Jak zadbać o ogród na jesień?

0
928
Kobieta z taczką pracująca w ogrodzie
Pokos należy zgrabić i usunąć, aby nie zalegał na ziemi. Podobnie ma się sprawa z opadającymi z drzew liśćmi oraz owocami, jeśli w ogrodzie znajdują się drzewka owocowe | fot.: materiały prasowe

Ogród wokół domu powinien być miejscem kojącym, pozwalającym na wypoczynek na łonie przyrody i kontemplację piękna roślin. Jednak, aby rzeczywiście cieszył on oczy swoich właścicieli i ich gości, musi być odpowiednio pielęgnowany. Dla wielu osób jest to połączenie obowiązku i przyjemności, dlatego bez wahania udają się do niego o każdej porze roku. A jakie czynności czekają ich w czasie jesieni?

Trawa i chwasty muszą zniknąć

Koszenie trawy i plewienie to jedna z tych czynności, które w ciągu roku powtarzają się wyjątkowo często. Wiosną i wczesnym latem rośliny wydają się wręcz rosnąć w oczach, ale i jesienią nie wolno zapomnieć o tym obowiązku. Ostatnie koszenie trawy powinno odbyć się późną jesienią, kiedy roślinność powoli zamiera i przestaje odrastać. Dzięki temu przed obfitymi deszczami i śniegami będzie już bardzo krótka, co zapobiegnie między innymi jej gniciu i utrzymywaniu się głębokiego błota w czasie zimnych, wilgotnych dni i odwilży. Podobnie jest z chwastami, które warto usunąć zawczasu. Dzięki temu te, których korzenie przemarzną, będą też miały mniejszą szansę na odrośnięcie w kolejnym roku.

Oczywiście samo koszenie nie wystarczy, aby ogród pozostał na zimę w dobrej formie. Pokos należy zgrabić i usunąć, aby nie zalegał na ziemi. Podobnie ma się sprawa z opadającymi z drzew liśćmi oraz owocami, jeśli w ogrodzie znajdują się drzewka owocowe.

Ochrona drzewek

Przy drzewach i krzewach warto zatrzymać się na dłuższą chwilę, gdyż one wymagają szczególnej pielęgnacji w okresie jesiennym. Ze względu na to, iż w naszym klimacie pojawiają się okresowo duże mrozy, roślinom tym grozi przemarznięcie. Oczywiście bardziej narażone są na nie małe rośliny, w szczególności te, które zostały sprowadzone z cieplejszych regionów.

Z tego powodu każdy właściciel ogrodu, któremu zależy na pięknych drzewach, powinien zadbać o ich otulenie ciepłą, specjalnie do tego przeznaczoną warstwą otuliny. Nie ulega wątpliwości, iż równie istotne jest przykrycie korzeni, które mogą być położone płytko pod ziemią, a zatem również narażone na zimno. Można tego dokonać między innymi z pomocą naturalnych materiałów, takich jak kora. Dzięki temu cała roślina będzie dobrze chroniona.

Uzupełnienie sprzętu

Na koniec jesiennych porządków dobrym pomysłem będzie przegląd sprzętu. W ciągu lata wszystkie przedmioty mogły ulec zniszczeniu, dlatego warto przyjrzeć się im przez chwilę po oczyszczeniu z ostatnich pozostałości. Pęknięte rączki, zgubione końcówki, nieszczelne uszczelki czy inne uszkodzenia mogą dyskwalifikować niektóre akcesoria z dalszej pracy.

W takim przypadku kolejnym krokiem będzie zaopatrzenie się w nowe przedmioty. Zamiast czekać z tym do wiosny, by potem szukać ich w pośpiechu, lepszym pomysłem wydaje się być skompletowanie wszystkiego zawczasu. Z pomocą przychodzi tu sklep wielobranżowy Kristof Shop, oferujący szeroki asortyment przedmiotów ogrodowych. Dzięki temu wiosna na pewno nikogo nie zaskoczy.


Materiał partnera zewnętrznego