Balkon Twojego mieszkania nie musi być nudny! Sprawdź, jak możesz go odmienić

0
983
Jak urządzić balkon
Decydującą rolę w finalnym wyglądzie naszego balkonu odgrywają dodatki. To one są w stanie w szybki sposób odmienić jego charakter i sprawić, by to miejsce miało określony styl | fot.: Fotolia

Gdy urządzamy mieszkanie lub dom, dużo czasu poświęcamy na aranżację pomieszczeń, dobór mebli i dodatków. Niestety, często przy tej okazji zapominamy o balkonie lub nie przykładamy się zbytnio do jego zagospodarowania. Metamorfoza tego miejsca nie jest wcale trudna i warto poświęcić jej swój czas. Poniższe porady ułatwią przekształcenie nudnego balkonu w ciekawe i zadbane miejsce, w którym chętnie się przebywa.

Zacznij od podstaw – podłoga i ściany

Gdy zabieramy się za metamorfozę balkonu, powinniśmy zwrócić uwagę na kondycję i wygląd jego stałych elementów. Czasami konieczne jest odświeżenie elewacji, która z biegiem lat ulega wielu zabrudzeniom. Warto więc zainwestować trochę czasu i energii, aby pomalować na nowo zewnętrzną ścianę, na tle której znajduje się nasz balkon. Drugim bardzo ważnym, stałym elementem jest podłoga, która nierzadko to tylko betonowa posadzka sprawiająca, że balkon wygląda na bardzo zaniedbany. Na rynku istnieje wiele rozwiązań, które z łatwością pomogą nam zmienić podstawę naszego przyszłego miejsca wypoczynku na bardziej przytulną, estetyczną, a zarazem funkcjonalną. Jednym z nich są panele przeznaczone na tarasy i balkony, których montaż jest prosty i szybki, a sam materiał, z których są zbudowane, wytrzyma nawet najbardziej niekorzystne warunki atmosferyczne.

Zadbaj o balustradę

Ważnym elementem, który w dużej mierze decyduje o wyglądzie naszego balkonu jest balustrada. Warto ją dokładnie wyczyścić i pomalować na kolor, który będzie pasował do pozostałych elementów. Dobrym rozwiązaniem jest również inwestycja w osłonę balkonową, wykonaną, na przykład, z bambusa, która skutecznie odgrodzi nas od sąsiadów i zapewni większą dozę intymności i swobody podczas relaksu.

Trochę zieleni czyli rośliny na balkonie

Kwiaty, zioła, a nawet warzywa – możliwości uprawy roślin na balkonie jest wiele, a każda z nich może nam sprawić wiele radości i zadbać o jeszcze ciekawszy i efektowny wygląd tego miejsca. Przy wyborze konkretnych gatunków, należy zwrócić szczególną uwagę na położenie naszego balkonu. Jeśli wychodzi on na południe, powinniśmy zainwestować w rośliny, które lubią słońce i dobrze znoszą upały. Analogicznie, jeśli jest on położony na północ, dobrze sprawdzą się kwiaty odporne na niedobory światła słonecznego. Powinniśmy również pamiętać o naszych indywidualnych preferencjach, a także o tym, jak wiele czasu jesteśmy w stanie poświęcić zieleni na naszym balkonie. Jeśli jesteśmy osobami bardzo zabieganymi i mamy dużo zajęć, lepiej postawić na rośliny nie wymagające zbyt dużej troski.

Dodatki

Decydującą rolę w finalnym wyglądzie naszego ogrodu odgrywają dodatki. To one są w stanie w szybki sposób odmienić jego charakter i sprawić, by to miejsce miało określony styl. Gadżetów balkonowych jest bardzo dużo i na pewno każdy znajdzie coś dla siebie w gąszczu nowoczesnych, jak i klasycznych rozwiązań. Rzeczami, w które na pewno warto zainwestować jest stabilny stolik oraz wygodne krzesła ogrodowe. To dzięki nim będziemy mogli zjeść komfortowo posiłek, popracować na świeżym powietrzu czy przyjąć na balkonie gości i urządzić mini garden party. Dodatkami, które sprawią, że wygląd naszego balkonu będzie stylowy i ciekawy, będą również różnego rodzaju świeczniki, poduszki, a także ozdobne donice do roślin. Dzięki nim balkon może stać się naszym ulubionym miejscem aktywności, jak i wypoczynku.

Pomysłów na urządzenie balkonu jest bardzo wiele, tak samo jak wyposażeń ogrodowych i dodatków, które nam to zadanie ułatwią. To miejsce nie musi być nudne i wyglądać jak większość. Warto poświęcić odrobinę naszego czasu, kreatywności i energii, by cieszyć się zadbanym balkonem, z którego będziemy dumni i na którym będziemy miło spędzać czas.


AWA