Domy z drewna od kilkunastu lat przeżywają swoisty renesans. Na długo praktycznie zapomniane, coraz częściej wybierane są jako nie tylko rekreacyjne, ale także całoroczne rozwiązania mieszkaniowe. Polacy, jeszcze niedawno nieufni w stosunku do tej technologii, ostatnimi czasy chętnie wybierają ten ekologiczny rodzaj domu. Powodem tej zmiany są między innymi coraz częstsze wyjazdy do Skandynawii, gdzie pomimo dużo surowszego niż nasz klimatu, całoroczne domy drewniane są bardzo częstym elementem krajobrazu.
Warto w tym momencie wspomnieć, że domy drewniane były niegdyś powszechnym widokiem na naszych terenach. Ich dawną świetność możemy oglądać chociażby na Podlasiu. Na uwagę zasługuje fakt, że obecne tam tak licznie drewniane chaty, pomimo upływu lat i zastosowaniu jedynie bardzo prostych sposobów na zabezpieczenie drewna, wciąż często prezentują się bardzo dobrze i nadają się do zamieszkania. Fakt ten pozwala mieć nadzieję, że budowane obecnie całoroczne domy drewniane, przy zastosowaniu zaawansowanych technologii konserwacyjnych pozwolą swoim mieszkańcom na komfort użytkowania przez wiele pokoleń.
Jaki całoroczny dom z drewna wybrać?
Dom domowi nierówny – tyczy się to także kategorii domów drewnianych. Do podstawowych rodzajów w tej kategorii zaliczyć można domy szkieletowe, domy z bali oraz domy modułowe.
Domy szkieletowe, inaczej zwane kanadyjskimi, są lekkie, stosunkowo tanie i charakteryzują się szybkim czasem budowy. Jak wskazuje nazwa, posiadają one drewniany szkielet wzniesiony na fundamentach. Łatwość późniejszej przebudowy oraz doskonała izolacja sprawiają, że ten rodzaj domów jest bardzo często wybierany. Dom szkieletowy można dopasować do wymagań określonej rodziny – zarówno pod względem powierzchni, jak i ilości czy rozmieszczenia pomieszczeń. To domy, w których zastosowano nowoczesne, wysokiej jakości narzędzia technologiczne, korzystające z innowacyjnych rozwiązań takich jak np. pompy ciepła, maty grzewcze, zbrojenia konstrukcji drewnianych itp. Oprócz nowoczesnego designu oraz wyjątkowej atrakcyjności tego typu domów, oferują one także wysoki poziom energooszczędności. Domy tego typu są więc nie tylko piękne, ale i praktyczne oraz oszczędne w eksploatacji.
Innym rodzajem domów drewnianych są domy z bali. Świetnie komponują się z krajobrazem wiejskim lub górskim – w Tatrach królują jako bogato zdobione domy góralskie. Domy takie charakteryzują się niezwykle przytulnym wnętrzem, które jednak nie jest dla każdego. Miłośnikom nowoczesnych rozwiązań ten styl może nie przypaść do gustu, urzeknie jednak osoby, które w zimową noc uwielbiają zaszyć się pod kocem z dobrą książką i kubkiem gorącego kakao. Całoroczny dom z drewna zbudowany z zastosowaniem bali z pewnością będzie im doskonale służył.
Jeszcze innym wariantem domów z drewna to tak zwane domy modułowe. Poszczególne ich części – czyli właśnie moduły – przygotowywane są w fabryce. Na miejscu poszczególne moduły łączy się na wylanych wcześniej fundamentach. Można ten proces porównać do budowy domu z klocków. Bardzo popularne stały się ostatnio przede wszystkim modułowe domy norweskie.
Komu zlecić wykonanie domu z drewna
Wokół tematu domów drewnianych pojawiło się niestety sporo negatywnych opinii. Taki stan rzeczy to jednak nie wina samej technologii, ale wykonawców, którzy mają o niej często bardzo słabe pojęcie o pracy. Boom na domy drewniane okazał się pod tym kątem zgubny w skutkach, ponieważ spowodował, że często firmy trudniące się na co dzień zupełnie innymi zagadnieniami dodały do swojego portfolio domy drewniane. Na opłakane skutki nie trzeba było długo czekać, stąd też taka duża liczba krytycznych głosów dotyczących tego rodzaju budownictwa.
Należy jednak pamiętać, że odpowiednio zbudowany całoroczny dom z drewna jest produktem bardzo solidnym i wytrzymałym. Jak przed każdą inną inwestycją warto po prostu zrobić dogłębny research rynku i do realizacji wybrać firmę specjalizującą się w tego typu budownictwie. Najlepsi na rynku, jak na przykład Nardos House, stosują najnowocześniejsze rozwiązania i materiały – tym samym domy budowane przez sprawdzoną firmę będą trwałe, oszczędne w eksploatacji, a co najważniejsze komfortowe i piękne.
OLI