Jak dobrać odpowiednią karmę dla swojego psa?

0
734
golden retriever karma dla psa
W jaki sposób wybrać odpowiednią karmę dla naszego pupila, by cieszył się pełnią sił i zdrowo wyglądał? | fot.: stock.adobe.com

Wybór właściwej karmy dla psa tylko z pozoru jest prosty. Szeroki wybór wcale nie ułatwia zadania, a problemy zdrowotne pojawiające się na skutek źle dobranej karmy nie należą do rzadkości. W jaki sposób wybrać odpowiednią karmę dla naszego pupila, by cieszył się pełnią sił i zdrowo wyglądał?

Typowe błędy żywieniowe popełniane przez właścicieli psów

Wielu właścicieli nie zdaje sobie sprawy, że ich psy są źle odżywiane. Pierwszym podstawowym błędem w żywieniu naszych pupili jest dokarmianie ich resztkami ze stołu. Niestety psie żołądki są bardziej wrażliwe od ludzkich, więc ciężkie i tłuste potrawy powodują u nich niestrawności. Czasami mogą pojawić się również wymioty i biegunki. Dla psów szkodliwe są również przyprawy, których w polskich daniach nie brakuje.
Następnym błędnym przekonaniem jest podawanie psom kości, na których po przegryzieniu mogą pojawić się ostre zakończenia kaleczące przewód pokarmowy zwierzęcia. Wyjątek stanowi kość cielęca, która jest stosunkowo miękka i nie stanowi zagrożenia.
Ponadto psu nie należy podawać:

  • winogron;
  • owoców cytrusowych;
  • owoców pestkowych;
  • awokado;
  • śliwek;
  • rodzynek;
  • cebuli;
  • czosnku;
  • czekolady i innych słodyczy;
  • mleka koziego i krowiego.

Bardzo ważne jest unikanie w psim jadłospisie wymienionych produktów, ponieważ mogą one pupilowi bardzo poważnie zaszkodzić. Spożycie nadmiernej ilości i zbyt późna reakcja opiekunów może doprowadzić nawet do śmierci zwierzaka.

Jak prawidłowo karmić psa?

Coraz bardziej modne stają się posiłki przyrządzone w domu. Jednak takie żywienie psa wymaga sporo czasu i dużej dawki wiedzy. Jedzenie powinno być przygotowywane z precyzją. Dokładnie odmierzane i porcjowane, tak aby dostarczyć do psiego organizmu niezbędnych witamin i substancji odżywczych. Nie mając predyspozycji do gotowania dla psa, lepiej jest skorzystać z gotowych karm.
Przede wszystkim jej głównym składnikiem powinno być mięso. Warto unikać karm z dużą zawartością podrobów, ponieważ mogą wywoływać problemy żołądkowe. Z reguły karmy są urozmaicone ryżem, warzywami i owocami. Jest to jak najbardziej akceptowalne. Jednak w psim jedzeniu nie powinny się znaleźć zboża, konserwanty i ulepszacze. Na szczęście producenci karm zobowiązani są do umieszczania składu karmy na jej opakowaniu. Dzięki temu opiekunowie bez problemu mogą sprawdzić, co podają swojemu psu.

Psi smakosze

Na rynku dostępnych jest wiele karm zarówno suchych, jak i mokrych, więc jest w czym wybierać. Nie trzeba od razu decydować się na jeden rodzaj lub producenta. Przed ostatecznym wyborem warto zorientować się, jaka karma jest dla psa najbardziej odpowiednia. Czasami zwierzakowi może nie przypaść do gustu jakiś określony składnik lub jego spożywanie będzie powodowało problemy gastryczne. W niektórych przypadkach część składowa karmy może być czynnikiem wywołującym reakcje alergiczne.

Po podaniu nowej karmy należy obserwować zachowanie i czynności fizjologiczne psa, pozwoli to na obiektywną ocenę, czy takie jedzenie służy naszemu pupilowi. W sytuacji, gdy pojawią się jakieś problemy zdrowotne, należy zaprzestać podawanie karmy i najlepiej udać się do weterynarza. W sytuacji, gdy psu karma nie smakuje – warto z kolei poszukać innej. Niezależnie czy chodzi o karmę mokrą, czy suchą zwierzęta miewają swoje preferencje smakowe, zdarza się także, że najbardziej smakują im produkty o określonej konsystencji czy strukturze – je także należy wziąć pod uwagę przy zakupach.

Podsumowanie

Gotowe karmy mają jedną przewagę nad podawaniem psu samodzielnie przygotowywanych posiłków – zapewniają mu właściwą proporcję fosforu i wapnia oraz innych składników pokarmowych, które pomogą naszemu pupilowi zachować dobre zdrowie i cieszyć się życiem.

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na karmę mokrą, czy suchą, nasz pies dostanie to, czego potrzebuje. W przypadku, gdy dany rodzaj karmy z jakichś względów nie przypadnie nam do gustu, warto szukać alternatywnych rozwiązań. Zarówno przy kupnie ulubionej karmy naszego zwierzaka, jak i w sytuacji poszukiwania nowych smaków pomocny może okazać się Internetowy Sklep Zoologiczny Zoopers, którego misją jest pomaganie w pielęgnacji zwierząt domowych.

OLI