Jak dbać o trawnik? 4 rady eksperta!

0
1469
Kosiarka na zielonym trawniku
Regularne koszenie trawnika sprawia, że jest on gęsty i bujny. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Wbrew powszechnej opinii, trawa nie należy do roślin niewymagających, które świetnie sobie radzą w każdych warunkach. Na gęsty i zielony trawnik możemy liczyć tylko wtedy, gdy zadbamy o jego regularną i odpowiednią pielęgnację. Sprawdźmy, co na ten temat radzi ekspert.

Jak często podlewać trawę?

Wielu właścicieli przydomowych trawników zapomina o podstawowym zabiegu pielęgnacyjnym, jakim jest systematyczne podlewanie. Jak często więc podlewać trawę? Zdrowy, dojrzały trawnik potrzebuje w sezonie letnim około 20 do 30 litrów wody tygodniowo. Gdy nie pada deszcz, dawkę tą możemy rozłożyć na 2–3 podlewania. Na częstotliwość podlewania wpływ ma również podłoże. Gleba piaszczysta wysycha dużo szybciej i podlewanie trawnika na takim podłożu może być w trakcie upałów konieczne nawet co drugi dzień. Pamiętajmy, że na konieczność podlewania nie ma wpływu to, czy w naszym ogrodzie znajduje się trawa z rolki, czy klasycznie wysiewany trawnik.

Jak często kosić trawę?

Regularne koszenie trawnika sprawia, że jest on gęsty i bujny. Koszenie trawy zmniejsza ilość chwastów pojawiających się na trawniku. A jak często kosić trawę? Nasz ekspert radzi robić to przynajmniej raz w tygodniu. Co do tego, kiedy kosić trawę – najlepszymi porami do koszenia są poranek lub późny wieczór. Źdźbła trawy są wtedy sztywne i łatwiej znoszą koszenie.

Ważną kwestią jest równie pierwsze koszenie trawy. Wiele osób, które ma za sobą zakładanie trawnika, nie może się już doczekać przetestowania kosiarki. Jednak pierwsze koszenie nowego trawnika powinno mieć miejsce dopiero wtedy, gdy trawa osiągnie wysokość ok. 6-8 cm i wtedy możemy skrócić ją do 4,5-5 cm.

Kiedy nawozić trawę i jakich używać nawozów?

Trawnik ma o wiele większe zapotrzebowanie na nawozy niż większość roślin ozdobnych. Zapotrzebowanie to wynika z tego, że trawa przez cały czas intensywnie rośnie. To jakie nawozy do trawy stosować i kiedy nawozić trawę, zależy przede wszystkim od pory roku i kondycji roślin. Podstawowym składnikiem, o którego dostarczenie musimy zadbać, jest azot wspomagający wzrost trawy. Inne składniki, które powinny znaleźć się w nawozach do trawników to:

  • fosfor – wspomaga rozrost korzeni,
  • potas – stosowany latem i jesienią, zwiększa odporność trawy na mróz i upały,
  • żelazo – odpowiada za głęboki zielony kolor trawnika,
  • magnez – wpływa na wzrost trawy i jej zabarwienie.

Pielęgnacja trawnika po zimie

Szczególną uwagę warto poświęcić pielęgnacji trawnika po zimie. Wiele trawników wymaga wtedy regeneracji, a osłabiona zimą trawa narażona jest na choroby wywoływane przez różne rodzaje grzybów. Pielęgnację trawnika na wiosnę powinniśmy zacząć od usunięcia martwej trawy. W tym celu wyczesujemy trawnik specjalnymi grabiami lub używamy wertykulatora. Możemy również przeprowadzić zabieg napowietrzania trawnika, czyli aeracji. Kiedy trawa osiągnie odpowiednią długość, przystępujemy do pierwszego po zimie koszenia. Trawnikowi po zimie przyda się również odpowiednia dawka nawozu z azotem i fosforem.

W większości przypadków pielęgnacja trawnika ogranicza się do tych prostych zabiegów. Czas na nie poświęcony wynagrodzony zostanie pięknym, zielonym i gęstym trawnikiem przez cały sezon.


Materiał partnera zewnętrznego