Jak zabezpieczyć młode drzewa i krzewy posadzone w ogrodzie?

0
1037
jabłka na jabłoni
Młode drzewa i krzewy są znacznie bardziej podatne na uszkodzenia spowodowane opadami lub po prostu niesprzyjającą, zbyt niską temperaturą | fot.: stcock.adobe.com

Jedną z najbardziej radosnych chwil następujących po zasadzeniu nowych krzewów lub drzew, jest niewątpliwie doświadczenie pierwszych momentów życia naszej nowo zasadzonej rośliny. Następnie zauważymy pierwsze, wiosenne zerwanie pąków, pierwszą zmianę koloru w trakcie jesieni lub pierwszy rozrost smacznych owoców, które będziemy mogli zerwać z naszej rośliny. Pamiętajmy jednak o tym, że nasze drzewa i krzewy będą musiały wkrótce po tym miłym okresie przeżyć swoją pierwszą zimę. Jest to kilka chwil z życia roślin, które mogą być naprawdę trudne.

Młode drzewa i krzewy są znacznie bardziej podatne na uszkodzenia spowodowane opadami lub po prostu niesprzyjającą, zbyt niską temperaturą. Potrzebują one naszej opieki, aby mogły z powodzeniem znieść żywioły i doczekać się następnego lata. Poniżej znajdziecie wskazówki, dzięki którym nauczycie podstawowych sposobów na uchronienie nowo posadzonych roślin przed uszkodzeniami spowodowanymi mrozem.

Ochroń swoje drzewa przed mrozem

Kluczem do ochrony nowo posadzonych drzew przed uszkodzeniami zimowymi jest ich ochrona przed trudnymi elementami niskich temperatur od szczytu rośliny do jej korzeni osadzonych głęboko w ziemi. Drzewa owocowe i wszelkie drzewa, które charakteryzują się cienką korą, są szczególnie narażone na kłopoty związane ze znacznymi zmianami temperatur. Podczas chłodnego, zimowego dnia kora podmarza, powodując, że biologiczna tkanka znajdującą się pod korą bardzo szybko zatrzymuje wzrost i przepływ wody. Niestety, gdy tylko zachodzi słońce i nadchodzą mrozy, tkanka pod korą zamarza na śmierć. W rezultacie na korze powstają martwe obszary, których już nie odratujemy. Przykrym aspektem niskich temperatur jest to, że negatywne zmiany na tym się nie kończą. Zamrażanie w temperaturach może również uszkadzać pąki drzew owocowych, co utrudnia owocom wytwarzanie słodkiego pożywienia w czasie następnych zbiorów.

Jeżeli jednak potrafisz zareagować w porę, ochrona młodych drzew owocowych w zimie jest możliwa. Przed spadkiem temperatury wykonaj następujące czynności, które pozwolą ci znacznie zwiększyć szansę przetrwania twoich roślin.

Co jeszcze możemy zrobić?

Owiń pień drzewa plastikową osłoną drzewa lub nieprzezroczystymi foliami. Posłużą nam one za barierę ochronną. Materiały tego rodzaju znajdziesz w każdym większym sklepie ogrodniczym. To powinno ochronić drzewo przed temperaturą.

Użyj osłony przeciwmrozowej dla drzew owocowych. Jest to niezwykle ważne w przypadku drzew, które co roku wydają plony w postaci owoców, ponieważ, jeżeli dopuścimy do tego, aby zmarzły, będziemy mogli pożegnać się z owocami. Dodatkowo możemy znaleźć w sklepach ogrodniczych specjalne płyny przeciw mroźnej pogodzie. Jeżeli wyposażymy się w taki płyn, wystarczy, że zaczniemy opryskiwać nim górną część naszych nowo posadzonych drzew i krzewów. Pomoże to im w transporcie wody, dzięki czemu nawet mimo chłodnych temperatur dalej będą mogły swobodnie transportować minerały do korzeni i dalej rosnąć.

RMA