Bezpieczny i wygody wjazd na posesję

0
556
brama wjazd na posesję
Na szerokich posesjach świetnie sprawdzają się z kolei bramy przesuwne, które zapewniają dużo miejsca na podjeździe | fot.: materiał partnera

Dobrze przemyślany wjazd na posesję zapewni wygodę i bezpieczeństwo użytkowania, a jednocześnie będzie harmonijnie wpisywał się w przestrzeń wokół domu. Podczas projektowania tego elementu otoczenia należy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. Co sprawdza się lepiej – bramy przesuwne czy rozwieralne? Jaka nawierzchnia będzie najlepsza? Czy warto zainwestować w oświetlenie podjazdu?

Bramy przesuwne czy rozwieralne – które sprawdzają się lepiej?

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami szerokość bramy wjazdowej na posesję powinna wynosić w świetle, a więc po jej otwarciu, co najmniej 2,4 metra. Warto jednak do tego wymiaru dodać nieco zapasu, aby na działkę mogły bezpiecznie wjeżdżać nie tylko samochody osobowe, ale również te dostawcze i ciężarowe. Rozsądnie będzie więc zamontować bramę liczącą co najmniej 3 metry.

Projektując wjazd na posesję, należy podjąć decyzję nie tylko o szerokości montowanej bramy, ale też sposobie jej otwierania. Warto przy tym uwzględnić kształt działki. Jeśli jest ona długa, ale wąska, rozsądnym wyborem może być dwuskrzydłowa brama rozwieralna. Na szerokich posesjach świetnie sprawdzają się z kolei bramy przesuwne, które zapewniają dużo miejsca na podjeździe.

Niezależnie od wyboru rodzaju bramy warto zastanowić się nad wyposażeniem jej w napęd, co z pewnością zwiększy wygodę użytkowania. Automatyka musi być dopasowana do konkretnego modelu bramy oraz wielkości i ciężaru skrzydła. Napęd powinien mieć też pewien zapas mocy, ponieważ siłowniki pracujące na granicy swoich możliwości zużywają się znacznie szybciej. Mogą też mieć problemy z płynnym otwieraniem lub zamykaniem bramy przy silnych podmuchach wiatru.

Jaka nawierzchnia na podjazd?

Utwardzenie podjazdu do garażu to nie tylko kwestia wygody, ale również estetyki. Odpowiednio dobrana nawierzchnia zapewni spójność otoczenia wokół domu, a jednocześnie wpłynie na komfort domowników. Obecnie do wyboru mamy kilka propozycji zróżnicowanych pod względem wyglądu oraz kosztów wykonania.

Jeśli zależy nam na ograniczeniu wydatków, rozsądnym rozwiązaniem może być wysypanie na podjazd tłucznia. Zaletą jest stosunkowo niska cena, wśród wad wymienić zaś można konieczność uzupełniania kruszywa oraz przerastanie podjazdu trawą.

Dużą popularnością cieszy się nico droższa kostka betonowa. Jest ona dostępna w wielu kolorach i kształtach, co pozwala zaprojektować podjazd idealnie dopasowany do konkretnego domu. Aby całość prezentowała się dobrze, warto wielkość kostki dobrać do wielkości podjazdu. Drobniejsza będzie dobrze prezentować się na mniejszych powierzchniach, zaś na tych bardziej rozległych lepiej wygląda nawierzchnia złożona z większych elementów. Aby zabezpieczyć podjazd przed działaniem czynników atmosferycznych i ścieraniem oraz ułatwić utrzymanie kostki w czystości, można ją zaimpregnować specjalnymi preparatami.

Zwolenników bardziej naturalnych rozwiązań zainteresować mogą z kolei wypełnione kruszywem lub też obsiane trawą panele z PVC. Alternatywą dla nich są trwałe i dostępne w różnych kształtach i kolorach płyty ażurowe z betonu. Używa się ich także jako zabezpieczenie skarp czy zbiorników wodnych.

Oświetlenie podjazdu

Oświetlenie podjazdu do garażu z jednej strony zapewnia domownikom komfort i większe bezpieczeństwo, z drugiej zaś może być ciekawym elementem dekoracyjnym. Wybierając źródła światła, musimy w tym przypadku zwrócić uwagę na klasę szczelności, która powinna wynosić co najmniej IP67, oraz na wytrzymałą obudowę. Jest to szczególnie istotne w przypadku opraw najazdowych, a więc montowanych w nawierzchni podjazdu, ponieważ są one narażone w dużym stopniu na uszkodzenia.

Rozsądnym rozwiązaniem jest wyposażenie instalacji w czujniki ruchu, dzięki czemu oświetlenie będzie działało tylko w sytuacji, kiedy jest rzeczywiście niezbędne. Pamiętajmy też, że oświetlenie wymaga doprowadzenia do opraw przewodów zasilających je w energię. Mając w planach taką instalację, warto więc odpowiednie działania podjąć już na etapie zakładania ogrodu, aby uniknąć prac ziemnych po zasadzeniu roślin ozdobnych czy założeniu trawnika.  

Materiał partnera