Czym kierować się w wyborze ekipy remontowej?

0
559
mężczyzna układający panele
Niewielkie grono osób potrafi samodzielnie dokonać wszystkich przeróbek, dlatego decydują się zatrudnić specjalistów, których odpowiedni dobór jest gwarantem udanej renowacji | fot.: stock.adobe.com

Głównym założeniem remontu jest schludny wygląd i praktyczne rozwiązania. Niewielkie grono osób potrafi samodzielnie dokonać wszystkich przeróbek, dlatego decydują się zatrudnić specjalistów, których odpowiedni dobór jest gwarantem udanej renowacji. Taki wybór nie jest wcale łatwy ze względu na panujące krytyczne opinie dotyczące pracowników branży budowlano-remontowej.

Ustalenie budżetu

Każda manipulacja w obecny wygląd pomieszczeń równa się dość wysokim kosztom. Przed zatrudnieniem ekipy budowlanej, należy zaplanować budżet. Przybliżona wartość materiałów pozwoli na zgromadzenie odpowiedniej ilości gotówki wraz z rezerwą, ponieważ w czasie trwania remontu ustalona wcześniej kwota ulega zmianie. Stąd właśnie przyjmuje się, że dodatkowa kwota powinna być równowartością około 10% szacowanego budżetu.

Realnej wyceny kosztów odnowienia budynku może dokonać specjalista, jednak klient powinien mieć rozeznanie, czego chce dokonać i jakich materiałów użyć. W ten sposób powstanie przybliżony kosztorys, ułatwiający negocjacje z wykonawcami. Inną możliwością jest samodzielna wycena za pośrednictwem kalkulatorów budowlanych, dostępnych w internecie.

Poszukiwania ekipy budowlanej

Główną rzeczą, jaką kierują się klienci ekip budowlanych, to niska cena. Przeważnie jednak im niższa kwota za usługi remontowe, tym niższa jakość usługi. Dlatego tak ważne jest zasięgnięcie opinii na temat dostępnych na rynku specjalistów.

Warto korzystać z poleceń innych klientów. Z pewnością ktoś z otoczenia niedawno remontował mieszkanie, więc jest na bieżąco z rynkiem. Taki wybór ogranicza też ryzyko pomyłki, jednak nieumiejętne wykonanie renowacji może spowodować zgrzyty wśród znajomych.

Kolejną możliwością jest sprawdzenie opinii w sieci. W ten sposób łatwo jest zasięgnąć obiektywnej oceny danej firmy. W wyborze mogą pomagać także fachowe portale i fora, gdzie osoby dzielą się swoimi spostrzeżeniami, często bardzo krytycznymi i bez wahania wypiszą wady i zalety konkretnej ekipy. Jednak niekiedy można natknąć się na to, iż złą opinię wystawi konkurencja, więc należy dokładnie przeanalizować napisaną opinię, często pod względem ilości pozytywnych komentarzy.

Ostatnią możliwością są strony www, dzięki którym można pozyskać ekipę remontową na zasadzie licytacji. Przedsiębiorstwo, spełniające wymagania klienta przedstawi orientacyjną cenę a w jej profilu będą dostępnie opinie o niej. Po zakończeniu remontu, z pewnością firma poprosi o sporządzenie listu polecającego, potwierdzającego jej umiejętności.

Najlepiej wybrać jedną firmę, która posiada wielu specjalistów. Oszczędzi to biurokracji, mnożenia kosztów czy proszenia się o ewentualne poprawki. Klient poświęci także mniej czasu na wyszukiwanie fachowców, różniących się np. sposobem pracy.

Wybór odpowiedniej ekipy remontowej jest gwarantem powodzenia przeróbek w mieszkaniu. Zdecydowanie lepiej poświęcić większą ilość czasu na wyszukiwanie prawdziwych specjalistów, którzy charakteryzują się etyką pracy, niż zatrudnić pierwszą lepszą grupę, po której trzeba będzie poprawiać a klient zapłaci dwa razy za robociznę.


ADU