Jak odpowiednio zadbać o trawnik jesienią? Podpowiadamy!

0
819
trawnik jesienią
Prace jesienne należy rozpocząć od wygrabiania liści, suchych źdźbeł i pozostałości po roślinach | fot.: stock.adobe.com

Trawnik to swoista wizytówka naszych ogródków, ogrodów i przestrzeni wokół domu. I choć wymaga wiele pracy, to zadbany i dobrze przystrzyżony będzie pięknie prezentować się przez ciepłe miesiące. Jak, więc zadbać o trawnik jesienią, aby na wiosnę trawa pięknie się zazieleniła, była zdrowa i okazała?

Od czego zacząć pielęgnację trawnika jesienią?

Prace jesienne należy rozpocząć od wygrabiania liści, suchych źdźbeł i pozostałości po roślinach. Wygrabić należy również mech i filc. Chwasty, którym jesień wcale nie jest straszna, wymagają potraktowania środkiem chwastobójczych, np. herbicydami dwuliściennymi. 

Następnie. należy ponacinać murawę za pomocą specjalnego wertykulatora, choć zwykłe grabie również świetnie sprawdzą się podczas takich prac. Dzięki wertykulacji trawa szybciej będzie się zakrzewiać. 

Kolejnym obowiązkowym dla trawnika zabiegiem jest aeracja, czyli proces nakłuwania ziemi widłami lub aeratorem. Pozwoli to na napowietrzenie gleby, przez co struktura gleby znajdująca się bezpośrednio pod murawą lepiej będzie wchłaniać wodę oraz wody, co korzystnie wpłynie na jej regenerację. 

Niskie pH trawnika? Zastosuj wapnowanie! 

Jeżeli murawa na trawniku cechuje się małymi i słabymi źdźbłami, a także na trawniku rośnie skrzyp polny, oznaczać to może glebę o kwaśnym odczynie. Jeśli nie jesteśmy pewni pH gleby, warto to sprawdzić za pomocą specjalnego kwasomierza. 

Optymalnie jest wtedy, kiedy pH trawnika ma 5,5-6,5. Niestety, jeżeli odczyn wskazuje poniżej 5, konieczne jest przeprowadzenie zabiegu wapnowania gleby. Wykonuje się go w listopadzie czyli w okresie, kiedy trawa kończy już swój wzrost. Do wapnowania potrzebny jest nawóz wapniowy węglanowy – dolomit czy kreda nawozowa. 

W miejscach, gdzie pojawia się mech w dużych ilościach warto zastosować specjalny nawóz wapniowo-magnezowy.

Koszenie obowiązkowe również podczas jesieni

W okresie jesiennym trawa rośnie o wiele wolniej, ale wciąż wymaga ona koszenia. W zależności od rodzaju murawy oraz zastosowanej mieszanki, trawnik należy przycinać co około 10 dni. Częste i regularne koszenie trawy korzystnie sprzyja na jej krzewienie. 

Ważne, aby robić to podczas suchych dni – koszenie mokrej źdźbeł może przynieść wiele szkód. 

Ostatnie koszenie powinno być wykonane w okolicach połowy października, chyba że jesień jest ciepła i wilgotna, co sprzyja wzrostowi trawy – wtedy warto ten ten zabieg powtórzyć jeszcze przed początkiem listopada. 

Czas na braki w murawie

Jesień to też świetny moment na uzupełnienie braków w murawie. Jest to czas, kiedy nasiona kiełkują najszybciej. Można zastosować nasiona, które pozostały z procesu zakładania trawy lub mieszankę renowacyjno-regeneracyjną. 

Ważne jest, aby wiedzieć, że nie wystarczy jedynie rzucenie nasion na glebę. Gleba powinna być przygotowana i zagrabiona. Dopiero wtedy należy rozsypać nasiona, które trzeba przykryć cienką warstwą ziemi.

Trawnik wymaga ogromnego nakładu pracy, jednak potrafi się odwdzięczyć pięknie zazielenioną i gęstą trawą, która będzie cieszyć oko już na wiosnę. 

MSI