemy kilka podstawowych zasad Feng shui.

Sprzątaj regularnie i wyrzucaj niepotrzebne rzeczy

Sterty starych gazet, niepotrzebnych nam już rzeczy czy bezużytecznych ubrań, które „szkoda jeszcze wyrzucić” to często spotykany widok w mieszkaniach. Taka sterta nie posprzątanych przedmiotów, które nie leżą w odpowiednim miejscu działa na naszą niekorzyść. Symbolicznie nas „przytłacza” zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Energia nie będzie swobodnie krążyć po domu, utworzą się zatory i blokady energetyczne. Równie ważne, co sprzątanie, jest pozbywanie się zepsutych i niepotrzebnych nam już rzeczy. W polskich domach na ogół ,,wszystko się może przydać”. Po pewnym czasie zaczynają nas otaczać niepotrzebne ubrania, a w kącie nadal leży gitara, której już nie da się nastroić. Jeśli się tego nie pozbędziemy, nasze życie będzie jak te zgromadzone przedmioty – bezczynne. Warto zrobić generalny przegląd raz na pół roku i wyrzucać niepotrzebne rzeczy lub przekazywać je dalej.

Unikaj białych, pustych ścian

Brak zdjęć, obrazów, czy przedmiotów na ścianie sprawia smutne wrażenie. Według zasad feng-shui to niezagospodarowana przestrzeń, która obniża naszą zdolność do cieszenia się życiem i kreatywnego myślenia. Jeśli nie posiadamy nic ciekawego do powieszenia, warto wytapetować, albo wymalować ścianę delikatnym wzorem.

zdjęcia na ścianie feng shui
Na ścianach warto powiesić zdjęcia lub obrazy | fot.: Fotolia

Myj regularnie okna

Okna są niejako oczami domu. Jeżeli będą brudne, nie dostrzeżemy pewnych życiowych okazji czy możliwości, które pojawią się na naszej drodze. Według zasad feng-shui są one powiązane z naszą reputacją i sławą. Błyszczące i czyste okna sprawią, że ludzie będą podziwiać i doceniać nasze umiejętności. Na widok zabrudzonych okien ludzie przylepiają nam najczęściej etykietkę nieudacznika i brudasa. Dzięki temu krąg naszych możliwości i wpływów szybko się skurczy.

Aby oczyścić energię w domu, palmy czasem świece lub kadzidła. Doskonale zadziała na nas także dźwięk – możemy więc przy oknie umieścić delikatnie brzmiące wietrzne dzwonki.

kadzidełka w domu
Kadzidła oczyszczają atmosferę | fot.: Fotolia

Feng-shui to nauka o energii, która pozwala nam na zachowanie wewnętrznej harmonii. Dzięki niej możemy nauczyć się odpowiedniego gospodarowania przestrzenią, co pozwoli nam na właściwe rozplanowanie swojego mieszkania. Podstawowe zasady feng-shui zakładają utrzymanie wszystkiego, co nas otacza w odpowiedniej harmonii. Przede wszystkim należy unikać gromadzenia niepotrzebnych rzeczy, które zaburzają przepływ energii. Warto zadbać również o zachowanie porządku. Tutaj bardzo istotne jest mycie okien, które stanowią oczy naszego domu. Ponadto jest to wizytówka naszego domu. Pamiętajmy również o unikaniu pozostawiania białych ścian. Obrazy, zdjęcia, czy nawet wzory namalowane farbą, poprawią przepływ energii. Zadbanie o te podstawowe kwestie przyniesie nam spokój, da siłę do działania i wzmocni kreatywność. Warto sprawdzić na wiosnę, jak wspaniała energię dają takie porządki.

MPI