Kiedy warto wybrać rolety plisowane zamiast tradycyjnych rolet i firanek?

0
1582
plisy okienne karnix
Tym, co wyróżnia rolety plisowane, jest możliwość ustawienia ich w dowolnej pozycji na środku okna, pozostawiając odsłoniętą jednocześnie górę i dół | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Rolety plisowane wyglądem przypominają harmonijkę, funkcjonalnością klasyczne rolety, kolorem – co tylko chcemy. Doskonale sprawdzają się we wnętrzach w różnych typach. Zobacz, kiedy lepiej zamontować plisy okienne zamiast firanek i zasłon.

Rolety plisowane – najważniejsze zalety

Tym, co wyróżnia rolety plisowane, jest możliwość ustawienia ich w dowolnej pozycji na środku okna, pozostawiając odsłoniętą jednocześnie górę i dół. Tego efektu nie są w stanie zapewnić żadne inne rolety. To duża wygoda, bo nie zawsze zachodzi potrzeba zasłonięcia całego lub połowy okna. Przy klasycznych roletach często przesłaniamy połowę lub więcej szyby tylko dlatego, że nie ma innej możliwości.

Kolejną ważną zaletą rolet plisowanych jest możliwość bezinwazyjnego montażu do framugi okiennej. To prosta czynność, którą każdy może wykonać samodzielnie. Dzięki temu, że rolety nie są na stałe przytwierdzone do okna, można je w dowolnej chwili zdjąć i zabrać ze sobą, na przykład przy przeprowadzce.

Warto też zauważyć, że rolety plisowane można montować razem z prowadnicami. Wówczas nie ostają od okna i nie powiewają na wietrze. To rozwiązanie dobre szczególnie w przypadku okien dachowych.

Kiedy rolety plisowane sprawdzą się lepiej niż firanki i zasłony

Firany i zasłony to niemal pierwsze, co przychodzi na myśl, gdy myślimy o aranżacji okna. Są jednak sytuacje, w których plisy okienne sprawdzą się lepiej.

Okna dachowe – z natury rzeczy ukośne, więc klasyczne firany i zasłony musiałyby od nich odstawać. Można oczywiście zamontować dwa karnisze i w ten sposób przytwierdzić tkaniny do sufitu i ściany, ale rozwiązanie to zabiera wiele miejsca.

Małe pomieszczenia – tu każdy centymetr przestrzeni jest na wagę złota. Przylegające do okna rolety plisowane nie zabierają go praktycznie wcale. Wybierając między firanami z zasłonami a roletami plisowanymi, można pokusić się o pewne uogólnienie: im mniejsze pomieszczenie, tym więcej argumentów przemawia za roletami. I odwrotnie. W dużych dobrze sprawdzi się klasyczna dekoracja okna.

Okna w pomieszczeniach parterowych – tu przydaje się możliwość zasłaniania dolnej części okna. Dzięki temu można zyskać trochę prywatności, jednocześnie nie rezygnując z dostępu promieni słonecznych.

Okna balkonowe – firanki i zasłonki często powiewają na wietrze, co jest bardzo niepożądanym efektem. W przypadku rolet plisowanych nie ma z tym problemu.

Nowoczesne, ascetyczne wnętrza – tu proste plisy okienne wyglądają zdecydowanie lepiej niż dekoracyjne zwoje tkanin zwisające z karnisza.

Plisy okienne – jak dobrać je do wnętrza

Rolety plisowane dostępne są w bardzo wielu wzorach i kolorach. To gwarantuje, że uda się je dobrać do każdego rodzaju i typu wnętrza. Plisy okienne wiesza się w oknach wnętrz urządzonych minimalistycznie, gdzie zachodzi potrzeba zastosowania prostej, a zarazem efektownej dekoracji. Dobrym przykładem są wnętrza typu industrialnego.

Niejakim wyjątkiem od tej reguły mogą być wnętrza w stylu boho, które, chociaż urządzone z przepychem, stawiają na artystyczny nieład i chętnie wykorzystują eklektyczne rozwiązania.

Jeśli chodzi o kolorystykę, to rolety plisowane dobiera się najczęściej do koloru dekoracyjnych dodatków w domu, rzadziej do koloru ścian lub framug okiennych.

Przeczytaj także: Plisy okienne -odkryj zalety tego rozwiązania


Materiał partnera zewnętrznego