Jak stworzyć w małym pokoju rodzinną biblioteczkę?

0
480
rodzinna biblioteczka
Do prostych regałów warto dobrać meble wypoczynkowe o geometrycznej bryle, bez dodatkowych zdobień | fot.: materiał partnera

Czytanie łączy pokolenia. Zatem jeśli Wasza rodzina lubi czytać, to warto w pokoju stworzyć rodzinną biblioteczkę. Tutaj oczywiście potrzebne jest wygospodarowanie odpowiedniego miejsca na półki i inne elementy. W dzisiejszym poradniku podpowiemy, jak stworzyć w małym pokoju rodzinną biblioteczkę. Czy można wybrać do niej meble na wymiar i jakie najlepiej się sprawdzą?

Regały loft do biblioteczki – wybierz wariant, który najlepiej sprawdzi się w Waszym wnętrzu

Oczywiście najważniejszymi meblami w miejscu, gdzie chce się stworzyć rodzinną biblioteczkę są półki i regały. Jeśli chcecie stworzyć aranżację w industrialnym stylu, to polecamy regały loft. Wśród nich znajdziecie modele drabinkowe ścienne, a także podłogowe. Najczęściej są to drewniane półeczki wyglądające jak kolejne szczeble i metalowa podstawa, choć można zdecydować się także na regały loft wykonane w całości z metalu. Mogą być to choćby regały wiszące prostokątne o różnej wielkości oparte na metalowym panelu. Albo duże regały prostokątne i trapezowe oparte na prostokątnych płozach czy stelażach ze wspornikami w kształcie „X”. Oczywiście są i proste regały stojące oparte na klasycznej metalowej podstawie nie tylko z półkami otwartymi, ale i zamkniętymi. Należy rozważyć, które rozwiązanie będzie najkorzystniejsze. Na pewno półki ścienne zwłaszcza te mniejsze umożliwiają ułożenie jedna pod drugą. W przypadku regałów ściennych także zmieści się więcej półek niż w przypadku stojących, bo zawsze można montować je na całej wysokości ściany, a do sięgania po poszczególne pozycje używać drabinki i wysięgnika z chwytakiem, takich akcesoriów, jakich używa się w dużych starych bibliotekach. Półki, szczególnie tam, gdzie znajdują się ciężkie książki powinny mieć też ograniczniki, najlepiej metalowe po obydwu stronach. Dzięki temu wyciągnięcie jednej książki nie spowoduje upadku kolejnej i efektu domina. Warto postawić na regały loft na wymiar, dzięki którym pięknie wyeksponuje się książki.

Meble wypoczynkowe w strefie bibliotecznej – na co można sobie pozwolić?

W strefie bibliotecznej powinny znaleźć się także meble wypoczynkowe. Można postawić większą sofę, fotele albo jedno i drugie. Jeśli jest odpowiednia ilość miejsca i takie rozwiązanie nie ogranicza znacząco przestrzeni i ciągów komunikacyjnych można zdecydować się nawet na mały narożnik. Oczywiście meble tapicerowane powinny pozwolić niemal całej rodzinie korzystać ze strefy bibliotecznej w jednym czasie jak z klasycznej czytelni. Do prostych regałów warto dobrać meble wypoczynkowe o geometrycznej bryle, bez dodatkowych zdobień posadowione na metalowych lub drewnianych nóżkach. Doskonale sprawdzą się modele z regulowanymi oparciami i podnóżkami. Zapewnią wygodę w czasie wielogodzinnego czytania.

Oświetlenie ma znaczenie, czyli jak doświetlić rodzinną biblioteczkę w małym pokoju

Nie można zapomnieć o odpowiednim oświetleniu strefy bibliotecznej. Lampki LED mogą być zastosowane w suficie podwieszanym. Dzięki temu zyska się mocne podświetlenie punktowe. Jeśli na ścianie jest odrobinę miejsca i są poprowadzone przewody, to można postawić także na kinkiety. Gdy pokój jest już wykończony, ale w strefie znajdują się gniazdka, to oczywiście sprawdzą się lampy stojące, choć można zdecydować się także na niewielką lampkę biurkową i postawić ją na małym, okrągłym stoliczku kawowym pomiędzy fotelami. Wybierając tę na betonowym trzonku można dopasować ją do stylistyki loft w małym pomieszczeniu.

Jakie elementy ponadto się sprawdzą? O głośnikach i sprzęcie audio słów kilka, czyli cyfrowa rodzinna biblioteczka

Dysponując jeszcze pewną przestrzenią na ścianach warto umieścić na nich narożne i klasyczne półki, a na nich głośniki i zestaw hi-fi. W ten sposób będzie można stworzyć strefę słuchania audiobooków. Cyfrowa czytelnia znajdzie się w tym samym miejscu co tradycyjna. Audiobooki znajdą się na jednej z półek na regale. Aby strefa była w pełni funkcjonalna warto postawić na sprzęt audio współpracujący z Bluetooth i postawić na słuchawki Bluetooth. W ten sposób podczas gdy jedni będą słuchać audiobooków na słuchawkach, inni mogą oddawać się lekturze papierowych książek.

Materiał partnera