Jak zadbać o zdrowie swojego pupila w mroźne dni?

0
709
chihuahua w zimowym ubranku na zewnątrz
Wiele wątpliwości odnośnie tego, jak dbać o psa podczas zimy, dotyczy ubranek | fot.: stock.adobe.com

Zima to czas, kiedy całkowicie zmieniamy swoją garderobę. Pojawiają się ciepłe, puchate kurtki, szaliki, rękawiczki i czapki, aby dotychczasowe spacery odbywały się w komfortowy dla nas sposób. Właściciele czworonogów często zadają sobie pytanie, czy podczas zimy należy inaczej dbać o zdrowie pupila. Istnieje kilka kwestii, które warto przemyśleć, aby odpowiednio przygotować czworonoga do zimowych spacerów i zabaw na śniegu.

Ubranka dla psa na zimę

Wiele wątpliwości odnośnie tego, jak dbać o psa podczas zimy, dotyczy ubranek. Niektórzy właściciele czworonogów pod wpływem chwili kupują piękne ubranka w sklepach zoologicznych. Czy jednak każdy pies ich potrzebuje? Okazuje się, że nie, ponieważ większość psów posiada taką okrywę włosową, która zapewnia im wystarczającą ochronę przed zimnem. Nie oznacza to jednak, że psy w ogóle nie potrzebują ubranek, ponieważ niektóre rasy psów wręcz powinny być dobrze zabezpieczone podczas zimowego spaceru. Mowa tutaj o psach nagich, krótkowłosych oraz o tych, które nie posiadają podszerstka. U takich psów wygodne i nieprzemakalne ubranko jest niemal niezbędne.

Ochrona łap podczas spacerów w mroźne dni

Zastanawiając się nad tym, jak dbać o psa zimą warto również wziąć pod uwagę kwestie psich łapek. Podczas zabawy na śniegu należy kontrolować ich stan, a po spacerze trzeba dokładnie je obmyć, ze względu na sól, którą posypuje się nawierzchnię. Zarówno śnieg, jak i sól mogą podrażnić delikatne psie łapki, dlatego warto regularnie smarować je wazeliną lub specjalnie do tego przeznaczonym kremem. Podczas bardzo długich spacerów lub w przypadku psów nagich, warto również rozważyć kwestię bucików.

Szczególna troska o psy mieszkające na działce

Zimą należy w szczególności zadbać o psy mieszkające na dworze. Pies może pozostać na działce tylko wtedy, gdy posiada ciepłe schronienie i ma zapewnioną możliwość swobodnego poruszania się, aby móc się rozgrzać. Warto też podawać psom mieszkającym na dworze lekko ciepłe jedzenie.

Nie należy pozostawiać psów na mrozie pod sklepem oraz w samochodzie

Psy dość dobrze znoszą zimno, pod warunkiem, że są w ruchu. Z tego powodu, należy zrezygnować z pozostawiania ich przed sklepem, ponieważ może dojść do wyziębienia ciała. To samo dotyczy też samochodów. W czasie mrozu, samochód na postoju, mimo wcześniejszego nagrzania, bardzo szybko się wychładza. Dlatego też wybierając się na zakupy, lepiej pozostawić psa w domu, niż w aucie. Jeśli zauważymy u swojego pupila niechęć do zimowych spacerów i harców w śniegu, nie warto na siłę przetrzymywać go na dworze.

Czy ubranka na zimę dla kota są dobrym pomysłem?

Nad zagadnieniem ubranek na zimę zastanawiają się nie tylko właściciele psów, ale również kotów. Koty wychodzące, ze względu na swoją naturę, nie powinny być ubierane podczas zimy. Ubranka mogą się zaczepić o drzewo, czy też o płot, prowadząc do tragedii. Jedynym wyjątkiem jest kot sfinks. Jeśli posiadamy takiego kota i zabieramy go na spacery, podczas zimy należy pamiętać o specjalnym ubranku, które ochroni go przed chłodem. W przypadku dokarmiana kotów na dworze podczas zimy obowiązuje taka sama zasada, co w przypadku psów, czyli rezygnacja z metalowych miseczek.


ALE