Co zrobić ze starymi, nieużywanymi meblami? 3 pomysły

0
1591
Dużo starych mebli wystawionych na zewnątrz
Nieużywane i stare meble nie muszą kończyć na śmietniku. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Stare, rozklekotane meble straszą w piwnicy lub na strychu? Chcesz uporządkować przestrzeń i pozbyć się nieużywanej komody, babcinej szafy lub kredensu? Przedstawiamy 3 sposoby na wykorzystanie niechcianych mebli. Lepiej wyrzucić, sprzedać, a może poddać renowacji?

Oddaj potrzebującym lub sprzedaj w internecie

Nieużywane i stare meble nie muszą kończyć na śmietniku – szafy, komody czy witryny, które nie mają widocznych śladów użytkowania, można z powodzeniem sprzedać lub przekazać nieodpłatnie, np. na rzecz organizacji charytatywnej. W okresie jesienno-zimowym niektóre schroniska dla zwierząt przyjmują stare meble lub ich części, np. siedziska z foteli.

Innym, sprawdzonym sposobem na pozbycie się niechcianych mebli jest urządzenie tzw. wystawki przed domem lub blokiem. Nieużywana szafka RTV, regał czy stolik kawowy z pewnością zainteresuje kogoś, kto potrzebuje mebli np. na działkę. Meble można również sprzedać – dotyczy to zwłaszcza sprzętów w dobrym stanie, które znudziły się lub przestały być modne, ale nie są uszkodzone i mogą posłużyć jeszcze przez kilka lat. Warto zamieścić ogłoszenie w lokalnym serwisie ogłoszeniowym – np. na Gumtree lub OLX. Portale internetowe umożliwiają dotarcie do szerokiej grupy odbiorców. Szanse na sprzedaż zwiększają atrakcyjne zdjęcia, warto zatem sfotografować mebel i opisać go w kilku zdaniach.

Utylizacja odpadów wielkogabarytowych

A co ze sprzętami, które poważnie nadgryzł ząb czasu? Zniszczone i nienadające się do dalszego użytkowania meble można zawieźć do lokalnego punktu przyjmującego odpady wielkogabarytowe. Działające w większości polskich gmin PSZOK-i odbierają od mieszkańców określoną ilość śmieci, których nie można umieszczać w kontenerach na odpady komunalne. Do punktu selektywnej zbiórki odpadów można przywieźć starą komodę, szafę, stolik, tapczan, a nawet materace i dywany. To, jakie odpady wielkogabarytowe są przyjmowane i ile, określa regulamin obiektu. Minusem takiego rozwiązania jest konieczność samodzielnego przetransportowania mebli na miejsce, a także obowiązujące w PSZOK-ach ograniczenia objętościowe.

Osoby, którym zależy na szybkim pozbyciu się niechcianych sprzętów, mogą skorzystać z usługi, jaką jest wywóz starych mebli. Kraków i gminy ościenne mają do dyspozycji wiele profesjonalnych firm, które dostarczają pod wskazany adres pojemne kontenery, a następnie wywożą meble do segregacji i utylizacji. Dodatkową usługą, z której warto skorzystać np. przy sprzedaży mieszkania, jest opróżnianie pomieszczeń ze starych mebli. Pracownicy firmy samodzielnie sprzątają wskazane miejsce i umieszczają meble w kontenerach, a następnie wywożą do utylizacji.

Zapewnij meblowi drugie życie

Renowacja starych mebli pozwala w kreatywny sposób wykorzystać nieużywane, zniszczone lub odziedziczone po krewnych sprzęty. Proces przywracania meblom dawnej świetności nie jest trudny – wystarczą dobre chęci, papier ścierny oraz lakier lub farba. Niepozorna szafka na buty może zyskać nowe życie – wystarczy przetrzeć jej powierzchnię drobnoziarnistym papierem ściernym, a następnie zaimpregnować barwiącą bejcą lub lakierem albo pomalować na inny kolor. Do metamorfozy mebla można użyć dodatkowych elementów, np. ozdobnych uchwytów lub okrągłych gałek, które dostępne są za grosze w sklepach z artykułami do wyposażenia wnętrz. Odnowiona komoda, stolik lub witryna będzie stanowić oryginalny element wystroju.


Materiał partnera zewnętrznego