Oddziaływanie kolorów we wnętrzach

1
1674
oddziaływanie kolorów
Oto krótka ściąga na temat oddziaływania poszczególnych barw | fot.: Fotolia

O tym, jak wielkie oddziaływanie na nasze samopoczucie mają kolory, wiadomo już dawno. Pierwsze opracowania na ten temat pojawiały się w starożytności. Dziś upowszechnienie tej wiedzy pozwala na łatwe jej zastosowanie do uprzyjemniania i ułatwiania sobie życia. Choćby przez odpowiedni dobór kolorystyki pomieszczeń spełniających określone funkcje w naszym domu.

Oto krótka ściąga na temat oddziaływania poszczególnych barw.

Odcienie chłodne i neutralne

 • Biały
  Biel to kolor czystości, który we wnętrzach wprowadza wrażenie większej przestrzeni. Daje także efekt świeżości oraz prostoty. Doskonale komponuje się z każdym rodzajem dodatków i elementów wystroju. Choć nie każdy czuje się dobrze w domu, który wszystkie ściany ma białe, to jednak często nawet przy zastosowaniu innych kolorów na ścianach, sufit pozostaje w tym odcieniu. Daje tu iluzję wyższego pokoju. Pomalujmy pokój na biało tam, gdzie chcemy się wyciszyć czy odpocząć, jeśli jednak na co dzień jesteśmy pozbawieni energii, nie nadużywajmy bieli we wnętrzach.
 • Szary
  Szarości są bardzo neutralne. Wpasowują się idealnie w funkcję tła dla bardziej żywych kolorów. Wszędzie tam, gdzie zamierzamy wstawić kolorowe meble czy odważne dodatki, możemy zrównoważyć je dodatkiem szarości. Uważajmy jednak na jej nadmiar, ponieważ może nas przygnębiać.
 • Niebieski
  Odcienie niebieskiego schładzają wnętrze. Jasne mogą dodatkowo dać efekt jego wizualnego powiększenia. Te kolory sprzyjają odpoczynkowi, wyciszeniu, czyli doskonale sprawdzą się w sypialni, łazience, czy pokojach w których spędzamy czas głównie na relaksie. Również w dziecinnym pokoju nadpobudliwego malca może mieć kojące działanie.
 • Zielony
  Zieleń to barwa spokoju i harmonii, która kojarzy się z odpoczynkiem na łonie natury. Daje wrażenie bezpieczeństwa, stąd często stosuje się ją w szpitalach. Aby uniknąć zbyt wyciszającego czy nawet przygnębiającego efektu, warto w swoim mieszkaniu używać cieplejszych odcieni, na przykład groszku lub majowej trawy. Ta kolorystyka jest bardzo uniwersalna i sprawdzi się niemal w każdym pomieszczeniu naszego domu.

Odcienie ciepłe

Odcienie kojarzące się z ciepłem wydają się dodawać pomieszczeniom życia. Warto jednak przyjrzeć się dokładniej ich oddziaływaniu, zanim zdecydujemy się na to, by któryś z nich zdominował nasze wnętrza.

 •  Czerwony
  Czerwień jest barwą ognia, kojarzy się również z miłością. Jest to chyba najbardziej dominująca barwa z całej gamy kolorów. Oddziałuje na nas pobudzająco w wielu aspektach – pobudza apetyt, budzi chęć do pracy i aktywności fizycznej. Najlepiej jednak umieszczać w pokojach tylko elementy czerwieni, a całe ściany malować na czerwono w pomieszczeniach, w których nie spędzamy codziennie zbyt dużo czasu, na przykład w przedpokojach. W innych częściach domu postawmy raczej na czerwone dodatki lub wzory z szablonów na ścianach. Nadmiar czerwieni może bowiem powodować nadpobudliwość lub agresję.
 • Żółty
  Wszystkie odcienie żółtego kojarzą się ze słońcem, pogodą, wprowadzają przyjemny nastrój. Kolor żółty równie dobrze jak biel odbija światło i powiększa optycznie pomieszczenia, dzięki czemu z powodzeniem można zastosować go we wszelkich małych wnętrzach. Ten kolor może sprzyjać koncentracji, dodawać energii do działania. Jego oddziaływanie to także wzrost kreatywności oraz ulepszanie zdolności do podejmowania decyzji. Jeśli więc pracujemy w domu lub mieszka z nami uczeń lub student, warto pomalować na żółto kącik przeznaczony do nauki czy pracy. Jak zwykle jednak nadmiar tego koloru nie jest wskazany, może bowiem irytować, szczególnie jeśli jest to jaskrawy odcień. Z tego powodu nie nadaje się też do sypialni czy innych miejsc, w których wypoczywamy.
 • Brąz
  Odcienie brązu, szczególnie ciepłe kojarzą się z drewnem, harmonią i spokojem. Są to kolory bezpieczne i łagodne, przez bliskość do barw występujących naturalnie w przyrodzie. Brązowy w pomieszczeniach wycisza emocje, daje wrażenie przytulności i ciepła. W nadmiarze jednak może działać na nastrój obniżająco. Brązowe i beżowe wnętrza są bardzo uniwersalne, nadają się niemal do każdego pomieszczenia, ponieważ stwarzają szereg możliwości komponowania ich z innymi barwami. Szczególnie dobrze łączą się z pozostałymi naturalnymi odcieniami takimi jak zieleń czy błękit.

JGO