Ekologiczne środki czystości – dobry pomysł dla każdego

0
654
ekologiczne środki czystości
Przestawienie się na naturalne środki rozważyć może każdy – są skuteczne, wydajne, bezpieczne i nie obciążają środowiska | fot.: materiał partnera

Wielu z nas nie lubi sprzątania, prania i zmywania. Niektórzy czują się nawet fizycznie źle po generalnych porządkach, w trakcie których są zmuszeni wdychać chemiczne substancje pochodzące z produktów, które stosują. A może by coś zmienić w swoim domu i zacząć używać ekologicznych środków czystości?

Dlaczego ekologiczne środki czystości są lepsze?

Nie każdy zastanawia się co znajduje się w produktach, których używa do sprzątania, prania czy mycia naczyń. Zdarza się jednak, że powodują one reakcję alergiczną organizmu, na przykład wysypkę po kontakcie ze świeżo wypranym ubraniem. Ponadto regularnie wdychane środki chemiczne mogą drażnić śluzówkę nosa, a co za tym idzie zwiększać ryzyko łapania różnego rodzaju infekcji, to ona jest bowiem pierwszą linią oporu przed wirusami i bakteriami. Niektórzy po większych porządkach mogą odczuwać zawroty głowy lub mdłości i nie wiążą tego z używanymi środkami, a zdarza się że to właśnie one są przyczyną takich objawów. Wszystkich tych rzeczy można uniknąć stosując ekologiczne środki czystości. Nie mniej istotne są również koszty środowiskowe – takie produkty są biodegradowalne i nie przyczyniają się do zanieczyszczania wód.

Dla kogo ekologiczne środki czystości?

Oczywiście można samemu przygotować domowe środki czystości – jest to rozwiązanie tanie, ekologiczne i ekonomiczne. Ceni je wielu ludzi, którzy kochają prostotę i ideę zero waste. Wystarczy zaopatrzyć się w kilka składników takich jak soda, ocet czy kwasek cytrynowy, z których można tworzyć specyfiki w opakowaniach wielokrotnego użytku według własnego zapotrzebowania.

Jest jednak wiele osób, które wolą kupować gotowe produkty i to do nich skierowana jest oferta środków do sprzątania z certyfikatem ekologicznym. Jest ona bardzo szeroka, obejmuje zarówno bezzapachowe specyfiki, które sprawdzą się zwłaszcza w domach małych i dużych alergików, jak i płyny czy proszki o pięknych zapachach uzyskanych z olejków eterycznych. Warto zaznaczyć, że takie produkty pod względem skuteczności nie ustępują tym powszechnie dostępnym w drogeriach, sprawdzają się bardzo dobrze, a ponadto są bardzo wydajne. Ten ostatni argument przemawia zwłaszcza do osób, dla których problemem bywa cena.

Kto powinien zaopatrzyć się w certyfikowane produkty do sprzątania, prania i mycia naczyń? Z pewnością każdy, kto ma wrażliwą skórę lub skłonność do alergii, rodzice małych dzieci i kobiety w ciąży, te osoby są szczególnie narażone na szkodliwe skutki stosowania silnych detergentów. Natomiast przestawienie się na naturalne środki rozważyć może każdy – są skuteczne, wydajne, bezpieczne i nie obciążają środowiska.


Materiał partnera zewnętrznego