Meble w różnych stylach – które z nich zadomowią się w twojej aranżacji?

0
633
Luksusowe wnętrze
W sklepie ułożenie mebli może wyglądać idealnie, w końcu projektował je architekt wnętrz, a w naszym domu może okazać się to totalną klapą. I to nie dlatego, że nie pasuje. Tylko dlatego, że nie czujemy się w nim dobrze | fot.: Fotolia

Gdy planujemy zaaranżować mieszkanie, nie wiemy od czego właściwie mamy zacząć. Od dobierania kolorystyki? Czy może od zakupu mebli? A może lepiej kupić jakieś ozdoby do mieszkania… A tak na prawdę pierwszą rzeczą, którą powinniśmy ustalić jest styl, w jakim urządzimy nasze mieszkanie. Czy skierujemy się w stronę stylu skandynawskiego? Jakie właściwie znamy inne style? To właśnie odpowiedni moment na pogłębienie naszej wiedzy w dziedzinie designu. 

Mój idealny styl aranżacji wnętrz…

Najpopularniejszym stylem designerskim  jest styl skandynawski.  Jest to idealny styl dla osób, które uwielbiają minimalizm i delikatność. Charakteryzują go przede wszystkim jasne ściany, bardzo niewiele ozdobione meble, które same w swojej budowie tworzą złudzenie bardzo lekkich i delikatnych. Całe piękno polega na tym, że meble w tym stylu są kształtów bardzo mało skomplikowanych figur geometrycznych. W stylu skandynawskim nie może zabraknąć miejsca na bardzo jasne drewno. Główne kolory tego stylu to biel, szarość i czerń. Częstym gościem staje się również kolor butelkowej zieleni, czy chociażby écru.

Kuchnia w stylu skandynawskim
Kuchnia w stylu skandynawskim | fot.: Fotolia

Kolejnym równie istotnym i często słyszalnym stylem jest styl prowansalski. Ma on coś wspólnego z poprzednim stylem, a konkretnie – biel. Ten kolor panuje także w tym stylu. Jednak tym razem miesza się z nutką kolorów pastelowych, takich jak róż czy fiolet. Oczywiście nie możemy zapomnieć o stylowym jasnym drewnie, które w tym stylu jest postarzane. Zabieg ten ma na celu sprawiać wrażenie poważniejszego, starego, ale jasnego pomieszczenia. Warto kojarzyć ten styl z lawendą, która zdecydowanie wpisuje się w styl prowansalski.

Sypialnia inspirowana Prowansją
Sypialnia inspirowana Prowansją | fot.: Fotolia

Styl rustykalny również jest wart naszej uwagi. Charakteryzuje się on tym, że sprawia wrażenie bardzo swojskiego. Tu przeważa zdecydowanie brąz i beż. Ten styl przenosi nas na podwórko na wieś do babci, gdzie biegały kury,a kogut co świt śpiewał piękną pieśń na pobudkę. Jeśli jesteś fanem takich klimatów, to ten styl jest zdecydowanie dla ciebie.

Biel i ciemna zieleń, optycznie zwiększająca pokój, to kolory kolejnego stylu, który nazywany jest stylem industrialnym. Ten styl jest zdecydowanym zwolennikiem fototapety, cegieł zamiast czystej ściany oraz metalowych dodatków, które zdecydowanie dodają mu inny charakter, niż pozostałych stylów. W tym stylu najczęściej gustuje młodzież.

Jeszcze jednym bardzo ważnym stylem jest styl retro. Ten styl jest zupełnie inny od wszystkich wymienionych. Jego ważnym atutem jest szeroka paleta barw bardzo nasyconych pigmentem. Kolor czerwony, czy żółty to świetni towarzysze stylu retro. A jeszcze świetniej wyglądają, gdy dołączymy do nich beż. Idealnie!

Wnętrze w stylu retro vintage
Wnętrze w stylu retro vintage | fot.: Fotolia

Skąd wiedzieć jaki styl najlepiej wybrać?

Niestety nie ma takiego poradnika, który powiedziałby nam jaki styl jest najlepszy ze wszystkich. Ile ludzi, tyle gustów. Jedni są po uszy zakochani w meblach w stylu prowansalskim, drudzy natomiast mogą powiedzieć, że to zupełnie nie ich bajka. Oni zdecydowanie wolą na przykład styl retro, bo jest dużo weselszy dzięki swoim odcieniom. Dlatego właśnie przy doborze stylu swoich mebli przede wszystkim powinniśmy patrzeć na siebie. W sklepie ułożenie mebli może wyglądać idealnie, w końcu projektował je architekt wnętrz, a w naszym domu może okazać się to totalną klapą. I to nie dlatego, że nie pasuje. Tylko dlatego, że nie czujemy się w nim dobrze. Z tego właśnie powodu warto się zastanowić w czym poczujemy się swobodnie… A gdy już jesteśmy w stanie to ustalić, to dopiero teraz możemy śmiało kupować meble.

Wybór idealnego dla nas stylu mebli, które postawimy w domu wcale nie jest wcale taki łatwy, jak by się wydawał. Dlatego trzeba wziąć porządny wdech i wydech, usiąść przy kawie nad gazetą designerską i pomyśleć… Który z wymienionych stylów zadomowiłby się w Twojej aranżacji?

PZG