Jak dbać o pościel i materac?

0
1376
Biała - czysta pościel
Jakość otoczenia, w którym śpimy – w tym kołdra, pościel, materac, poduszki – znacząco wpływa na nasze samopoczucie. | fot.: fotolia.com, 176983472 | autor: penkanya

Stosując odpowiednie metody pielęgnacyjne, możemy skutecznie przedłużyć trwałość pościeli i materaca. Regularne czyszczenie pozwala także na zachowanie ich najlepszych właściwości. Oto kilka sprawdzonych metod, które warto stosować.

Jakość otoczenia, w którym śpimy – w tym kołdra, pościel, materac, poduszki – znacząco wpływa na nasze samopoczucie. Komfort wypoczynku i higiena snu to dwie, bardzo istotne kwestie, o których nie powinniśmy zapominać. Im lepsza ich jakość, tym więcej energii każdego dnia, mniejsze ryzyko rozwoju alergii i niektórych chorób. Dlatego co jakiś czas warto zwrócić uwagę na stan pościeli i materaca. Oczywiście najprostszą metodą na doprowadzenie ich do porządku jest pranie we właściwej temperaturze. Chociaż pościele (powłoczki) pierzemy stosunkowo często, to zwykle zapominamy o kołdrze czy poduszkach. A w nich również gromadzą się roztocza i zanieczyszczenia, których powinniśmy się pozbyć.

Aby pranie było w pełni skuteczne i bezpieczne dla materiałów, z których wykonano kołdrę, zapoznajmy się z informacjami umieszczonymi na metce. Zazwyczaj znajdziemy tam zalecaną temperaturę i metodę prania. Pamiętajmy, że niektóre tkaniny wymagają zastosowania delikatnych środków – jeżeli mamy wątpliwości, poszukajmy w sieci poradników na temat prania konkretnego materiału. Czystość i świeżość nie zawsze ogranicza się tylko do użycia wody i chemii. Drugą, skuteczną metodą, znacznie prostszą i szybszą, jest wietrzenie. Wbrew pozorom, otrzepanie i wystawienie pościeli czy materaca na działanie świeżego powietrza, to doskonały sposób na pozbycie się nadmiaru bakterii i roztoczy. Szczególnie dobrze sprawdza się wobec materiałów naturalnych, np. bawełny czy lnu. Ważne jednak, aby robić to regularnie. Tylko w ten sposób zapewnimy sobie dostateczny poziom higieny.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Jak widać, dbanie o pościel powinno wejść nam w nawyk. Poza tym zawsze należy działać zgodnie z informacjami, które znajdziemy na metce. Co więcej, podobnie jak w przypadku innych rzeczy, pościel pierze się razem z podobnymi kolorami. Mimo to nie zaleca się dodawania do prania pościeli ubrań, ręczników, bielizny, czy ścierek. Najlepiej wrzucać ją do pralki osobno. Kolejną ważną zasadą jest zapinanie wszystkich guzików i zamków – w ten sposób unikniemy ryzyka rozdarcia materiału oraz zaplątania się w powłokę innych rzeczy. Zawsze należy ustawiać dość niską temperaturę, aby pościel nie uległa zniszczeniu. Jednak w przypadku kołder czy poduszek, zwłaszcza jeżeli cierpimy na alergię na roztocza, zaleca się wybór bardzo wysokich temperatur (minimum 60 stopni).

Pamiętajmy, że niektóre rodzaje materiałów możemy prać tylko chemicznie. Taką informację również znajdziemy na metce. Pościel najlepiej suszyć na zewnątrz, jeżeli więc mamy taką możliwość, zawsze rozwieszajmy tego typu pranie na balkonie czy w ogrodzie. Bardzo istotne, choć często pomijane, jest także prasowanie powłoczki. Dzięki temu posłuży nam znacznie dłużej. Oprócz tego gładką, wyprasowaną pościel łatwiej nawleczemy na kołdrę i poduszki.


Materiał partnera zewnętrznego