Jakie meble do małego salonu?

0
1041
meble do małego salonu
zego unikać? Przede wszystkim zbyt dużych meblościanek i zbędnych regałów, które zajmują potrzebne miejsce | fot.: materiał partnera

Urządzanie domu lub mieszkania to jedna z najprzyjemniejszych, aczkolwiek najbardziej problematycznych kwestii związanych z wiciem własnego gniazda. Prawdziwym problemem okazuje się zwłaszcza urządzanie małych, niezbyt przestronnych powierzchni. W jaki sposób urządzić mały salon, aby był komfortowy i optycznie powiększony?

Meble do małego salonu – jak je optycznie ustawić?

Mały salon to pomieszczenie o metrażu nieprzekraczającym przeważnie 15 metrów kwadratowych. Aranżacja tak małych wnętrz to prawdziwe wyzwanie, z którymi muszą radzić sobie najczęściej osoby zamieszkujące miejsce mieszkania w blokach lub kawalerki. Warto jednak zwrócić uwagę, że w aranżacji małego salonu ważny jest nie tylko metraż, ale odpowiednie ustawienie mebli, które umożliwi optyczne powiększenie wnętrza. Sposobów wymienić można tutaj wiele, jednak dużo zależy od koloru ścian, doboru kolorów podłogi, a zwłaszcza od doboru kształtu mebli i ich kolorystyki. Wbrew ozorom na małej przestrzeni niekorzystne okazuje się ustawienie mebli w jednym rzędzie. Czego unikać? Przede wszystkim zbyt dużych meblościanek i zbędnych regałów, które zajmują potrzebne miejsce. Meble tapicerowane nie powinny ponadto być z jednego kompletu, a jeżeli jednak postawimy na takie rozwiązanie, kolor i faktura tkanin powinna się od siebie różnić. Sofa i fotele powinny być odsunięte od ściany. W przypadku niewielkiego salonu dobrym rozwiązaniem może okazać się zastosowanie narożnika, zamiast sofy i foteli. Dzięki temu miejsca będzie znacznie więcej. Meble do salonu na vokato.com wpiszą się w standardy zarówno małych, jak i dużych wnętrz. Znajduje się tam wiele propozycji wpisujących się w standardy nowoczesnego designu. 

Jak dobrać meble do małego salonu?

Wiadomo już, iż ustawianie mebli w jednym rzędzie przy ścianie nie jest dobrym rozwiązaniem, gdyż wprowadza w pomieszczeniu zbyt duży tłok. Chociaż kusi, aby wykorzystać maksymalnie każdy centymetr pokoju, niewielkie nieprzemyślane kroki mogą okazać się niekorzystne dla ostatecznego efektu. W salonie warto zdecydować się na korespondujące ze sobą kolory mebli. Unikniemy w ten sposób chaosu. W małym salonie należy przełamywać równoległe linie. Takie posunięcie sprawi, że w salonie zapanuje uczucie ciężkości, dlatego też nie zaleca się ustawiać według linijki wszystkich mebli równo. Takie meble jak stolik, czy fotel powinny być niesymetryczne, aby wprowadzić w pomieszczenie odrobinę nieładu. Co ciekawe, ułożone nieco niechlujne meble sprawiają, że salon prezentuje się znacznie nowocześniej, niż przy zachowaniu symetrii. Zamiast jednego dużego stołu kawowego warto zdecydować się na kilka mniejszych stolików o różnych wysokościach. Warto zaznaczyć, że prawdziwymi sprzymierzeńcami posiadaczy niewielkich salonów są ażurowe regały oraz nieco wyższa sofa na nóżkach. W tym przypadku forma kanapy może być dowolna- zarówno styl skandynawski, jak i styl klasyczny będzie odpowiedni. 

W jaki sposób optycznie powiększyć salon? 

Wiadomo nie od dziś, że najlepszym rozwiązaniem sprzyjającym powiększeniu małego salonu są lustra oraz gra światła polegająca na umieszczeniu na ścianach jasnych barw, które odbiją światło dzienne. Dzięki takim zabiegom mamy szansę skorygować proporcje pomiędzy nierównymi ścianami, czy zbyt wysokim sufitem. Należy tutaj zaznaczyć, iż dodatki w pomieszczeniu, takie jak poduszki, zasłony, czy ramy obrazów powinny mieć ciepły odcień o jasnej barwie. W przypadku zakupu dywanu także warto kierować się zasadą prostoty. Im mniej wzorów, tym korzystniej dla małego metrażu. Ważna jest także gra luster. Mogą być one powieszone na ścianie lub umieszczone na ziemi. W przypadku mebli warto zrezygnować z topornych meblościanek na rzecz małych komód i półek na książki. 

Materiał partnera zewnętrznego