Po co w ogrodzie obrzeża ogrodowe?

0
8335
Obrzeża ogrodowe
Obrzeża trawnikowe oddzielają trawnik od reszty elementów ogrodu w sposób estetyczny i miły dla oka. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Obrzeża trawnikowe oddzielają trawnik od reszty elementów ogrodu w sposób estetyczny i miły dla oka. Za pomocą obrzeży ogrodowych wydzielimy część rabatek czy ścieżki ogrodowej, wyraźnie akcentując ją na tle trawnika.

Jeśli chodzi o wybór obrzeży ogrodowych, sklepy ogrodnicze oferują nam szeroki wybór zarówno typów, modeli, jak i kolorów czy rozmiarów – od obrzeży betonowych, przez plastikowe, po ekologiczne i drewniane.

Obrzeża ogrodowe – co to jest i czemu służy?

Obrzeża ogrodowe odgrywają ważną rolę w prezencji każdego ogrodu. Większość dobrze zaprojektowanych ogrodów składa się z szeregu kształtów i form, z których każda reprezentuje odgrodzony obszar na taki, jak np. porośnięta winoroślą część wypoczynkowa lub ogród kwiatowy. Korzystanie z obrzeży ogrodowych podkreśla każdy obszar ogrodu, eksponując piękno ogólnego projektu.

Obrzeża trawnikowe tworzą estetyczne linie pomiędzy konkretnymi obszarami. Jest to najbardziej widoczne między trawnikiem a przylegającym do niego ogrodem, jednak obrzeże może określać także granicę rabat, krzewów lub przejście z patio do otaczającego ogrodu.

Z praktycznego punktu widzenia, obrzeża ogrodowe zapobiegają rozprzestrzenianiu się trawy na sąsiadujące z nią obszary. Jednocześnie zapobiegają rozsypywaniu gleby lub ściółki z ogrodu na trawnik. Obrzeża ogrodowe oddzielają również ścieżki z materiału sypkiego, jak najbardziej popularny – żwir, utrzymując wyraźnie zdefiniowane przejścia.

Jakie obrzeża trawnikowe wybrać?

Obrzeża ogrodowe oferuje m.in. firma Geoproduct – wyższe krawędzie, takie jak niskie żywopłoty lub niskie ogrodzenie, mogą kierować ruchem w ogrodzie i utrzymywać ludzi na określonych ścieżkach.

Jeśli obrzeże jest wystarczająco płaskie i szerokie, nie będzie sprawiało problemów kołom kosiarki. Praktyczny pas do koszenia wyszczególniony przez obrzeża ogrodowe eliminuje potrzebę manewrowania za pomocą trymera strunowego, a także zapobiega niekontrolowanemu koszeniu delikatnych roślin w na skraju trawnika.

Krawędzie dobrego obrzeża trawnikowego powinny być mocno osadzone. W przeciwnym razie kosiarki, wózki ogrodowe, dzieci lub goście mogą łatwo naruszyć jego stabilność.

Jak układać obrzeża trawnikowe?

W zależności od rodzaju obrzeża trawnikowego, preferowany sposób jego ułożenia może się różnić. Oto kilka patentów na to, w jaki sposób układać poszczególne obrzeża trawnikowe:

  • Ekologiczne obrzeża ogrodowe: Ekologiczne obrzeża geoBORDER to oryginalna i ulepszona alternatywa dla obrzeży z kamienia, betonu, plastiku czy drewna. Jest to produkt w 100% stworzony na bazie surowców wtórnych, dzięki czemu brak jest w tym przypadku negatywnej ingerencji w proces wzrostu trawy i innych roślin. Ekologiczne obrzeża geoBORDER to produkty funkcjonalne, dostępne w wielu różnych wariantach, stworzone po to, aby w pełni dostosować się do otoczenia. Obrzeża ekologiczne geoBORDER przystosowane są to samodzielnej instalacji. Aby sprawnie i prawidłowo ułożyć obrzeża tego typu, wystarczy wyznaczyć linie w których powinny się one mieścić, „spiąć” je (posiłkując się młotkiem) oraz ułożyć w docelowym miejscu, stabilizując je kotwami. Całość pracy jest naprawdę prosta.
  • Drewno: Drewno poddane obróbce ciśnieniowej jest najbardziej odporne na gnicie. Możesz również użyć środka do konserwacji drewna, aby pozbyć się tego problemu. Aby poprawnie zainstalować drewniane obrzeże trawnikowe, należy wykopać głęboki wykop w taki sposób, aby górna krawędź drewna spoczywała na poziomie gruntu. Umieść drewno w wykopie i wbij kołki w odpowiednich odległościach. Koniecznie wbij kołki na zewnątrz trawnika, tak aby długość deski była zwrócona w stronę trawnika. Po przybiciu desek, odetnij górną krawędź palików pod kątem 45 stopni, tak aby słupek znalazł się nieco poniżej górnej krawędzi płytki. Uzupełnij wykop i przykryj paliki ziemią.
  • Cegła: Obrzeża ogrodowe wokół posesji, nie muszą być zadaniem trudnym do wykonania. Za przykład weźmy obrzeże ogrodowe stworzone z cegły, które jest dość łatwe w instalacji. Potrzebny jest nieco szerszy wykop, tak długi jak obrzeże, które musisz zainstalować. Umieść cegły w wykopie, tak aby znajdowały się na poziomie ziemi lub nieco powyżej. Użyj poziomicy, aby upewnić się, że są odpowiednio wyrównane i wypoziomowane. Mocne ubicie ziemi pozwoli utrzymać te cegły na miejscu i zapobiec ich niekontrolowanemu przemieszczeniu się.
  • Beton: Jest to prawdopodobnie najtrudniejszy do zainstalowania typ obrzeża. Wykop powinien być szerszy i głębszy niż docelowe wymiary obrzeża. Następnie zbuduj tymczasową formę do trzymania mokrego betonu ze zwykłych drewnianych deseczek. Wyrównaj dno rowu żwirem i wygładź je. Wykonaj beton zgodnie z instrukcjami na opakowaniu i wlej go do wykopu. Wypoziomuj mokry beton i wygładź go za pomocą jastrychu i kielni. Pozostaw beton do utwardzenia na ok. trzy dni. Usuń drewniane formy i wypełnij pozostały wykop ziemią.
  • Plastik: Twardy, trwały, plastikowy brzeg może być najłatwiejszym do zainstalowania obrzeżem. Mimo że jest twardy, plastik wciąż jest giętki, więc można go zginać, tworząc zakrzywione krawędzie. Możesz także wyciąć go piłą, aby uzyskać ostrzejsze rogi lub po prostu przyciąć go do odpowiedniej długości. Wiele krawędzi z tworzywa sztucznego jest fazowanych na krawędziach gleby, dzięki czemu da się po prostu wbić krawędzie w trawnik za pomocą drewnianego młotka.

Materiał partnera zewnętrznego