Jaką kosiarkę wybrać do koszenia dużego trawnika?

0
474
kosiarka do trawnika
Na dużych trawnikach zdecydowanie najlepiej spisują się kosiarki spalinowe | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Duży trawnik przed domem to wiele przestrzeni i możliwości, a przy okazji piękna ozdoba posesji. Ale to również sporo pracy związanej z koszeniem i ochroną przed zachwaszczeniem. Tylko regularnie przycinana trawa będzie odpowiednio się prezentować. Na szczęście możesz ułatwić sobie pracę – musisz tylko wybrać odpowiednią kosiarkę. Jaka najlepiej sprawdzi się na dużym trawniku?

Jaki rodzaj zasilania na duży trawnik?

Najważniejszym kryterium, które różni poszczególne kosiarki, jest rodzaj zasilania urządzenia. Na dużych trawnikach zdecydowanie najlepiej spisują się kosiarki spalinowe. Przede wszystkim są w pełni niezależne. Nie ogranicza ich żaden kabel, wystarczy zaopatrzyć je w odpowiednią mieszankę paliwową.

Na https://sklep.powermat.pl/category/dom-i-ogrod-kosiarki znajdziesz kosiarki spalinowe o dużej mocy. To kolejna ważna cecha tych urządzeń. Mocny silnik pomoże na wszelkich nierównościach czy pochyłych fragmentach trawnika. Na największych zielonych powierzchniach warto nawet zdecydować się na niewielkie spalinowe traktory koszące.

Na dużych trawnikach nie sprawdzą się kosiarki elektryczne, które będzie ograniczać kabel. Również urządzenia akumulatorowe nie są wskazane – bateria może wyczerpać się jeszcze przed końcem pracy.

Jak dobrać szerokość koszenia kosiarki na duży trawnik?

Przy koszeniu dużego trawnika chcesz pracować jak najszybciej. Do tego potrzebna będzie Ci odpowiednia szerokość koszenia. Im większa, tym większą powierzchnię kosisz w czasie jednego przejazdu.

Na dużym trawniku najlepiej stawiać więc na kosiarki o szerokości około 50 centymetrów. Chyba że Twój rozległy trawnik jest usiany drzewkami i rabatkami – wtedy kosiarka musi być na tyle wąska, by swobodnie między nimi manewrować.

Jaka pojemność kosza do koszenia dużych powierzchni?

Większość współczesnych kosiarek jest wyposażona w kosz. Przy koszeniu dużych trawników warto stawiać na te bardziej pojemne – inaczej czekają Cię częste i dalekie spacery na kompostownik. Największe kosze przy standardowych kosiarkach mają pojemność 80 litrów.

Musisz jednak pamiętać, że duży kosz pełen skoszonej trawy to spore obciążenie. Zamiast tego możesz rozważyć kosiarki z funkcją mulczowania trawy. Taki sprzęt zmieli trawę na małe kawałki, które będzie można pozostawić na trawniku. By skorzystać z tej funkcji trzeba jednak kosić trawę bardzo często, by nadmiernie nie urosła.

Koła kosiarki na duży trawnik – na co zwrócić uwagę?

Wpływ na komfort koszenia mają również koła kosiarki. Na duże powierzchnie warto wybrać te o większej średnicy. Przy odpowiednio wydajnym silniku pozwolą kosić znacznie szybciej. W niektórych modelach koła mają nawet ponad 20 cm średnicy.

Zwróć też uwagę na rodzaj kół. Te z łożyskami kulkowymi toczą się łatwiej niż koła na łożysku ślizgowym. Do tego dochodzi kwestia napędu. Praca na dużych trawnikach będzie znacznie lżejsza, kiedy zdecydujesz się na model z napędem na tylne koła.

Podsumowanie: jaka kosiarka najlepiej sprawdzi się na dużym trawniku?

Przy wyborze kosiarki do koszenia dużych trawników weź pod uwagę kilka kwestii. Po pierwsze zasilanie urządzenia – najlepiej spiszą się kosiarki spalinowe. Postaw na modele z szerokością koszenia około 50 cm i koszem o pojemności 70-80 litrów, ewentualnie funkcją mulczowania trawy. Pracę ułatwią duże koła, najlepiej na łożyskach kulkowych.

Materiał partnera zewnętrznego