Jak urządzić dom lub mieszkanie w stylu nowojorskim?

0
669
mieszkanie nowy jork
Na początku warto zdać sobie sprawę z tego, iż urządzenie mieszkania w stylu nowojorskim wcale nie jest takie proste | fot.: stock.adobe.com

Styl nowojorski staje się coraz popularniejszy również w Polsce, dlatego coraz więcej osób zainteresowanych jest urządzeniem mieszkania lub domu w takim tonie. Choć pozornie może wydawać się on przesadzonym, pełnym przepychu stylem, to w rzeczywistości prezentuje on ponadczasową elegancję. Jak urządzić mieszkanie w stylu nowojorskim?

Zasady stylu nowojorskiego

Na początku warto zdać sobie sprawę z tego, iż urządzenie mieszkania w stylu nowojorskim wcale nie jest takie proste. Styl ten jest idealnym wyborem dla osób, które uwielbiają dbać o szczegóły, a także cenią sobie materiały wysokiej jakości. Nie możemy również zapomnieć o odpowiedniej kolorystyce naszych wnętrz. Panuje tutaj zasada doboru kolorów według proporcji 70/20/10. Dominującym, bo stanowiącym aż 70% kolorystyki wnętrz, jest kolor brązowy. Następnie należy dopasować do niego inny kolor, który będzie stanowił około 20% kolorystyki. Nowojorczycy uwielbiają lekkie, stonowane kolory – beże, szarości, błękit, pudrowy róż. 10% kolorystyki wnętrz ma stanowić ciekawy kontrapunkt – dowolnie wybrana barwa kontrastująca. W kolorze kontrastującym możemy wybierać na przykład akcesoria czy ozdoby. 

Mieszkanie w stylu nowojorskim

Najłatwiejszym do urządzenia pomieszczeniem wydaje się być salon. Powinna w nim królować symetria, na przykład dwie kanapy ustawione naprzeciwko siebie lub dwa stoliki kawowe ustawione po obu stronach sofy. Sama kanapa powinna być obita szlachetnymi tkaninami, natomiast jej podłokietniki mogą oplatać złote nitki. Meble powinny mieć prosty, opływowy kształt. W oknach powinny zawisnąć ciężkie zasłony, które będą sięgały podłogi. Nieco inaczej wygląda kwestia urządzenia łazienki lub kuchni. Tutaj bowiem musimy zadbać o dobrej jakości, połyskujące kafle, które mogą znaleźć się zarówno na podłodze, jak i na ścianach. Dobierajmy marmurowe blaty, które wyglądają niezwykle elegancko. Lustro łazienkowe powinno zostać ozdobione piękną, dużą i ciężką ramą. W kuchni zaś możemy postawić na wyspę lub barek – dodatki, które są nie tylko funkcjonalne, ale i bardzo modne. Nie zapominajmy o doborze odpowiednich barw – tutaj również obowiązuje proporcja 70/20/10.

Niezbędny focal point

W stylu nowojorskim mamy do czynienia z tak zwanym „focal point”, czyli tłumacząc na język polski – gwoździem programu. Jest to centralny punkt pomieszczenia, który ma przykuwać uwagę. W sypialni zazwyczaj gwoździem programu jest duże łóżko, w kuchni barek lub wyspa, w salonie kącik kawowy. Focal point musi być dopieszczony w każdym szczególe – to właśnie ten element najbardziej świadczy o tym, że nasze mieszkanie zostało urządzone w stylu nowojorskim.

Styl nowojorski pięknie prezentuje się we wnętrzach, ale urządzenie mieszkania zgodnie z jego zasadami nie jest proste. Warto więc inspirować się różnego rodzaju przykładowymi stylizacjami wnętrz, najlepiej takich, które stworzone zostały przez rodowitych nowojorczyków. Ogromną zaletą stylu nowojorskiego jest fakt, iż nigdy nie wychodzi on z mody. Wszystko za sprawą niesamowitej elegancji, jaką prezentuje. 

DTK