Funkcjonalna i urocza altanka drewniana to marzenie wielu rodzin. Wprawdzie znajdziemy w sieci wiele poradników, jak zrobić altanę ogrodową samodzielnie, ale wiąże się to ze sporymi kosztami, mnóstwem poświęconego czasu, a ostatecznie i tak nie możemy być do końca pewni, czy altanka w ogóle będzie bezpieczna. Wielu decyduje się więc na altany ogrodowe ze sklepów online do samodzielnego montażu. Ile kosztuje altana ogrodowa i kiedy wybrać się na zakupy?
Ile kosztuje altana drewniana?
Drewniane altany ogrodowe to zdecydowanie najtańsze produkty tego typu na rynku. Ich stalowe, aluminiowe lub kamienne odpowiedniki są bardziej kosztowne, można założyć, że cena altany ogrodowej rośnie wraz z wartością wykorzystanego materiału. Drewno jest powszechnie dostępne, łatwe w obróbce i na tle innych materiałów zdecydowanie najlżejsze, co sprawia, że łatwiej je transportować i samodzielnie wykorzystywać.
Jak dowiadujemy się bezpośrednio o producenta altan ProduktyOgrodowe.pl, ceny altan ogrodowych w prostych modelach kształtują się od 1 500 do około 4 000 zł. Im większa altanka drewniana, tym droższa. Większość katalogowych produktów tego typu to konstrukcje na bazie kwadrata lub koła, zadaszone, wyposażone w barierki, te droższe posiadają czasem także podest drewniany oraz ławeczki. Altany ogrodowe dostarczane są w kompletach do samodzielnego montażu. W cenę nie jest zwykle wliczony koszt dostawy oraz zamontowania altanki ogrodowej, musimy więc wziąć pod uwagę także dodatkowe koszty z tym związane.
Ile kosztuje budowa altany ogrodowej? Małe altanki ogrodowe nie wymagają wykorzystania specjalistycznych maszyn czy narzędzi, a także zatrudnienia ekipy specjalistów, więc koszty montażu są praktycznie zerowe, zakładając, że e zestawie altany drewnianej jest już okucie ze stali nierdzewnej, w tym kotwy.
Warto nieco rozwinąć ten temat – cena altany ogrodowej, którą podaliśmy powyżej dotyczy surowej budowli, czyli wprost mówiąc: kilku drewnianych belek, dwuspadowego dachu i paru desek. Chcąc zamienić altanki drewniane w magiczne budowle z modnych katalogów, trzeba będzie zainwestować w nią dodatkowe 500 – 1 500 zł (choć można i więcej, ogranicza nas grubość portfela). Na listę zakupów wskoczy oświetlenie, meble ogrodowe, elementy wystroju, grille czy wędzarnie. Dopiero wówczas można mówić o całkowicie funkcjonalnej altanie ogrodowej.
Fot. Klasyczna altana ogrodowa w budżecie ok. 2.000 zł
Kiedy kupić altanę ogrodową?
Polecamy zakupy po sezonie, szczególnie zimą, kiedy producenci i dystrybutorzy tego typu asortymentu mają zastój. Ceny altan drewnianych spadają wówczas o kilkanaście do kilkudziesięciu procent. Można więc trafić super promocję, jedną z serii „wielkie wietrzenie magazynów”. Aktualne warunki atmosferyczne, szczególnie łagodne zimy, pozwalają w wielu częściach Polski na bezproblemowy montaż altany ogrodowej nawet poza sezonem letnim.
Pamiętajcie jednak o tym, że montaż altany ogrodowej wymaga kilku do kilkunastu godzin pracy na świeżym powietrzu, dlatego dobrze zaplanujcie sobie te prace lub znajdźcie odpowiednio suche miejsce do przechowania zestawu altanki drewnianej na lepszą pogodę.
Materiał partnera zewnętrznego