Jak czyścić baseny stelażowe?

0
768
Dziecko pływające w basenie
Baseny ogrodowe powinny mieć wodę na bieżąco filtrowaną przy użyciu odpowiednich pomp | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Kiedy tylko pojawiają się pierwsze ciepłe, słoneczne dni, właściciele działek rekreacyjnych i domów jednorodzinnych powoli planują rozkładanie sezonowych basenów ogrodowych.

Pozwalają one cieszyć się możliwością kąpieli w prywatnym basenie wtedy, kiedy mamy na to ochotę. Jeśli zamierzasz przez kilka miesięcy mieć na swoim podwórku taki basen, zadbaj o jego czystość.  Podpowiemy ci, jak usuwać glony ze ścianek i dna basenu, a z wody wszelkie zanieczyszczenia.

Jak pozbyć się glonów?

Stojąca nieruchomo woda w basenie ogrodowym jest idealnym środowiskiem do rozwoju glonów. To z ich winy woda z czasem staje się mętna, wręcz zielona, a na ściankach i dnie basenu formuje się śliski osad w kolorze od zielonego do nawet brunatnego. Baseny ogrodowe narażone są na glony, ale organizmy te można łatwo i skutecznie usunąć.

Przede wszystkim trzeba zapobiegać powstawaniu glonów. Można w tym celu zaopatrzyć się w odpowiedni środek dezynfekujący, który przeciwdziała namnażaniu się alg. Jeśli jednak nasze baseny ogrodowe są już niemal zielone, powinniśmy w pierwszej kolejności pozbyć się tych skupisk. Zalegający nalot można odessać przy pomocy automatycznego lub ręcznego odkurzacza do basenu. To wygodna i skuteczna metoda, szczególnie polecana w przypadku dużych zbiorników – zalicza się do nich często wybierany basen stelażowy o rozmiarach od 366×122 cm. Skupiska nalotu można też wyławiać ręcznie, przy użyciu siatki basenowej. Po usunięciu nalotu trzeba jeszcze umyć ścianki basenu delikatną szmatką lub szczotką z miękkim włosiem. Na koniec zaleca się zwiększenie podawanej do wody basenowej dawki preparatu dezynfekującego wodę.

Czyszczenie wody basenowej

Baseny ogrodowe powinny mieć wodę na bieżąco filtrowaną przy użyciu odpowiednich pomp. Jednak nie wszystkie zanieczyszczenia udaje się w ten sposób wyłapać. Jeśli są one bardzo małe, filtr je przepuści. Można je usunąć dzięki koagulacji, która przyczynia się do uzyskania krystalicznie czystej wody. Kiedy do basenów ogrodowych trafiają odpowiednie substancje do koagulacji, wszystkie drobne cząstki zanieczyszczeń łączą się ze sobą, stając się większe, co ułatwia ich filtrowanie lub wyłapywanie ręcznie siatką basenową.


Materiał partnera zewnętrznego