Jak zacząć szkolenie psa?

0
967
tresura psa
Niektórzy poszukując osoby zajmującej się szkoleniami psa decydują się na zasięgnięcie pomocy od behawiorysty | fot.: stock.adobe.com

Coraz więcej osób decyduje się na posiadanie czworonożnego przyjaciela, jakim jest pies. Pies może wnieść bardzo dużo pozytywnych emocji do naszego życia, wystarczy, że sami będziemy dobrze go traktować i obdarzymy go miłością. Wiele osób traktuje swoje czworonogi jak członków rodziny – i słusznie, ponieważ te istoty potrafią być wyjątkowo mądre i zdolne do okazywania wielkich uczuć. Często jednak oprócz wielkiej dawki uczuć powinniśmy zadbać także o postawienie odpowiednich granic i zadbanie o ramy zachowania naszego psa. Wówczas zastanawiamy się, jak zacząć szkolenia psa, aby umiał chodzić na smyczy czy sygnalizować swoje potrzeby, poprawnie zachowywać się w różnych sytuacjach. 

Jak zacząć szkolenie psa w domu?

Tresura psów to temat, który nadal budzi wiele dyskusji. Zastanawiamy się, szukamy wśród behawiorystów odpowiedzi na pytanie: jak zacząć szkolenie psa w domu? Odpowiedź powinna być zawsze taka sama: najlepiej zacząć szkolenie psa jak najwcześniej! Jeśli adoptowaliśmy szczeniaka, warto od samego początku uczyć go podstawowych rzeczy. Nie powinno to dziwić – młode psy najlepiej chłoną wiedzę i są skłonne do nauczenia się nowych rzeczy, przyzwyczajenia się do nich. Szkolenie psa w domu nie powinno polegać wyłącznie na jego tresurze. Z młodym szczeniaczkiem warto się dużo bawić, spędzać z nim dużo czasu, a w międzyczasie szkolić. Warto budować więź ze zwierzakiem, aby późniejsza nauka była dla niego bardziej komfortowa i łatwiejsza do zapamiętania. Oczywiście, szkolenie psa w domu można zacząć w każdym wieku – najwięcej zależy od technik nauki, jakie stosujemy wobec swojego pupila, jednak najlepszą techniką jest zabawa i nagrody. 

Czy wyszkolenie psa w domu jest trudne?

Wyszkolenie psa w domu zdecydowanie może być wyzwaniem. Jeśli nasz piesek nie należy do grupy szczególnie trudnych przypadków, to z pewnością nie będzie to bardzo trudne do osiągnięcia. Pomyślmy jednak o tym w ten sposób – czy dla nas, ludzi, nauka zawsze jest łatwa? W jakich warunkach zapamiętujemy wiedzę szybciej, a co spowalnia nasz proces zapamiętywania? Jakie sposoby nauki są dla nas najefektywniejsze? Podczas szkolenia psa w domu warto pomyśleć o naszym małym uczniu właśnie w taki sposób. Zapewnijmy pieskowi spokojne warunki, odpowiednie nagrody za osiąganie sukcesów oraz przede wszystkim – systematyczność ćwiczeń i stopniowe ich utrudnianie. Niech tresura psów będzie dla nas nie tylko kolejnym zadaniem do wykonania, ale także sposobem na relaks i stworzenie więzi z pupilami. 

Aby poszukać inspiracji, warto znaleźć filmy szkoleniowe na YouTube. Warto jednak kierować się wskazówkami od profesjonalnych i zawodowych behawiorystów na przykład:

Czy warto podjąć wyzwanie, jakim jest szkolenie psa?

Zdecydowanie tak! Psy nie zawsze wiedzą, jak się zachować. I to nie ich wina! Przecież szczeniaki nie rodzą się ze świadomością, co jest akceptowalne przez człowieka w ich zachowaniu, a co nie. Tak jak małe dzieci, wymagają nauki funkcjonowania wśród innych – zarówno innych psów, jak i ludzi. Szkolenie psa jest niezbędne, jeśli chcemy socjalizować psiaka z naszymi dziećmi czy innymi zwierzetami, które już są w naszym „stadzie”. Oczywiście nieco inne wymagania stawia się przed psami, które biegają swobodnie na wsi, inaczej traktuje się z kolei psy, które żyją w mieście i oczekujemy od nich, że będą się właściwie zachowywały na spacerach, nie będą szczakać w bloku czy pozwolą nszaym gościom na odwiedzanie nas w domu. Dlatego właśnie tresura psów powinna być priorytetem wśród osób, które decydują się na posiadanie takiego czworonożnego przyjaciela. Warto tresować swoje pieski – to świetny sposób na wykorzystanie ich energii podczas zabawy połączonej z nauką.

Kilka porad behawiorysty

Niektórzy poszukując osoby zajmującej się szkoleniami psa decydują się na zasięgnięcie pomocy od behawiorysty. Behawiorysta to osobą, która zawodowo zajmuje się badaniem zachowań zwierząt, zwłaszcza takich, które sprawiają nieco więcej problemów swoim właścicielom. W niektórych przypadkach pomoc behawiorysty jest niezbędna, jeśli chcemy wyszkolić naszego przyjaciela, czy pozbyć się niektórych jego przyzwyczajeń, które nie do końca są akceptowalne. Behawiorysta obserwuje zachowania i relacje po to aby zidentyfikować źródło problemu i opracować indywidualny schemat działania, który zadziała w naszej rodzinie. Behawioryści na pytanie jak zacząć tresurę psów odpowiadają jednogłośnie – tak szybko, jak to zidentyfikujemy taką potrzebę, choć jak najbardziej możliwe jest wyszkolenie psa w każdym wieku. Po drugie – małymi krokami, najlepiej poprzez zabawę. I po trzecie – konsekwentnie i regularnie.

Czytaj także artykuł naszego partnera John Dog: Behawiorysta: jak zacząć szkolenie psa?

Na blogu John Dog znajdziecie całą serię artykułów na temat szkolenia psów, które powstają we współpracy z behawiorystą. Sami wiemy, że jako ludzie najlepiej uczymy się poprzez doświadczenie oraz powtarzanie. Tak samo powinniśmy uczyć nasze psy. Szkolenie psa w domu nie musi być trudne, żmudne i pozornie niewykonalne – jest wręcz przeciwnie! Da się wyszkolić pupila samemu, wystarczy jedynie podstawowa wiedza i konsekwencja. Jeśli jednak nasze umiejętności okazują się niewystarczające, warto poszukać fachowca zajmującego się szkoleniem psów – zarówno trenerów, jak i behawiorystów. Z pewnością życie w naszym stadzie stanie się wówczas łatwiejsze, a my będziemy się mogli skupić na miłości i kształtowaniu swojej relacji zamiast frustrować się nieodpowiednim zachowaniem naszego pupila.

OLI